Hranica medzi Egyptom a palestínskym pásmom Gazy včera prakticky prestala existovať. Po tom, čo militanti z viacerých palestínskych teroristických skupín zničili dve tretiny 11kilometrového hraničného múru, vstúpilo do Egypta po vlastných, na somároch a v autách 350tisíc Palestínčanov. V celom pásme ich žije asi jeden a pol milióna. Do Egypta sa vybrali nakupovať potraviny, benzín či cigarety.
To všetko v Gaze chýba od minulého štvrtka, keď sa Izrael po neustávajúcom ostreľovaní svojich miest opäť rozhodol pásmo uzavrieť a nevpustiť tam žiadny tovar. V utorok síce zovretie povolil, keď do pásma vpustil autá s benzínom, liekmi a potravinami, ale vyhlásil, že to bude robiť len v urgentných prípadoch. To obyvateľom Gazy stačilo, aby sa rozhodli čeliť neistote vpádom do Egypta.
Mubarak zažmúril oči
Egyptský prezident Husní Mubarak svojim ľuďom na hraniciach nariadil, aby Palestínčanov nezastavovali. „Sú hladní,“ vyhlásil.
Mubarak si ani iný postup zrejme nemohol dovoliť. Akýkoľvek pokus zastaviť Palestínčanov by sa skončil krviprelievaním.
Egyptská verejná mienka je na strane Palestínčanov, a tak Mubarak radšej svojim hraničným policajtom nariadil ústup.
Palestínčania si zatiaľ nakupovali, čo potrebovali a aj to, čo môžu neskôr speňažiť. „Kúpil som cigarety za 200 šekelov (asi 1200 korún). V Gaze ich predám za päťnásobok a mesiac z toho budem živiť rodinu,“ povedal AFP jeden z Palestínčanov.
V Gaze všetko zdraželo
Ďalší potvrdil, že v Gaze základné potraviny ešte sú, ale trojnásobne drahšie ako v egyptských obchodoch. Jediný stánok, ktorý v egyptskom prihraničí podľa AP včera nezarobil, bol obchod so zbraňami. „Tých si môžete v Gaze kúpiť, koľko chcete. Je to ľahšie, ako nájsť niekde Coca-Colu,“ priznal nemenovaný člen bezpečnostných zložiek Hamasu.
Včera to nebolo po prvýkrát, čo Palestínčania narušili hraničný múr s Egyptom. Od roku 2005, keď sa z pásma stiahol Izrael, to urobili niekoľkokrát, ale nikdy v takom rozsahu. Médiá špekulovali, či sa celá udalosť udiala so súhlasom hnutia Hamas, ktoré pásmo ovláda.
Situácia na hraniciach znepokojuje Izrael, ktorý sa obáva, že počas chaosu sa do pásma Gazy dostanú teroristi aj zbrane.
Dva dni ako v Schengene
Egypťania budú k Palestínčanom ešte dnes zrejme benevolentní. Potom by sa mali vrátiť k štandardnému hraničnému režimu. Nie je však jasné ako, keďže veľká časť hraničného múru je zničená a ľudia tadiaľ môžu slobodne prechádzať.
Autor: Tel Aviv