Štát daruje podnikom miliardy

Ak by bolo ministerstvo životného prostrediapri rozdeľovaní limitov na emisie CO2 menej rozšafné, mohol štát získať majetokv miliardách korún. Tie tak skončia v ziskoch firiem.

Boj o pridelenie kvót na emisie CO2 je biznis, ktorý môže priniesť podnikom slušné zisky. Zabúda sa pritom na prvotnú myšlienku ochrany životného prostredia.Boj o pridelenie kvót na emisie CO2 je biznis, ktorý môže priniesť podnikom slušné zisky. Zabúda sa pritom na prvotnú myšlienku ochrany životného prostredia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – REUTERS)

BRATISLAVA. O tom, aké dodatočné náklady budú mať naj­bližších 5 rokov slovenské firmy preto, lebo vypúšťajú emisie CO2, sa rozhoduje práve teraz. Štát zároveň rozhoduje o tom, do akej miery povolenky, ktoré sa dajú predať na burze, rozdá podnikom a akú časť nechá pre seba, respektíve ako rezervu.

Veľkí znečisťovatelia životného prostredia totiž už štvrtý rok musia mať na vypúšťanie emisií CO2 štátom pridelené kvóty. Aké množstvo týchto povoleniek dostanú jednotlivé firmy, rozhoduje ministerstvo životného prostredia, schváliť si to musia dať orgánom Európskej komisie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Keďže s povolenkami, ktoré štát rozdáva, sa dá obchodovať, majú pre podniky cenu aj v prípade, že vypustia menej emisií, ako im povolila pridelená kvóta. A naopak, firmy, ktorých reálny biznis núti znečisťovať životné prostredie viac, ako majú pridelenú kvótu, smú si odpustky zasa kúpiť.

Tajný list Bruselu

Podľa cien, za aké si kvóty medzi sebou firmy na burzách predávajú, sa dá zistiť, akú má pre nich cenu, ak im štát dá povoleniek viac alebo menej. A hoci aj v slovenskom prípade tak ide o obchody v desiatkach miliárd korún, konečný návrh rozdelenia kvót ministerstvo životného prostredia tají.

Zverejňovať, koľko ktorá firma povoleniek dostane, je podľa hovorcu ministerstva životného prostredia Petera Višvádera predčasné, pretože rozdelenie nových kvót musí schváliť Brusel. „Dovtedy nepovažujeme za vhodné zverejňovať akékoľvek čísla,“ povedal. Ak Brusel rozdelenie schváli, nebude na ňom už možné nič meniť.

SkryťVypnúť reklamu


Známy je tak len predbežný návrh, ktorý dalo ministerstvo životného prostredia na vedomie vláde. Ten vyvolal reakcie viacerých podnikov. Nie je totiž jasné, podľa akého kľúča ministerstvo prideľovalo takúto pomoc. Hovorca ministerstva vysvetľuje, že do úvahy brali, koľko jednotlivé podniky CO2 skutočne vypustili a na základe toho, ako podniky dokázali presvedčiť o budúcej spotrebe. Porovnanie medzi priemerom minutým v rokoch 2005 a 2006 ukazuje, že približne tretina podnikov dostala viac, ako bola ich skutočná spotreba v rokoch 2005 a 2006.

SPP zarobí a je ticho

K podnikom, ktorý dostal pridané najviac v absolútnej výške aj v pomere k potrebám, je Slovenský plynárenský priemysel. Ministerstvo životného prostredia mu po pripomienkovom konaní pridalo možnosť vypustiť 400–tisíc ton ročne, čo je o takmer 40 percent viac, ako bola jeho reálna spotreba. Na otázku prečo, jasné odpovede neprichádzajú.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca ministerstva životného prostredia hovorí, že rokovali osobitne s približne stovkou firiem. A keď ich firmy „relevantnými podkladmi“ presvedčili, že budú potrebovať viac, kvóty im zvýšili. Čím presvedčilo SPP, nepovedal.

To vypúšťa emisie z kompresorových staníc pri preprave plynu. A pravdepodobnosť, že v budúcich obdobiach bude prepravovať o 40 percent viac, je nízka. Navyše SPP ju ničím nepodporuje, odpovediam na otázky týkajúcich sa CO2 sa vyhýba.
„Informácie týkajúce sa emisných povoleniek považujeme za obchodné informácie,“ povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková.

Po výpadku jadra

Enel – Slovenské elektrárne vysvetľuje zvýšenie kvót, ktoré bude mať k dispozícii, potrebou využívať tepelné elektrárne viac ako doteraz. Hovorca Juraj Kopřiva tvrdí, že Slovenské elektrárne musia nahradiť výpadok V1 v Jaslovských Bohuniciach vyšším nasadením tepelných blokov v Novákoch a Vojanoch, čo zvyšuje ich nárok na emisie. „Podľa zatiaľ dostup­ných­ údajov sme dostali iba minimálne zvýšenie kvóty – asi deväť percent,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Komisia podľa neho Slovensku pridelila dodatočne kvótu 1,7 milióna ton, aby sa výrobou na tepel­ných elektrárňach nahradil výpadok ročnej produkcie po odstavení bohunickej V1. „Slovenským elektrárňam sa však z balíka ušlo iba 0,3 milióna ton, čo považujeme za nedostatočné,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 910
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 864
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu