MARTIN. Pacientov s transplantovanými obličkami hospitalizujú v martinskej nemocnici spoločne s chorými na iné ochorenia. Osobitné lôžkové priestory pre týchto pacientov, ktoré sú bežným štandardom transplantačných centier v Európe, v martinskej nemocnici chýbajú. Títo pacienti sú náchylnejší na infekcie, pretože majú umelo potlačenú imunitu.
„Potrebujeme urýchlene vytvoriť pre transplantačný program spoľahlivé zázemie, ktoré zahŕňa nielen tím chirurgov a koordinátorov, ale aj vhodné priestory a lôžka spĺňajúce požadované hygienické normy,“ povedala primárka centra a nefrologička Barbara Grandtnerová.
Chýba potrebné zázemie
S novými priestormi nemocnica počíta v projekte chirurgického pavilónu, ktorý na posúdenie zaslali ministerstvu zdravotníctva.
Pacientov po transplantácii hospitalizujú na klinike transplantačnej a cievnej chirurgie. Po transplantácii musí pacient užívať lieky, ktoré potláčajú jeho imunitu.
„Po operácii ich preložíme na jednotku intenzívnej starostlivosti a ak to ich zdravotný stav dovolí, premiestnime ich na izby so zvýšeným hygienickým režimom,“ povedala hovorkyňa nemocnice Katarína Kapustová.
Centrum je úspešné
Pacientom s chorými obličkami odkázaným na dialýzu môže transplantácia predĺžiť život až dvojnásobne.
Pacienti centra čakali na vhodný transplantát priemerne necelé tri roky. Úspešnosťou transplantácií sa môže martinské centrum porovnať s najlepšími pracoviskami svojho druhu v Európe. „Viac ako tri roky funguje 95 percent transplantovaných orgánov,“ povedala primárka. V Martine nedávno úspešne transplantovali stú obličku.
Ich zdravotný stav po transplantácii obličky dlhodobo sleduje nefrológ. Najmladší pacient centra mal v čase transplantácie štrnásť rokov a najstarší bol 67-ročný.
Pacient dostal dve obličky
V Martine sa podarilo aj niekoľko ojedinelých transplantácií. „Ako prví na Slovensku sme v roku 2006 urobili duálnu transplantáciu. Dospelému pacientovi sme transplantovali dve obličky od staršieho darcu naraz,“ hovorí Ľudovít Laca, prednosta kliniky transplantačnej a cievnej chirurgie.
Martinské centrum drží krok so súčasným trendom transplantácií obličiek vo svete. „Venujeme sa najmä farmakogenetike a príprave pacienta po imunologickej stránke, čo je na Slovensku dlhodobo zanedbávaný problém,“ dodala Barbara Grandtnerová.