Slabý kurz by priniesol zdraženie

Kurz koruny, pri ktorom budeme prechádzať na euro, by nemal byť príliš silný ani veľmi slabý, inak nám to môže spôsobiť ekonomické problémy.

Slabá koruna by pri vstupe do eurozóny mohla spôsobiť zdraženie tovarov zo zahraničia, napríklad aj elektroniky.Slabá koruna by pri vstupe do eurozóny mohla spôsobiť zdraženie tovarov zo zahraničia, napríklad aj elektroniky. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Ak by sa naplnili nedávne vyjadrenia premiéra Roberta Fica o kurze koruny, a zároveň by Európska únia dodržala doterajšie praktiky pri prijímaní štátov do eurozóny, ľudia na Slovensku môžu očakávať ďalšie výrazné zdraženie. Namiesto predpokladaného trojpercentného rastu by ceny v priemere stúpli až o päť percent. „Ak by konverzný kurz bol na úrovni oficiálneho, tak inflácia by v polovici roka bola vystavená jednorazovému šoku,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Premiér nedávno povedal, že neočakáva zmenu takzvaného oficiálneho kurzu koruny a eura, teda centrálnej parity. Doterajšia prax v únii je pritom taká, že krajiny vstupovali do eurozóny len s centrálnou paritou. To znamená, že národnú menu vymieňali za euro podľa oficiálneho kurzu.

SkryťVypnúť reklamu

Dovoz by bol drahší

Náš oficiálny kurz je v súčasnosti 35,44 koruny za euro. Vstup do eurozóny pri tejto úrovni by mohol spôsobiť výraznejšie zdraženie tovarov z dovozu. Priplatili by sme si za benzín, naftu, elektroniku, ale aj potraviny, najmä ovocie, zeleninu, ryby, konzervy či olej.

„Zdraželo by takmer všetko, čo sa dováža zo zahraničia,“ povedal predseda predstavenstva COOP Jednota Bratislava Adrián Ďurček.

Obchodníci totiž pri dovoze vychádzajú z trhového kurzu koruny. Na trhu sa v posledných šiestich mesiacoch euro predávalo v priemere o dve koruny, teda asi o šesť percent lacnejšie, ako je oficiálny kurz. Prípadné jednorazové zdraženie našej meny by podľa prezidenta Združenia obchodu a cestovného ruchu Pavla Konštiaka mohlo ceny dovozu zvýšiť aj o šesť percent. „Ak sa pri tej istej cene dovážaných tovarov zmení kurz, tak ceny idú približne o to isté percento hore,“ povedal Konštiak.

SkryťVypnúť reklamu

Zdraženie by mohla tlmiť konkurencia. Niektorému obchodnému reťazcu sa napríklad podarí nakúpiť v zahraničí tovary lacnejšie, hoci aj pri horšom kurze, a ceny sa o celých šesť percent nezvýšia. Konkurencia sa tomu bude snažiť prispôsobiť. „Jediný nástroj na znižovanie ceny je konkurencia a práve túto konkurenciu chce vláda zrušiť zákonom o neprimeraných podmienkach v obchode,“ povedal Konštiak.

Pohonné látky by podľa Tomáša Novotného z portálu natankuj.sk pri kurze 35,44 koruny za euro zdraželi oproti súčasnosti asi o 1,20 koruny za liter.

Premiér svoje vyjadrenie o korune zdôvodniť odmieta. Komentovať jeho slová nechce ani Národná banka. Jej guvernér Ivan Šramko však v stredu povedal, že konečný kurz, za ktorý sa budú meniť koruny za eurá, by mal odrážať silu ekonomiky. Analytici si myslia, že je to okolo 32,5 koruny za euro. V takom prípade by ceny rástli len o niečo rýchlejšie oproti tomu, keby sme euro nezaviedli. Vyšší rast cien po vstupe do eurozóny je dočasný a môže trvať rok nanajvýš dva.

SkryťVypnúť reklamu

Za odchýlkou sú problémy

Koruna by pri vstupe do eurozóny nemala byť príliš silná ani slabá. Prípadná odchýlka na jednu či druhú stranu by ekonomike a ľuďom narobila problémy. Ak by sme išli do eurozóny so silnou korunou, tešili by sme sa zo zlacnenia dovážaných tovarov a z toho, že na výplatných pás­kach máme vyššie sumy.

Napríklad pri kurze 32 korún za euro by 20-tisícový plat vyšiel na 625 eur, no pri kurze 35 korún by to bolo iba 570 eur. Ceny by sa prepočítali rovnakým kurzom, pri nákupoch na Slovensku by sme vyšší plat v eurách nepocítili, ale napríklad na zahraničnej dovolenke áno. Ak by však bol kurz príliš silný, vývozcovia by sa mohli dostať do problémov, čo by neskôr mohlo spomaliť rast ekonomiky aj platov.

Problémom príliš slabého kurzu je citeľné jednorazové zvýšenie cien tovarov zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 499
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 182
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 808
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 993
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 597
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 778
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu