Utorok, 27. júl, 2021 | Meniny má BoženaKrížovkyKrížovky
PO ŠKANDÁLOCH NA MINISTERSTVE OBRANY SA FICO ROZLÚČIL S PRVÝM MINISTROM ZO SMERU

Kašického pochovali lopaty

HZDS demisiu Kašického víta, SNS si myslí, že nebol zodpovedný za škandalózne tendre. Podľa KDH by mal skôr odstúpiť minister vnútra Robert Kaliňák.

Možno je to nespravodlivé, ale taká je politika, povedal včera pri lúčení ministra obrany premiér Robert Fico.Možno je to nespravodlivé, ale taká je politika, povedal včera pri lúčení ministra obrany premiér Robert Fico. (Zdroj: SITA)

HZDS dávalo Smeru Roberta Fica najavo, že ak padol ich minister Miroslav Jureňa, teraz by mal padnúť Kašický.

BRATISLAVA. František Kašický ako minister obrany skončil. Doplatil na predražené tendre na odhŕňanie snehu, kosenie trávy a upratovanie kasární.

Odchodom Kašického sa vláda zrejme vyhla ďalšej koaličnej kríze a opozícia stratila dobrú možnosť kritizovať premiéra i ministra obrany.

Podpredseda HZDS Miroslav Jureňa SME povedal, že tento týždeň sa na politickom grémiu HZDS dohodli, že predseda hnutia Vladimír Mečiar požiada premiéra o odvolanie Kašického. „Už sa tam toho nazbieralo viac,“ vysvetľoval. Či Mečiar skutočne tlmočil Ficovi požiadavku HZDS, Jureňa nevedel.

Práve Jureňa za mimoriadne emotívnych okolností proti svojej vôli vládu opúšťal - premiér vtedy tvrdil, že minister za dianie v Slovenskom pozemkovom fonde musí niesť politickú zodpovednosť.

„Nie sme naivní, aby sme naskočili na úmysel médií zatieniť význam demisie akýmisi prekáračkami Smeru a HZDS,“ odpovedala Ficova hovorkyňa Silvia Glendová na otázku, či HZDS na premiéra naliehalo.

VIDEO: Minister Kašický odstúpil

Emócie pri odchode

„Nechcem prispievať k ďalšej škandalizácii rezortu,“ lúčil sa včera doobeda s funkciou minister obrany František Kašický. Na mimoriadnej tlačovke na Úrade vlády po jeho boku sedel premiér Robert Fico.

VIDEO: yjadrenie ministra Kašického k demisii

Kašický končil ako minister po osemnástich mesiacoch rozrušený, s rozochveným hlasom. Sotva si mohol takto predstavovať koniec na ministerstve, na ktorom vo vysokých funkciách pracoval už v deväťdesiatych rokoch.

Doplatil na zbabrané tendre, za ktoré musel prebrať zodpovednosť.

„Je mi ľúto, že odchádza jeden z najaktívnejších ministrov. Možno je to nespravodlivé, ale taká je politika,“ povedal Fico. Kašického odchod označil za prejav vysokej politickej kultúry. Kašický je už štvrtý minister obrany v ére samostatného Slovenska, ktorý nevydržal vo funkcii celé volebné obdobie. Ako prvý doplatil na tendre.

VIDEO: Kašický odstúpil, Fico hovorí, že je mu to ľúto

VIDEO: Eugen Korda

Kašický aj včera opakoval, že nezlyhal on osobne, ale úradník ministerstva, ktorý vypísal predražené tendre za takmer štyri miliardy korún. „Necítim subjektívnu zodpovednosť, nezbavím sa však objektívnej zodpovednosti za riadenie rezortu.“ Keď ďakoval rodine, triasol sa mu hlas.

Otázku, či by Kašického odvolal, aj keby sám neodstúpil, označil premiér za hypotetickú. „Vždy sú dve možnosti – buď minister pochopí realitu, alebo ju nepochopí.“ Fico nepríjemnú situáciu s ministrom, ktorý čelí vážnemu škandálu, zažil v decembri. Odchod Miroslava Jureňu sprevádzala emotívna tlačovka v kravíne a niekoľko dní, HZDS pre svojho ministra pôdohospodárstva zvažovalo aj odchod z koalície.

Kašický zvládal situáciu o poznanie pokojnejšie, včera sa už stretol aj s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Ten by mal demisiu prijať v stredu.

Kovarčík: Bolo načase

Poslanca HZDS Jána Kovarčíka ministrov odchod neprekvapil. „Tak veľa sa tam toho nakopilo, že mu už nič iné nezostávalo. Uvedomil si mieru zodpovednosti a zachoval sa ako chlap.“

Predseda branno-bezpečnostného výboru parlamentu Rudolf Pučík zo SNS je presvedčený, že pre Fica bolo rozhodnutie odvolať Kašického najťažším v jeho kariére. Kašického sa zastal, za tendre podľa neho priamu zodpovednosť neniesol.

Poslanec KDH Vladimír Palko hovorí, že o odstúpení Kašického počul už pred niekoľkými mesiacmi. „Beriem jeho rozhodnutie na vedomie, ale zdá sa mi, že zrelší na odstúpenie je minister vnútra.“

Poslanec SMK Béla Bugár predpokaldá, že premiér si uvedomil neudržateľnosť Kašického pozície. „Kašický mu pomohol túto situáciu vyriešiť.“

SDKÚ tvrdila, že demisia prišla neskoro. „Vždy som upozorňoval, že pán Kašický nemal nikdy viesť takýto rezort,“ povedal poslanec Juraj Liška.

Politológ László Öllős predpokladá, že rozhodol Fico. „Pravdepodobne vnímal túto situáciu ako rastúce riziko.“

Na Kašického páde si zásluhy pripisuje aj časť opozície. Podľa Öllősa však príležitosť získať na kauze premrhala.

Núka sa diplomacia

Kašický nekandidoval do parlamentu, a tak sa na rozdiel od Jureňu nestane poslancom. Premiér tvrdí, že s Kašickým počíta. Aké miesto pre neho majú, nepovedal. Pravdepodobne by to mohlo byť miesto vo „vojenskej diplomacii“, čo by znamenalo, že by ho vyslali ako vojenského pridelenca do zahraničia.

Opozíciu premiér predbehol

Opozícia v kauze Kašický zaspala, situáciu na ministerstve obrany nepovažovala za svoju prioritu. Predseda vlády ju predbehol.

Opozícii po posledných kauzách ministra obrany Františka Kašického (Smer) a rýchlej reakcii premiéra Roberta Fica zostali oči pre plač. Premiér ju predbehol a z kauzy nevyťaží nič.

Opoziční predsedovia strán chceli v pondelok rokovať o tom, či budú požadovať odvolanie Kašického alebo navrhnú jeho odvolanie v parlamente.

„Táto téma nepatrila medzi prvotné témy opozície. Sústredila sa skôr na ďalší pokus o odvolanie premiéra,“ myslí si politológ László Öllős. Opozícia podľa analytika neodhadla dôležitosť kauzy.

„Len nedávno sme debatovali o tom, či nie je priveľa, keď dvakrát za sebou navrhujeme vyslovenie nedôvery predsedovi vlády. Prečo by sme sa mali teraz obviňovať z nepružnosti?“ myslí si poslanec za KDH Vladimír Palko.

Béla Bugár z SMK povedal, že ak by to minister Kašický neurobil, opozícia by musela konať.

To, ako sa váhanie opozícii neoplatilo, ukazuje aj výrok podpredsedu SDKÚ Milana Hortha, ktorý vyslovil deň pred odstúpením ministra: „Ešte by som mu nechal priestor, aby náhodou nevzniklo podozrenie, že má na ministrov dvojaký meter. Jeden na Jureňu, druhý na Kašického.“

SMK zasa svoj vplyv na kauzu zjavne precenila. „Je zjavné, že minister Kašický konal pod tlakom opozičných politic­kých strán,“ napísala vo včerajšom vyhlásení.

Sociológ Pavel Haulík Ficovo pomerne rýchle konanie vysvetľuje tým, že kauza tendrov na ministerstve mohla dostať Smer pred časťou svojich­ voličov do negatívneho svetla.

Pre ľudí bolo zrozumiteľné a nepochopiteľné, ako mohol niekto odhrabávať sneh za miliardu korún.

(knm, vag)
Tendre na upratovanie zostávajú nevysvetlené

Ministerstvo stále odmieta zverejniť firmy, ktoré sa prihlásili do miliardových tendrov na odpratávanie snehu, kosenie trávy a upratovanie.

Pozadie spor­ných tendrov za takmer štyri miliardy korún zostáva bez vysvetlenia a nič na tom nezmenilo ani to, že František Kašický včera požiadal o uvoľnenie z funkcie.

Zoznam taja

Ministerstvo totiž odmieta zverejniť zoznam firiem, ktoré sa prihlásili do súťaží na odpratávanie snehu, kosenie trávy a upratovanie priestorov ministerstva.

Denník SME požiadal rezort o sprístupnenie zoznamu ešte v stredu. Podľa našich informácií môže byť dôvodom mlčania to, že jediným účastníkom tendra na zimnú údržbu za 1,5 miliardy korún bola spoločnosť Ikores Slovakia.

„Keby vyšlo niečo také najavo, bol by z toho ešte väčší škandál, ktorý by ozrejmil, prečo sa to takto robilo,“ myslí si poslanec SMK Béla Bugár. S majiteľom Ikoresu Jozefom Kopeckým, ktorý daroval Ficovmu Smeru dvestotisíc korún, sa nám spojiť nepodarilo. Nereagoval ani na esemes správy.

Utajovaním firiem ministerstvo porušuje zákon o slobodnom prístupe k informáciám. „Neexistuje zákonný dôvod, aby rezort obrany túto informáciu nesprístupnil,“ myslí si právnik Tomáš Kamenec. Podobný názor má aj právnik a odborník na infozákon Vladimír Pirošík. „Informácia o účastníkoch tendra je verejná.“

Vyčkávanie

Kašický v utorok odvolal riaditeľa Úradu správy nehnuteľného majetku Vladimíra Vaska. Oficiálny dôvod – nezvládol funkciu. Na otázku, či bolo dôvodom podozrenie z korupcie, Kašický neodpovedal.

Vo štvrtok už avizoval, že odvolá aj vedúceho služobného úradu Miroslava Sima a šéfa Správy nehnuteľného majetku a výstavby Richarda Tomíka. Prvý bol Vaskov nadriadený, druhý podriadený.

Napokon Kašický k personálnym zmenám nepristúpil. „Počkajme si na závery kontroly, ktorú vykonáva inšpekcia ministerstva,“ povedal včera na mimoriadnej tlačovke s pre­miérom Ficom.

Kone Kaliňáka a Ikoresu

Sima odporučil do funkcie minister vnútra Robert Kaliňák. Jeho rezort dal v novembri 2007 priamym zadaním 20-miliónovú zákazku na monitorovanie východnej hranice firme EHC Service, kde bol Sim do júla 2006 jedným zo spolumajiteľov.

Vasko a Tomík sú zase členmi komisie, ktorá rozhodla, že vojenský archív v Trnave za takmer miliardu postaví bez verejnej súťaže firma Ikores Slovakia.

Marek Vagovič
Kašického kauzy

v marci 2007 došlo k výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch, zomrelo osem ľudí. Kašický odvolal šéfa podniku Jána Lasába a ponúkol demisiu, premiér Fico ju neprijal.

Denník SME v septembri 2007 informoval, že vojenský archív v Trnave za takmer miliardu postaví bez verejnej súťaže firma Ikores Slovakia. Majiteľ firmy Jozef Kopecký daroval Smeru 200–tisíc korún.

Minulý týždeň denník Pravda odhalil vypísanie tendrov na letnú a zimnú údržbu a upratovanie ministerstva za štyri miliardy korún. Prvá zákazka bola predražená štrnásťnásobne, druhá trojnásobne, tretia dvojnásobne. Kašický odvolal riaditeľa Úradu správy nehnuteľného majetku Vladimíra Vaska.

Kašický odstúpil.

(vag)
Nástupcom Richter či Baška?

Ľudia zo Smeru považujú za najpravdepodobnejšieho nového ministra obrany podpredsedu brannobezpečnostného výboru v parlamente a niekdajšieho ústredného tajomníka SDĽ Jána Richtera. Druhou možnosťou je 32-ročný štátny tajomník ministerstva obrany Jaroslav Baška, v minulom volebnom období bol poslancom.

Fico včera hovoril o alternatíve kontinuity, ale aj o novom človeku. Informácie SME z prostredia Smeru hovorili, že obranu prevezme ten, u koho je predpoklad, že vydrží do konca volebného obdobia a k premiérovi má bližšie ako Kašický. Teda človek blízky ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Prestup od „policajtov k vojakom“ Kaliňák včera odmietol.

V Smere o nástupcovi Kašického oficiálne nerokovali a jeho odstúpenie prekvapilo aj členov užšieho vedenia. Menom by sa mali zaoberať v pondelok na poslaneckom klube a v utorok – deň pred Kašického demisiou – bude o ňom rokovať vedenie.

(knm)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 2. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 3. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 4. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 1. Keď ekológia spája
 2. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 3. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 6. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 7. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 793
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 760
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 5 010
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 351
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 286
 6. Od Česka až po Jadran 3 962
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 149
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 118
 9. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 2 792
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 196
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Policajná kontrola na hraničnom priechode.

Zrušili výhodu očkovaným jednou dávkou.


4 h
Peter Tkačenko

Vláda sa musí pozrieť pravde do očí.


9 h
Odporcovia očkovania sa viac boja smrti po vakcíne, ako po nákaze covidom.

Odporcovia očkovania sú najmä medzi nevzdelanými a chudobnými.


5 h