PARÍŽ. Francúzska banka Société Générale odráža podozrenie, že historkou o podvode len kryje vysoké straty, ktoré mohla utrpieť napríklad na hypotekárnom trhu v USA. Kritika zrejme padá na úrodnú pôdu, pretože banka sama priznáva, že v minulosti premeškala niekoľko príležitostí, ako stratám zabrániť.
Zamestnanec banky Jérôme Kerviel, ktorý je podľa jej tvrdenia za obrovskú stratu zodpovedný, kolegom z kontrolného oddelenia musel viackrát vysvetľovať okolnosti niektorých svojich transakcií. „Niekedy povedal, že je to len chyba. Presvedčil ich napríklad tým, že pozíciu zrušil,“ povedal denníku The Wall Street Journal (WSJ) riaditeľ investičného bankovníctva v Société Générale Jean-Pierre Mustier. Priznáva, že s postupom vyšetrovania vychádzajú na povrch i vážne pochybenia pri kontrolnej činnosti banky.
Kerviel pracoval v tíme s názvom Delta 1, ktorého úlohou boli obchody s derivátmi (napríklad opcie). Pri týchto transakciách sa Kerviel snažil odhadnúť, či akciový index tejktorej burzy vzrastie alebo klesne. A podľa toho investoval peniaze samotnej Société Générale i niektorých jej klientov. Táto činnosť je takmer bez rizika, ak sa pri nej dodržia všetky interné predpisy o znížení rizika.
Niektoré transakcie boli bez zaistenia
Kervielovou povinnosťou bolo každú transakciu zaistiť inštrumentom, ktorý bude mať neutralizačný efekt. To znamená, že pri každom otvorení pozície na rast či pokles indexu musel Kerviel otvoriť pozíciu zodpovedajúcu objemu aj v opačnom smere. Tým sa zaistí, že ak sa trh nehýbe tým smerom, na aký obchodník stavil, výsledkom bude iba nepatrná strata.
Otázkou zostáva, prečo Kerviel všetky transakcie nezaisťoval a dopustil, aby pri nečakanom vývoji trhu inak zanedbateľné straty prerástli do strát masívnych rozmerov. Doterajšie vyšetrovanie totiž naznačuje, že táto činnosť mu nepriniesla žiadny osobný zisk.
Kerviel síce zaistenie otvorených pozícií vykazoval, avšak len hypoteticky, teda v portfóliu B, ktoré v skutočnosti neexistovalo. Preto podľa tvrdenia banky unikol pozornosti kontrolného oddelenia. Keďže predtým pracoval v kontrolnom oddelení, banka usudzuje, že mal zrejme i poznatky o všetkých novinkách kontrolnej povahy.
Je za rozkolísaním trhov francúzska banka?
Profesor Frank Partnoy, ktorý vyučuje právo na univerzite v kalifornskom San Diegu, sa v denníku Financial Times pozastavuje už nad samotnou tlačovou správou banky. Tá podľa neho zdôrazňuje pochybenie jedného obchodníka a až niekde v ďalších odstavcoch uvádza, že banka má stratu viac než dve miliardy eur z nezaistených investícií do záložných listov.
Kerviel pritom nemusí byť zodpovedný za celú stratu. Keď sa na problémy v piatok 18. januára prišlo, Kerviel bol fakticky v strate asi 1,5 miliardy eur. Objem nezaistených investícií však dosahoval okolo 50 miliárd eur, čo je dosť vysoká suma na to, aby rozkolísala trh, keď sa okamžite uzavrie. A práve to urobili manažéri Société Générale.
Banka teraz čelí podozreniu, že za rozkolísaním trhov stojí práve ona, a že teda aj z väčšej časti dohnala Fed k uvoľneniu menovej politiky. To však manažéri francúzskej banky odmietajú.