BERLÍN, BRATISLAVA. Nemci sa stáročia usilovali pripraviť Poliakov o ich územie a podrobiť si ich. Takto vykresľujú poľské dejepisy svojich západných susedov. A to isté, len v opačnom garde, je v nemeckých knihách. Len pár slov o Varšavskom povstaní či hnutí Solidárnosť, ktoré bojovalo proti komunistickému režimu.
Bol Kopernik Nemec?
Práve s odlišnou interpretáciou dejín a vynechávaním faktov sa rozhodli skoncovať historici z oboch krajín. Na spoločnej učebnici pre stredné školy začnú pracovať na jar a študenti by sa z nej mali učiť už v roku 2011. Cieľom je zlepšiť vzťahy medzi národmi a bojovať proti predsudkom. Projekt už odsúhlasili aj ministerstvá školstva.
„Pre Poľsko je učebnica šancou, aby sa hovorilo o našej histórii bez stereotypov a klamstiev,“ povedal podpredseda Poľskej historickej asociácie Andrzej Chwalba podľa ČTK.
Napísať spoločné vysvetlenie dejín však nebude jednoduché, obzvlášť pre 20. storočie. Ako napríklad vysvetliť odsun miliónov Nemcov ku koncu druhej svetovej vojny? V nemeckých učebniciach sa hovorí o krivde a spomínajú sa státisíce obetí.
Naopak, poľské dejepisy prízvukujú, že išlo o nevyhnutnú reakciu na zverstvá Hitlerovho režimu a že o odsune rozhodli veľmoci na Postupimskej konferencii. A čo ďalšia klúčová otázka: Bol astronóm Mikuláš Kopernik Poliak alebo Nemec?
Celoeurópsky dejepis
Modelom má byť spoločná francúzsko-nemecká kniha, ktorá vznikla len pred dvoma rokmi. Aj pri jej písaní sa objavili spory – napríklad o úlohe Ameriky v Európe počas studenej vojny, koloniálnej minulosti Francúzov či postoji ku kresťanskej cirkvi. Obsah knihy sa aj preto zhoduje iba na 80 percent. Berlín je v tejto téme mimoriadne aktívny a vlani prišiel aj s plánom dejepisu, ktorý by sa používal na všetkých školách v Európskej únii. Argumentoval budovaním spoločnej identity. Návrh však zostal ležať ľadom, keďže výhrady mala Británia, ale aj vtedajší tandem poľských bratov Kaczyńských, ktorí Nemecko obvinili zo snahy o prepisovanie histórie.
Cieľom učebnice je zničiť stereotypy, ktoré panujú pri posudzovaní rôznych udalostí.
Andrzej Chwalba, podpredseda Poľskej historickej asociácie