
Novinár Slavomír Pavle ukazuje pohár naplnený čistou vodou a pohár so vzorkou vody z Kanianky. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
KANIANKA – Asi pred dvoma mesiacmi spozorovali rybári v Kanianke, že ryby prestávajú brať. Ich úhyn si však nevšimli. Pred niekoľkými dňami prišiel nový šok. Voda vo vodnej nádrži sčervenala.
Obrátili sa na Slavomíra Pavleho z redakcie Ryby, rybky, rybičky, aby spoločne pátrali po príčinách záhadného sfarbenia. Po prvom kole pátrania sú tam, kde boli na začiatku. Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Prievidzi, ktorá vodnú nádrž spravuje, sa obrátila so žiadosťou o vysvetlenie na Slovenský vodohospodársky podnik – majiteľa nádrže. Žiadali posudok k biologickému rozboru vody v nádrži. Podľa posudku by mohlo ísť o zvláštny druh vodného kvetu – vláknitú sinicu Oscilatoriu rubensces, ktorá môže vyvolať červené sfarbenie. Vodný kvet zvyčajne farbí vodu do zelena, červená sinica sa na Slovensku ani v strednej Európe bežne nevyskytuje.
Rybári čakajú aj na posudok odborníka zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Potvrdenie výskytu červenej sinice by zrejme prijali s úľavou. Viac sa obávajú možnosti, či problém nejako nesúvisí s vysokým výskytom arzénu, ktorý tu zaznamenali v minulosti. Ten mnohonásobne prekračoval povolené limity. Kým v stojatých vodách je povolený obsah arzénu 50 mikrogramov na liter vody, v Kanianke to bolo až 2600 mikrogramov a v neďalekej Lazianskej nádrži dokonca 5100. Prečo je úroveň arzénu taká vysoká, nevie nikto jednoznačne vysvetliť ani napriek tomu, že o kritických hodnotách vie dlhý čas aj odbor životného prostredia. V Kanianke sa v lete kúpu ľudia a ryby z nej sa bežne konzumujú.
Pred dvoma rokmi tu došlo k hromadnému uhynutiu rýb, čo rybári dávali do súvislosti práve s výskytom arzénu. Rybári sa obávajú, že na jar po ústupe ľadu nájdu na hladine opäť mŕtve ryby.
KVETA FAJČÍKOVÁ