Vyhrážali sa vám alebo vašej rodine? Nútili vás robiť inú prácu, než vám sľubovali? Neplatili vám za prácu alebo vám brali časť platu na „splatenie dlhu“? To je niekoľko otázok, ktoré pomáhajú identifikovať ľudí, ktorí sa stali obeťami obchodu s ľuďmi.
Mnohí uverili seriózne sa tváriacemu inzerátu – známe sú prípady tých, čo odišli von ako opatrovateľky alebo au–pair. Po príchode do cudziny im „sprostredkovatelia“ vzali pas a predali ich, alebo ich nútili poskytovať sexuálne služby. Vyskytli sa aj prípady mladých žien, ktoré držali v dome ako pomocníčky v domácnosti, alebo deti a mužov, ktorých nútili žobrať.
Medzinárodné stredisko pre migráciu (IOM) vydalo brožúrku kde sú podrobné rady, ktoré by mali pomôcť vyhnúť sa takémuto osudu.
Ak sa ocitnete v podobnej situácii v zahraničí, môžete sa obrátiť na IOM; pomôže vám, vrátiť sa domov, alebo na iné bezpečné miesto.
Po návrate vám môže ponúknuť zdravotnú a psychologickú pomoc, sociálne a právne poradenstvo, rekvalifikáciu a pomoc pri hľadaní práce.
Čo robia lovci
l U nás je veľmi častým spôsobom získania „tovaru“ ponuka lákavej práce v zahraničí – môže prísť od cudzieho človeka na diskotéke, od relatívne dobrých známych, na inzerát v novinách)
l Ďalším spôsobom je predstieranie lásky. Dievča sa zoznámi s príťažliovým mužom, vzťah sa sľubne vyvíja, po čase príde návrh odísť spolu za prácou do zahraničia. Po príchode do zahraničia obeti vezmú pod zámienkou registrácie pas a potom ju predajú.
l Podobné nebezpečenstvo skrývajú aj zoznamovacie inzeráty alebo inzeráty ponúkajúce sobáš s cudzincom.
Autor: (gal) Zdroj: www.iom.sk