WASHINGTON, BRATISLAVA. Prezident George Bush mal v noci na dnes predniesť svoj posledný prejav o stave únie. Formálne tak odštartoval posledný rok svojho prezidentovania.
Jeho druhé funkčné obdobie je v znamení vojny v Iraku, rekordne nízkej popularity a začínajúcej ekonomickej recesie. Ak by však niekto čakal, že sa už chystá rekapitulovať, mýlil by sa. Súčasný prezident sa do dôchodku a bilancovania zatiaľ nechystá.
Nechcel byť Bush 2.0
„Bush si myslel, že jeho otcovi chýbala majestátna doktrína. No jedným z jeho najväčších nezdarov bol práve pokus vytvoriť si vlastnú,“ napísal vo svojej novej knihe americký novinár Jacob Weisberg.
Bush sa dlho snažil ísť v šľapajach Ronalda Reagana, zanechať za sebou odkaz veľkého republikánskeho prezidenta. Namiesto toho stíhal jeho vládu jeden neúspech za druhým, od vojny v Iraku cez pokračujúcu krízu na Blízkom východe až k hospodárskej recesii a stroskotaniu imigračnej reformy.
Podľa výňatkov z prejavu, ku ktorým sa dostali americké médiá, sa Bush venoval iniciatívam, ktoré ešte nestroskotali. Mal hovoriť o svojom najnovšom ekonomickom balíčku, ale aj o pláne znižovania daní. Tím poradcov s prezidentom pripravoval prejav už od Vianoc.
Opäť, ako posledných päť rokov, bude aj Bushov posledný rok v znamení vojny v Iraku. Prezident stále žiada viac trpezlivosti. Ešte ani nepredniesol pred oboma komorami Kongresu prejav a už ho demokrati kritizovali.
„Hovorí nám, že sa to zmenilo a že víťazstvo je na dohľad. No my vidíme štyri tisíce mŕtvych amerických vojakov a pol bilióna dolárov, ktoré vojna stála,“ tvrdí demokratický senátor Harry Reid.
O nové veľké iniciatívy sa už v najbližšom roku pokúšať nemieni, údajne.
„Nie je realistické, aby prezident predstavil nové politické iniciatívy, keď bude v úrade iba rok,“ povedala jeho hovorkyňa Dana Perinová.
Predchádzajúcim prejavom o stave únie pritom dominovali práve veľké projekty ako vojna proti medzinárodnému terorizmu, invázia do Iraku či privatizácia sociálnej poisťovne.
Bush sa teda ešte stále nezaoberá svojím historickým odkazom, aj posledný rok chce stráviť napĺňaním svojich plánov. „Ak niekto očakáva recitovanie úspechov mojej administratívy, mýli sa, to nechám na históriu. My sme ešte neskončili,“ povedal v pamätnom prejave Ronald Reagan.
McCain dal prednosť Floride
Bush musí tento zoznam najprv naplniť. V zahraničnej politike dúfa vo zvrat v izraelsko-palestínskych rokovaniach, no aj tie sú podľa kritikov opäť veľmi málo nádejné.
Zaujímavosťou je, že kým na Bushov prejav sa chystali hlavní demokratickí kandidáti Hillary Clintonová a Barack Obama, senátor John McCain uprednostnil kampaň na Floride, kde práve dnes prebehnú republikánske primárky.
Budem hovoriť o tom, ako sme za posledných sedem rokov urobili veľký pokrok v mnohých veciach doma i v zahraničí.
George W. Bush americký prezident