< ademickom prostredí. Výsledky ich výskumu ukazujú, že muži a ženy dobre zvládajúci úlohy, ktoré vyžadujú kognitívne funkcie prefrontálnej mozgovej kôry, dosahujú u svojich nadriadených lepšie hodnotenie svojich manažérskych schopností.
Dobré funkce prefrontálnej mozgovej kôry umožňujú ľuďom pracovať s mnohými myšlienkami naraz, plánovať budúce kroky, vyhýbať sa impulzívnemu správaniu a s rozvahou reagovať na nové situácie. „Tieto schopnosti, po desaťročia popisované neurovedcami ako manažérske funkcie, sú zjavne relevantné pre vysokú výkonnosť v manažmente a akademickom prostredí,“ vysvetľuje profesor psychológie Jordan Peterson z kanadskej University of Toronto. „My sme vzali tento popis doslova a začali sme robiť testy manažérskych funkcií u bežných ľudí v reálnom pracovnom prostredí.“
Dosiaľ sa na testovanie osobností za účelem predvídania manažérskych schopností využívali IQ testy. Tie však podľa Petersona nie sú také presné ako testovaníe funkcií prefrontálnej mozgovej kôry. Pretože ľudia sú vo svojich schopnostiach veľmi odlišní, aj malá miera väčšej presnosti v testovaní môže priniesť výrazné ekonomické výhody.
Autor: Zdroj: American Psychological Association