FRANKFURT, BRATISLAVA. Kresťanskí demokrati (CDU) obhajujú v dvoch spolkových krajinách Hesensku a Dolnom Sasku svoje zotrvanie pri moci. Robia to takým rozdielnym spôsobom, že sa dá ťažko povedať, ktorý recept bude úspešnejší.
Hesensko, kde jednofarebnú vládu CDU vedie premiér Roland Koch, má za sebou dlhú a dramatickú kampaň. Niektoré médiá tvrdia, že za posledných 30 rokov nikto nepolarizoval krajinu tak, ako sa to podarilo Kochovi s témou kriminality mladých cudzincov. Prieskumy však ukázali, že téma sa ujala. Kým ešte v decembri ju za dôležitú označili tri percentá voličov, dnes je to už 31 percent.
Neisté prieskumy
Naopak, v Dolnom Sasku, kde od roku 2003 vedie koalíciu s liberálmi (FDP) populárny kresťanský demokrat Christian Wulff, trvala kampaň len niekoľko dní a na témy bola chudobná. Aj tu sa hovorilo o kriminalite cudzincov, ale vecne. Wulff vyhlasoval, že Dolné Sasko je hrdé na svojich 195 národností a cudzincom za veľa vďačí.
Aj tak sa nedá s istotou povedať, kto vyhrá. Koch a jeho CDU síce v Hesensku podľa prieskumov stratí, ale s pomocou liberálov (FDP) by sa v kresle premiéra mohol udržať aj tretíkrát. Aj v roku 1999, keď viedol nepriateľskú kampaň proti dvojakému občianstvu pre cudzincov, mu sociológovia predpovedal prehru. A vyhral.
Wulffova CDU v Dolnom Sasku tiež príde o niekoľko percent, ale pokračovanie koalície s FDP zatiaľ nie je ohrozené, hoci práve to nemusí dostatočne zmobilizovať voličov.
Dôležitá bude ľavica
V oboch spolkových krajinách bude dôležitý výsledok Ľavicovej strany Oskara Lafontaina a Gregora Gysiho.
Je najväčším konkurentom sociálnych demokratov (SPD) a môže ich pripraviť o potrebné percentá na vytvorenie koalície so Zelenými.
Výmena koalícií v Hesensku či v Dolnom Sasku by bola dôležitým signálom pre Berlín. Hlavne Hesensko je pre rivalov z SPD veľkou príležitosťou, ako CDU ukázať, že chytili druhý dych.
Parlamentné voľby v Nemecku sú na budúci rok a CDU i SPD, ktoré dnes tvoria veľkú koalíciu, už dávno vedia, že ďalej spolu vládnuť nechcú.
Hesensko
Šesťmiliónová spolková krajina bude dôležitým voličským testom. Ak CDU prehrá, môže to byť signál pre parlamentné voľby.
Podľa prieskumu Forsa dva dni pre voľbami 43 percent voličov nevie, koho bude voliť.
l VVeľké strany sú vyrovnané: CDU 39 percent, SPD 38 percent.
Rozhodujúci bude výsledok Ľavicovej strany, ktorá má zatiaľ 4 5 percent.
Dôležité budú aj malé strany: FDP 10 percent, Zelení 7 percent.