Robotníci. Ohrozený, nedostatkový druh

So stavebným boomom pribúdajú aj pracovné úrazy. Robotníci sú často preťažení a na stavbách sa nedodržiavajú bezpečnostné pravidlá.

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Tri veže sú jedna z najväčších stavieb v Bratislave, v susedstve štadiónov Slovana i Interu sa pracuje aj cez víkendy a v noci.

Po dvoch vážnych pracov­ných úrazoch sa v utorok zastavili žeriavy aj robotníci. Teraz tam prebieha kontrola inšpektorov práce, prípad vyšetruje aj polícia.

Zranení robotníci

Dvaja robotníci v Bratislave skončili s rozsiahlymi zlomeninami a pomliaždeninami v nemocnici. Prvého robotníka privalila železná konštrukcia, druhý spadol asi z 12­metrovej výšky do výťahovej šachty.

Stavebná firma Alpine Slovakia sa k veci nevyjadrila, práce zastavil investor Cresco Group a zvolal mimoriadne rokovanie manažmentu stavby.

„V oboch prípadoch išlo o zlyhanie ľudského faktora. Od generálneho dodávateľa firmy Alpine Slovakia žiadame opätovné a nezávislé prísne preškolenie a preskúšanie pravidiel bezpečnosti práce,“ povedala Petra Veselá z Cresco Group. Pokiaľ preskúšanie neprebehne, práce budú stáť, hovorí Veselá.

Stavebný boom

Vlani sa na Slovensku stalo viac ako 11-tisíc pracovných úrazov. Bratislava so svojím stavebným boomom úrazy priťahuje čoraz častejšie.

Podobných prípadov sa v krátkom čase vyskytlo viac, ide dokonca o druhý prípad v hlavnom meste v priebehu týždňa. Pred vyše mesiacom sa zabil 17-ročný mladík tiež na stavbe Troch veží, v pondelok minulý týždeň zomrel robotník v areáli stavby Cubicon v Mlynskej doline. Ďalší sa približne v tom istom čase zranil len pár metrov od neho.

Preťažení robotníci

„Sú zistenia o nedodržiavaní predpisov, ale pokuta nie každého odradí,“ hodnotí situáciu v Bratislave Viliam Kukumberg z inšpektorátu práce v Bratislave. Stavebný boom vytvára tlak na urýchlenie konania a stavebné projekty alebo technické postupy môžu byť chybné. Pomerne časté je, že robotníci sú dlhodobo preťažovaní. Ťahajú dvanásťhodinové zmeny aj v dvadsaťdňových cykloch, hovorí Kukumberg. A čoraz častejšie sa na stavbách pohybujú nekvalifikovaní ľudia.

Inšpektorát práce môže zamestnávateľovi udeliť pokutu od 100 tisíc do milión korún.

„Zranení robotníci sú stabilizovaní, či budú mať trvalé následky je ešte predčasné hovoriť,“ povedala včera hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Rút Geržová.

Bezpečnostné zásady

Povinnosti zamestnávateľa

odstraňovať nebezpečenstvo a ohrozenie, vykonať opatrenia na ich obmedzenie a pripravovať opatrenia na ich odstránenie

zisťovať nebezpečenstvá a ohrozenia, posudzovať riziko a vypracovať dokument o rizikách

Zamestnanec je povinný

náležite používať bezpečnostné a ochranné zariadenia, nevyraďovať ich z prevádzky a svojvoľne ich nemeniť

používať ochranné prostriedky

dodržiavať zákaz vstupu do priestoru, ktoré by mohli ohroziť jeho život alebo zdravie

Pracovné úrazy

Za rok 2007 zaznamenali viac ako 11–tisíc úrazov

Smrteľné úrazy celkovo: 97,

v stavebníctve 24

V stabebníctve zaznamenali 892 úrazov

Ťažké úrazy: 1623

Zamestnávatelia zaplatili inšpektorátom za vážne smrteľné úrazy 2 205 000 korún

Živnostníci musia platiť

Od septembra minulého roka si musia všetci živnostníci zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu, ktorá zisťuje nebezpečenstvá, hodnotí zdravotné riziká alebo dohliada na pracovné podmienky a zdravie zamestnancov. Zákon platí aj pre živnostníkov, ktorí majú len jedného zamestnanca.

Živnostníci zákon považujú za zbytočné predražovanie, Slovenský živnostenský zväz hovorí o šikanovaní.

Úrad verejného zdravotníctva navrhuje, aby povinnosť zabezpečiť si pracovnú zdravotnú službu platila len pre živnostníkov vykonávajúcich rizikové práce.

(mgl)
So zamestnávateľmi sa nesúdime

 Zamestnávateľom niekedy chýbajú na lepšiu bezpečnosť peniaze, často si za úrazy môžu zamestnanci.

„Úrazy sa stávajú vo firmách, kde pracujú s nebezpečnými strojmi ako cirkulárka. Moderná fréza stojí 25–tisíc eur, koľko výrobcov má u nás takú produkciu, že sa im náklady vrátia?“ pýta sa Dominik Valkovič z drevárskej spoločnosti Progres. Napriek tomu, že drevo režú na moderných strojoch, ťažko stretnete drevára, ktorý by mal všetky prsty na ruke.

Kto je ohrozený

Najohrozenejšie skupiny sú spracovatelia pri obrábacích strojoch, kováči, spracovatelia potravín.

Národný inšpektorát práce tvrdí, že príčinou väčšiny úrazov na pracovisku sú nedostatočné osobné predpoklady pre pracovný výkon. Robotníci často robia prácu, na ktorú nemajú. Predstava robotníka s pivom v ruke a borovičkou v montérkach je ešte vždy slovenský folklór.

„Môžu to byť chýbajúce telesné predpoklady, nepriaznivé osobné vlastnosti a okamžité psychofyziologické stavy, ako mdloby. Je to bežné pracovné riziko,“ vyratúva Viera Backstuberová z inšpektorátu problematické vlastnosti.

Pri práci s elektrinou aj malá chyba môže spôsobiť ťažký alebo smrteľný úraz. „Mladí robia viac chýb, ktoré môžu skončiť malým úrazom na pracovisku, človek, ktorý robí prácu dlhodobo, spraví jedinú chybu, ale môže byť fatálna,“ vysvetľuje Viera Backstuberová z Národného inšpektorátu práce.

Napriek tomu, že sa dlhodobo zodpovednosť zamestnávateľa za úrazy u nás znižuje, za pätinu ťažkých úrazov v roku 2007 bol zodpovedný podľa údajov Národného inšpektorátu práce zamestnávateľ. Za ťažké a smrteľné úrazy uložil zamestnávateľom Inšpektorát práce 81 pokút za približne dva milióny korún.

Súdenie nemá tradíciu

Súdenie so zamestnávateľmi je v prípade úrazov na Slovensku vzácnosťou. „Odkedy vypláca úrazové dávky Sociálna poisťovňa, nemal som prípad, že by sa zamestnanec súdil so zamestnávateľom o odškodnenie za pracovný úraz,“ povedal právnik Peter Koscelanský. Priemerná výška úrazového príplatku zo Sociálnej poisťovne v roku 2006 bola 2 618 korún. Priemerná výška jednorazového vyrovnania za pokles pracovnej schopnosti po pracovnom úraze bola 240–tisíc korún. Mesačne ich dostáva asi päť ľudí.

Marcela Glevická

Moderná fréza stojí 25­tisíc eur, koľko výrobcov má u nás takú produkciu, že sa im náklady vrátia?

Dominik Valkovič, drevárska spoločnosť
Inšpekcia: Nestíhame

Na otázky odpovedal VILIAM KUKUMBERG z Inšpektorátu práce Bratislava.

Ako často sa porušujú bezpečnostné predpisy v Bra­­tislave?

„Je to časté. Stavebný boom vytvára tlak na urýchlené konania. V predpríprave potom môžu nastať chyby – v projektoch, návrhoch strojov, alebo pracovných postupoch.“

Ako je to s robotníkmi?

„Keďže je tu tak veľa stavebných firiem a subdodávateľov a na pracovnom trhu je nedostatok pracovníkov, mnohé firmy pristupujú k výberu robotníkov veľmi benevolentne. Zamestnávajú kde-koho. Sankcia je do milióna korún, lenže nie pre každého je to motivujúce, aby nekonal v rozpore so zákonom.“

Pocítila inšpekcia práce stavebný boom?

„Sme zavalení, nestíhame. Máme limitovaný počet pracovníkov.“

Stáva sa často, že sú robotníci pod vplyvom alkoholu?

„Netvrdím, že je to záležitosť robotníkov, ktorí mali úraz na stavbe Tri Veže. Ale boli aj také prípady. Zo skúseností inšpektorov vyplýva, že robotníci na stavbách sú preťažovaní. Robia 12-hodinové zmeny v desať, dvadsaťdňo­vých intervaloch. Stačí, aby si dali pivo a už je organizmus na tom veľmi zle. Najčastejšie zistené pochybenie je neinformovanie zamestnancov o pravidlách bezpečnosti a ochrany zdravia, nerobia sa školenia.“

(dot)
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 316
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 765
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 889
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 582
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 351
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu