Video - Smútok za Zlatou Zuzanou
Video: SME - Ján Krošlák
ZLATNO, UTEKÁČ. Obyvateľov obcí v okolí Poltára živila v minulosti sklárska výroba. Dnes je tam vysoká nezamestnanosť, ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia. V niektorých obciach sa síce podarilo výrobu skla aspoň v malom udržať, no región sa zo straty ťažiskovej výroby nespamätal. Zanikol aj sklársky skanzen a sklárske učilište v Poltári.
Z Utekáča odchádzajú za prácou
V Utekáči sa začali problémy v sklárskom podniku Clara približne pred desiatimi rokmi. Dvakrát sa vymenili majitelia, kým podnik úplne nezatvorili. Na vrchole zamestnával okolo 700 ľudí, krátko pred zánikom približne 450. „Do sklární chodili ľudia zo širokého okolia,“ povedal zástupca starostky František Štromajer.
Po sklárňach zostali opustené budovy, ktoré obec ponúka záujemcom o alternatívnu výrobu. „Obec skúšala rôzne možnosti, ale zatiaľ sa nám nedarí.“ V posledných rokoch zaznamenali výrazný odlev obyvateľov za prácou do zahraničia. „Odchádzajú hlavne mladí,“ hovorí zástupca starostky.
Nezamestnanosť v Zlatne sa pohybuje od pádu sklární približne na 30 percentách. Časť sklárov sa uchytila v Rakúsku a Česku. Obci sa črtá nádej, že sa podarí rozbehnúť aspoň brusičskú dielňu. „Rokujeme so súkromným podnikateľom, ktorý má brusiareň v Poltári,“ povedala starostka Zlatna Margaréta Murínová. Prácu by tu mohlo nájsť približne 15 sklárov.
Zlatno smúti za úspešnoukolekciou
Zlatno bolo v minulosti známe svojím sklárskym skanzenom a ojedinelou súpravou pohárov Zlatá Zuzana. Navrhol ju sklár Jozef Staník.
„Zlatá Zuzana od začiatku žala úspechy v celom svete. Guľôčku na nôžke pohára otec pôvodne vymyslel tak, že nebola zlatá. Až neskôr sa začala farbiť. Prvá objednávka bola do Ameriky, potom do Kanady a postupne prichádzali objednávky na súpravu z celého sveta. Takýto export bol za socializmu neobvyklý,“ hovorí Jozef Staník mladší.
K menu prišla obľúbená súprava v čase, keď sa všetky návrhy označovali iba číslami, vďaka zákazníkom z Montrealu. Na návšteve podniku chceli vedieť názov výrobku, a keďže ho poháre ešte nemali, navrhli ho pomenovať po jednej z manželiek obchodníkov.
Zlatá Zuzana sa dnes už nevyrába, v zberateľských kruhoch však jej cena rastie. Súpravy sa vyrábali v rôznych podobách podľa požiadaviek krajín, kam ich vyvážali. Neodmysliteľnou súčasťou však vždy bola zlatá guľôčka na nôžke pohára.