Na svoje zdravie kašlem

V dnešnej službe okrem vybavovania pacientov privezených sanitkami zatiaľ behám najmä okolo jedného pacienta - ťažkého kardiaka, po opakovaných infarktoch, bypasse, s ťažko zníženou funkciou srdca ako pumpy, proste chodiaci atlas kardiológie a internej me

Kto zaplatí operácie, ktoré sú kvôli odporu pacienta k liečbe nakoniec zbytočné?Kto zaplatí operácie, ktoré sú kvôli odporu pacienta k liečbe nakoniec zbytočné? (Zdroj: SITA/AP)

dicíny. Je to náš starý známy, naposledy nás svojou návštevou poctil pred necelými dvoma mesiacmi.

Milý pacient si pred troma týždňami zmyslel, že mu je „dajak plano“, krúti sa mu hlava a určite to bude od liekov, ktoré dlhodobo berie. Nelenil a všetky lieky náhle vysadil. Je zázrak, že trvalo celé tri týždne, kým ho prejavy ťažkého srdcového zlyhania prinútili prísť k nám do nemocnice.

Kardiálne zlyhanie je u neho zatiaľ dosť rezistentné, na liečbu príliš nereaguje, frekvencia srdcových komôr sa pri chronickej fibrilácii predsiení blíži ku 200 úderom za minútu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prevažnú väčšinu zhoršení svojho zdravotného stavu s následnou nutnosťou hospitalizácie a drahej liečby si zapríčiňuje sám. Neberie lieky, nechodí pravidelne na ambulantné kontroly, naďalej popíja a fajčí, o nejakej neslanej diéte ani nehovoriac.

V kašľaní na svoje zdravie rozhodne nie je výnimka. Medzi našich štamgastov patria aj alkoholici s cirhózou pečene, ktorí si naďalej užívajú život - popíjajú bez najmenšej snahy s alkoholovou závislosťou bojovať. Raz za jeden-dva mesiace si k nám prídu na pár dní ľahnúť, aby sme im vypustili ascites, čo je tekutina, ktorá sa pri cirhóze hromadí v brušnej dutine, niekedy v obrovských množstvách.

Často však prídu títo pacienti aj nedobrovoľne - či už s prejavmi zlyhávania pečene, opuch­nutí, žltí ako citróny, alebo s niektorou z akútnych komplikácií cirhózy - napríklad so život ohrozujúcim krvácaním s pažerákových varixov.

SkryťVypnúť reklamu

Liečba býva náročná, často sú potrebné opakované transfúzie, zmrazené plazmy, roztoky albumínov, lieky zastavujúce krvácanie a podobne.

Máme pacienta po transplantácii srdca, ktorému sme v minulosti pri ťažkých zlyhaniach srdca opakovane zachránili život, venovali mu množstvo času a energie. O samotnej trans­plantácii ani nehovoriac. Pacienta, ktorý by mal žiť priam asketickým životom, viacerí moji kolegovia videli veselo nasávať a pofajčievať v baroch. Každá jeho ďalšia rehospitalizácia je pritom časovo aj finančne veľmi náročná, pre imunosupresívnu liečbu vyžaduje pri svojich krčmových infekciách zväčša veľmi drahé antibiotiká.

Nie je možné, aby sme pacientov, ktorí si za svoje ochorenie môžu (aspoň sčasti) sami, neliečili. To by sme nemohli liečiť takmer nikoho. Veď keby sme vylúčili pacientov požívajúcich častejšie alkohol, fajčiarov, obéznych, nezdravo sa stravujúcich, dýchajúcich znečistený vzduch, s nedostatočným fyzickým pohybom, nadmernými psychickými stresmi, skutočne by nám neostal skoro nik. Pacientov prístup k liečbe by sa však mal prejaviť minimálne na výške poistného.

SkryťVypnúť reklamu

Na papieri síce stojí, že pacientovi, ktorý opakovane hrubo porušuje lekárom odporúčaný režim, poisťovňa môže dať hospitalizáciu preplatiť, osobne som sa s tým však ešte nestretol. Možno by naozaj stačilo, dať týmto ľuďom preplatiť zo svojej hospitalizácie nejakú mastnú sumičku a ich prístup k vlastnému liečeniu by sa možno prekvapivo rýchlo zmenil.

P.S: Doplnené ráno krátko po službe. Hlavná postava článku, nedisciplinovaný kardiak pri rannej vizite náhle prestal dýchať, zmodrel, rytmus srdca sa z komorovej tachykardie rýchlo zmenil na komorovú fibriláciu - to sa rovná klinickej smrti. Po pätnástich minútach sa mi ho podarilo zresuscitovať, zdá sa, bez poškodenia mozgu hypo­xiou. Koľkokrát ešte bude mať po vynechaní liekov také šťastie?

SkryťVypnúť reklamu

trejbal.blog.sme.sk

Autor: Karol Trejbal

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 505
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 818
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 982
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 647
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 781
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 491
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu