šetko sa do toho zarátava.
Nechal som si u nich dávnejšie zhodnocovať istú finančnú sumu s tým, že si zoberiem úver. Všetko bolo tak, ako sľubovali. Až na dve veci. Prvá bola tá, že propagovaná výška úrokov bola len v roku vloženia sumy, čo bol jeden zo šiestich rokov sporenia. Druhá tá, že keď mi mali poskytnúť úver za rovnakých podmienok, za akých bolo sporenie, tak mi pri podpisovaní formalít na zabezpečenie úveru okolo 150-tisíc, podstrčili podpísať dobrovoľný exekučný titul na všetok majetok v prospech banky pre prípad omeškania sa so splátkou.
Ponúkol som im ručenie hotovosťou na dlhodobej úložke v sume nesplatenej hodnoty úveru. Odmietli a trvali na podpísaní dobrovoľného exekučného titulu na majetok v prospech banky. Keď som namietal, že pri podpise zmluvy o sporení nebola uvádzaná táto povinnosť, odpovedali, že majú právo jednostranne zmeniť obchodné podmienky a každý kto žiadal o úver, to podpísal. Odpovedal som, že na rozdiel od nich viem čítať a aj si uvedomiť riziko podpisu nevyváženého dobrovoľného exekučného titulu.
Občas sledujem, čo sa deje vo finančnom sektore. Potešilo ma zavedenie povinného údaja pri úveroch RPMN, teda ročnej percentuálnej miery nákladov. Navrhujem zaviesť podobný povinný údaj aj na sporenie, aby finančné inštitúcie boli povinné okrem bombastickej reklamy s astronomickými percentami uvádzať aj skutočné ročné zhodnotenie vložených prostriedkov. Čiže ročnú percentuálnu mieru výnosov.
drahovsky.blog.sme.sk