BRATISLAVA. Obvykle, ak ktokoľvek predáva pozemok, chce zaň dostať maximálnu možnú cenu. Firma, ktorú vlastní štát, to chcela tiež, ale sama to nezvládla. Najala si preto poradcu s jednoduchou úlohou, za kráľovskú odmenu.
Fond národného majetku (FNM) v utorok súhlasil so zrejme najväčším predajom nehnuteľnosti za vlády Roberta Fica. Predajcom bola fondom ovládaná spoločnosť Bratislavská teplárenská (BAT). Na jej čele stoja predstavitelia Smeru.
Štyri hektáre mimoriadne lukratívnych pozemkov v centre Bratislavy jej pomáhala predať poradenská firma Colliers International.
Najviac bola ochotná zaplatiť spoločnosť Penta 1,4 miliardy korún s DPH. Odmena pre poradcu je 2 percentá z celkovej kúpnej ceny, teda 28 miliónov korún. To nie je všetko.
Poradca v tomto prípade zrejme zinkasuje viac peňazí, keďže podmienkou privatizácie bolo, že s ním víťaz súťaže podpíše exkluzívnu zmluvu na 10 rokov. Tá sa týka developerskej spolupráce.
Ďalšieho 1,75 milióna
Od každého zo siedmich finálnych uchádzačov si vypýtal poradca po 250–tisíc korún ako podmienku na podpis „záväzku mlčanlivosti“. Zarobil tak ďalšieho 1,75 milióna korún.
Pozemky získala spoločnosť Penta, ktorá ponúkla o 300 milónov viac ako druhý v poradí. Neuspela napríklad J&T, či HB Reavis Group.
Hovorca J&T Maroš Sýkora pripustil, že aj podmienky predaja mali vplyv na cenu, ktorú ponúkli. „Zvážili sme všetky pre a proti,“ povedal. Firma ponúkla o niekoľko sto miliónov menej ako víťaz.
Podľa informácií SME sa podmienka podpísať desaťročnú zmluvu s poradcom pri predaji nepáčila viacerým záujemcom o pozemky.
Podmienka u nás nevídaná
Riaditeľ Colliers International Tomáš Krčula povedal, že bez ich spolupráce by bola predajná cena určite nižšia. Dvojpercentnú odmenu považuje za štandardnú. Tvrdí, že sa častejšie od klientov účtujú tri percentá z predajnej ceny.
Firmu vybrala Bratislavská teplárenská cez výberové konanie spomedzi najmenej troch uchádzačov.
Hovorkyňa firmy povedala, že predaj nebol privatizáciou a že Colliers vybrali vďaka jej skúsenostiam a výhodnej ponuke.
Colliers doteraz nemala skúsenosti z „poradcovstvom“ pre čisto štátne firmy.
Krčula hovorí, že radili pri predaji nehnuteľností Slovenským elektrárňam s 34-percentným štátnym podielom.
Desaťročný záväzok, aby sa poradca stal exkluzívnym partnerom víťaza súťaže, je podľa neho štandardnou podmienkou, ale na slovenskom trhu ju Colliers použil prvýkrát. V zahraničí ju jej partnerské firmy vraj používajú častejšie. Krčula v minulosti pracoval pre J&T. Teraz s ňou už nemá nič spoločné, povedal.¶
Prečo predávali
Hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová predaj zdôvodnila tým, že „nie je efektívne, aby BAT držala takýto dubiózny majetok, akým sú nevyužívané pozemky“. Vzhľadom na záujem investorov o túto oblasť bolo v súčasnosti možné za pozemok dostať najvýhodnejšiu cenu. Fond ešte nerozhodol, aká časť peňazí z predaja zostane teplárňam a čo pôjde na účet FNM.
Cenu to mohlo znížiť
Ekonóm Slovenskej akadémie vied Pavol Kárász si myslí, že štátne firmy a organizácie by mali pozemky predávať bez poradcov.
„Keď štát predáva a má na to podmienky, je lacnejšie, aby si takéto služby zabezpečil z vlastných zdrojov. V opačnom prípade sa to predražuje.“ Podmienku na exkluzivitu poradcu označil za neštandardnú a myslí si, že sa mohla odraziť v celkovej cene pozemku v neprospech štátu. Od štátu tak poradca dostal aj ďalšie prostriedky okrem odmeny.
Takáto podmienka sa nepozdáva ani Pavlovi Nechalovi z Transparency International. Aj on pripúšťa vplyv na cenu. Dvojpercentná provízia je podľa neho na realitnom trhu štandardná. Aj podľa Nechalu je základnou otázkou, či štát nedokázal predávať aj bez poradcu.
Čo treba urobiť pre 28 miliónov
Bratislavská teplárenská spoločnosť chcela predať pozemky v Bratislave za čo najvyššiu cenu. Poradca, firma Colliers International, urobila:
oslovila 69 vhodných záujemcov,
podala inzeráty do novín a ozvalo sa ďalších 11 uchádzačov,
kritériá splnilo sedem firiem,
overila a zhodnotila dokumenty
zaslala ozámenia o splnení kritérií,
od každého zo siedmich uchádzačov dostala 250tisíc korún ako podmienku na podpis „záväzku mlčanlivosti“,
bola na otváraní obálok a vyhodnotení¶
pomáhala s prevodom pozemku,
poradca má isté ďalšie milióny, keďže víťaz s ním musel podpísať zmluvu, ktorá sa týka developerskej činnosti, na desať rokov.
Mestá poradcov na predaj nemajú
Slovenské mestá predávajú množstvo luktratívnych pozemkov za stámilióny korún bez poradcov.
Prostredníctvom poradcov pozemky zväčša mestá ani obce nepredávajú. Takúto možnosť nevyužili podľa primátora Františka Knapíka ani Košice.
„Po prerokovaní sa to spresní znaleckým posudkom, vypíše sa súťaž a obvykle je rozhodujúcou podmienkou cena, ktorú nám záujemcovia ponúknu,“ povedal.
To isté tvrdil aj hovorca trnavského primátora Pavol Tomašovič.
Obidve mestá predávali aj mimoriadne lukratívne pozemky vo svojom centre.
Fico má problém s poradcom SPP
Premiér kritizoval Dzurindu aj za poradcu.
Premiér Robert Fico už dlhšie tvrdí, že privatizácia SPP za Dzurindovej vlády bola pre štát nevýhodná aj pre vysokú províziu pre privatizačného poradcu.
Ten dostal za predaj firmy, do ktorého sa nakoniec zapojil len jediný uchádzač, vyše 31 miliónov dolárov. V prepočte to bolo o niečo menej ako jedno percento z celkovej kúpnej ceny.
Provízia pre Colliers International v prípade predaja pozemkov Bratislavskej teplárenskej bola vo výške dvoch percent a poradca zrejme zarobí na slovenské pomery vzhľadom na neobvyklé podmienky ďalšie peniaze.