Závet
Rád by som dal do poriadku pre deti majetok, ktorý vlastním (i manželka). Závet chcem napísať na písacom stroji, podpis by som dal overiť na mestskom úrade v kancelárii, kde overujú podpisy.
Sú aj tu potrební dvaja svedkovia? Bol by takýto závet správny?
Stanislav, Partizánske
Občiansky zákonník jednoznačne stanovuje pre závet osobitné formálne podmienky, ktoré musí poručiteľ - teda osoba odkazujúca majetok - pri spisovaní závetu dodržať, v opačnom prípade je závet neplatný, neprihliada sa naň a nastupuje dedenie zo zákona. Pri všetkých druhoch závetu sa vyžaduje, aby bol v písomnej podobe a aby v ňom bol uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný. Holografný testament je závet napísaný vlastnou rukou poručiteľa a musí byť aj vlastnoručne podpísaný, inak je neplatný. Alografný testament je závet nenapísaný rukou poručiteľa, ale ním vlastnoručne podpísaný. Poručiteľ musí pred dvoma súčasne prítomnými svedkami výslovne prejaviť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu a svedkovia sa musia na závet podpísať.
Zákon zároveň ustanovuje, kto môže byť pri zriaďovaní závetu svedkom. Môžu ním byť iba osoby, ktoré sú spôsobilé na právne úkony. Svedkami nemôžu byť nevidomé, nepočujúce, nemé osoby a tie, ktoré nepoznajú jazyk, v ktorom sa prejav vôle robí, a osoby, ktoré majú podľa závetu dediť. Nemôžu ním byť ani osoby, ktoré by mali dediť zo zákona ani osoby im blízke.
Ak teda nenapíšete ako poručiteľ závet vlastnou rukou, ale napríklad na písacom stroji, musíte v ňom výslovne pred dvoma súčasne prítomnými svedkami prejaviť, že listina obsahuje vašu poslednú vôľu a závet musíte vlastnoručne podpísať nielen vy, ale aj obaja svedkovia.
Zákon nestanovuje ako podmienku platnosti závetu overenie podpisu poručiteľa, preto nie je možné účasť svedkov nahradiť len tým, že závet podpíšete úradne overeným podpisom.
Odporúčam vám zvážiť zriadenie závetu vo forme notárskej zápisnice, teda ústne prejavenie poslednej vôle, ktoré do písomnej formy zachytí notár. Zriadenie závetu formou notárskej zápisnice predstavuje najbezpečnejšiu formu nielen z pohľadu obsahových i formálnych náležitostí, ale je zároveň zárukou vierohodnosti a pravosti. Spísanie závetu u notára stojí zhruba do 1000 Sk a máte záruku, že závet bude spísaný správne.
JUDr. Tatiana Mazancová, Advokátska kancelária JUDr. Tatiana Mazancová www.mazancova-lawoffice.sk) Potrebujete radu? Napíšte. Petit Press, a. s., redakcia SME, Nám. SNP 30, 814 64 Bratislava (Odpovede zverejňujeme, neposielame listom.)