RÍM, BRATISLAVA. Necelé dva roky po tom, ako ukončil v Taliansku päťročnú „berlusconiádu“, opúšťa Romano Prodi svoju kanceláriu v Palazzo Chigi. Spolu s ním odchádza aj stredoľavá vláda, ktorú po týždňovej agónii vo štvrtok položilo päť chýbajúcich hlasov v senáte.
„Vďakabohu,“ povedala britskému denníku Times premiérova manželka Flavia. „Nemali sme jeden pre druhého ani deň, odkedy Romano vstúpil v roku 1995 do politiky,“ posťažovala si.
Il Cavaliere sa vracia do hry
Dvadsaťmesačná ľavicová skúsenosť bola pre Taliansko jedinou alternatívou voči autoritatívnemu Berlusconimu. Mediálny magnát, majiteľ futbalového klubu AC Miláno a samozvaný plejbo • vo štvrtok večer vrátil Prodimu tesnú prehru z aprílových volieb spred dvoch rokov. Prodi vtedy vyhral o 0,11 percenta hlasov.
„Noc dlhých nožov“ v Palazzo Madamo, kde prebiehalo hlasovanie, bola nechutným divadlom dvoch politických koalícií, ktorých nekonečné naťahovanie sa o hlasy zväzovalo po celý čas ruky Prodiho vláde.
Tá, aj keď sa podarilo znížiť nezamestnanosť a skresať schodok vo verejných financiách, nedokázala pretlačiť nijakú zásadnú reformu.
Talianom prekážalo pomalé tempo, akým vláda riešila slabý ekonomický rast a zlý obraz krajiny v zahraničí, najmä po kríze s odpadom v Neapole.
Il Cavaliere, ako Berlusconiho prezývajú médiá, si Prodiho pád vychutnal. V senáte otvárali opoziční poslanci fľaše šampanského a niektorí sa negustiózne napchávali mortadellou, aby urazili Prodiho. Il Professore je totiž z Bologne, kde je mortadella miestnou špecialitou.
„K volebným urnám!“ vyzýval členov opozície Berlusconi, ktorý chystá veľký comeback do premiérskeho kresla. Analytici sa zhodujú, že ak by sa mu to podarilo, využil by to najmä na ochranu svojho impéria Mediaset pred rozšírením mediálneho trhu.
Voľby prajú opozícii
Taliani teraz čakajú, ako sa rozhodne ich prezident Giorgio Napolitano. Či sa pokúsi sformovať prechodnú vládu na zmenu volebného zákona, alebo vypíše predčasné voľby.
Podľa priekumov by v nich až o desať percent vyhrala Berlusconiho opozícia. Prodiho nástupca Walter Veltroni ešte na voľby nestihol svoju stranu pripraviť.
Čo čaká Talianov
Taliansky prezident Giorgio Napolitano už začal maratón diskusií, počas ktorých sa stretne s 24 politickými lídrami.
Prezident dal najavo, že je proti predčasným voľbám za súčasného volebného zákona.
Hlava štátu môže požiadať o sformovanie prechodnej vlády, ktorá by nový zákon presadila. l Napolitano tým môže poveriť buď šéfa senátu Franca Mariniho, alebo nepolitika, akým je šéf národnej banky Mario Draghi.
Prechodná vláda by mala podporu Veltroniho Demokratickej strany, Berlusconi túto možnosť nevylučuje, ale navrhuje svojho kandidáta Gianniho Lettu.
Ostatné opozičné strany sú za okamžité vyhlásenie predčasných volieb. Súhlasí s nimi aj niekoľko menších strán z Prodiho koalície.
Voľby sa zrejme uskutočnia najneskôr do apríla.