BRATISLAVA. Americká hypotekárna kríza počas dvoch minulých týždňov zatriasla akciovými trhmi. Pocítili to aj investori na Slovensku.
V podielových fondoch majú ľudia u nás takmer 160 miliárd korún. Z toho je v akciových a zmiešaných fondoch, ktoré investujú do akcií firiem po celom svete, vyše 30 miliárd. Prepady na akciových trhoch dočasne obrali ľudí o slušné peniaze.
Nestrácali všetci
Ak mal niekto úspory vo fondoch, ktoré investujú do amerických akcií, v porovnaní s januárom minulého roka prišiel asi o pätinu svojich úspor. Stotisícová investícia sa tak za niekoľko mesiacov stenčila na 80-tisíc korún. Európske akciové fondy prišli v priemere asi o 18 percent. Straty jednotlivých fondov však v niektorých prípadoch boli aj vyše 30 percent.
Hodnotu investície vo fondoch neznížili ľuďom len turbulencie na trhoch, ktoré vyvolala hypotekárna kríza v USA. Proti ich investičným zámerom pôsobila aj slovenská koruna. Jej spevňovanie okresávalo hodnotu úspor, ktoré investor dostane po prepočte na koruny.
Z akciových fondov zostali v ziskoch len tie, ktoré investujú do cenných papierov firiem v rozvíjajúcich sa ekonomikách, teda napríklad v Rusku, Číne, Brazílii alebo v strednej Európe. V tejto skupine sú fondy, ktoré v prepočte na koruny zarobili investorom za posledných dvanásť mesiacov aj 50 percent.
Trpezlivosť sa môže vyplatiť
Tým, ktorí prišli v akciových fondoch o časť úspor, odborníci odporúčajú, aby podielové listy v súčasnosti nepredávali. Ak sú ich investície čerstvé, mali by byť trpezliví. Investičný horizont pre akcie a akciové fondy je viac ako päť rokov. Až po takomto období sa dá počítať so solídnym ziskom, ktorý sa môže pohybovať od piatich do desiatich percent ročne, aj viac. Medzitým môžu fondy prejsť obdobiami extrémnych ziskov, ako aj veľkých strát.
Katarína Antoničová zo správcovskej spoločnosti Investičná a Dôchodková naznačuje, že v najbližších mesiacoch by sa mohlo dariť európskym akciám. Blíži sa sezóna zverejňovania hospodárskych výsledkov spoločností za posledný štvrťrok a celý minulý rok. „Príjemným prekvapením môžu byť najmä výsledky na starom kontinente, ktoré by mohli investorov presvedčiť, že hypotekárna kríza bude naďalej problémom najmä v Spojených štátoch amerických a do Európy sa prenesie len minimálne,“ povedala Antoničová.
Tým investorom, ktorí sa ocitli v stratách, radí obdobie prepadov jednoducho prečkať. Ak by si totiž teraz svoje peniaze vybrali, stratili by šancu, že v nasledujúcich mesiacoch budú môcť profitovať z možného oživenia na akciových trhoch. Striedanie poklesov s rastom je pre akcie a akciové fondy bežné.
Pre tých, ktorí sa vyznajú
Miroslav Ovčarik z Pioneer Investments Slovensko radí, že pred výkyvmi trhov ľudí ochráni, „ak si vytvoria portfólio nielen z akcií, ale aj z dlhopisových a peňažných fondov a v budúcnosti ich nebudú až tak strašiť poklesy na akciových trhoch“.
Peňažné fondy prinášajú len o niečo vyššie výnosy ako vklady v bankách, sú však oveľa bezpečnejšie a odolnejšie proti výkyvom trhov. „Akciové fondy sú pre klientov, ktorí akciovým trhom rozumejú, a vedia prečo akcie nakupujú,“ hovorí Richard Šimulčík z Tatra Asset Management.
Aké sú odporúčania
Ak ste investovali peniaze do akciových fondov a o časť úspor ste prišli, podielové listy v súčasnosti nepredávajte.
Ak chcete byť chránení pred výkyvmi trhov, mali by ste si vytvoriť portfólio, do ktorého patria nielen akcie, ale aj peňažné a dlhopisové fondy.
Ak sa chcete pripraviť na prechod Slovenska od slovenskej koruny k euru a máte vyššie úspory, s výmenou peňazí radšej ešte počkajte.
Ak sa rozhodnete zhodnocovať svoje úspory na termínovaných účtoch vedených v amerických dolároch či v európskej mene, v najbližších týždňoch môžete počítať s poklesom úrokových sadzieb.
Aj keď v minulých dňoch klesla hodnota dôchodkových jednotiek v dôchodkových fondoch, odborníci radia dobre si premyslieť prestup do menej rizikového fondu.
Ak sa obávate toho, že by sa vám mohol v budúcnosti hypotekárny úver vďaka vyššiemu úročeniu predražiť, zafixujte si úrokovú sadzbu hypotéky na dlhšie obdobie. Niektorí analytici sa prikláňajú skôr ku kratšej či variabilnej fixácii úrokokovej sadzby.