BRATISLAVA. Slovenské úrady by nemali do budúcnosti zakazovať lesbičkám a homosexuálom adoptovať si dieťa. Aj im môže pomôcť odkaz zo Štrasburgu, že žiadny človek nemôže byť diskriminovaný pre svoju sexuálnu orientáciu, a to ani pri snahe osvojiť si dieťa.
Európsky súd povedal, že ak právo umožňuje adopciu jednej osobe, pripúšťa tým možnosť adopcie homosexuálom. Slovenský zákon o rodine jednotlivcom adopciu umožňuje – vo výnimočných prípadoch.
Súdy by vyhrali
„V podstate by takýto právny názor mohol mať vplyv na našu situáciu, keďže aj u nás si môže adoptovať dieťa jednotlivec,“ hovorí právnička Zuzana Dlugošová.
Ani európsky rozsudok okamžite nezabezpečí, že úrady sa ním budú riadiť. Ak by však homosexuálovi odmietli žiadosť o adopciu pre jeho sexuálnu orientáciu, v Štrasburgu by zrejme vyhral.
Ministerka sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová hovorí, že rozsudok akceptuje. Nemá s ním problém ani vicepremiér Dušan Čaplovič (obaja zo Smeru). Trvá na tom, že úrady by nemali skúmať sexuálnu orientáciu ľudí, ktorí si chcú adoptovať dieťa.
KDH chce zmeniť zákon
Ak budú mať homosexuáli nárok na adopciu, KDH podnieti zmenu zákona. „V takom prípade treba obrátiť zákon tak, aby sa umožnila adopcia len manželskému páru,“ hovorí Daniel Lipšic z KDH.
Dnes je u nás ročne úspešná asi desiatka žiadostí o adopciu od jednotlivcov. Úrady uprednostňujú dvojice, tvrdí Marek Roháčik zo združenia Návrat, ktoré sa venuje náhradnej rodinnej starostlivosti.
Jednotlivca síce automaticky neodmietnu, ale kladú vyšší dôraz na niektoré faktory. „Napríklad, ak je sama žena, treba riešiť otázku, akým spôsobom zabezpečí mužskú rolu pre dieťa,“ hovorí Roháček.
Lesbičky a homosexuáli preto zrejme radšej o adopciu ani nežiadajú. Aktivistka, ktorá sa ako jedna z mála venuje tejto problematike, hovorí, že u nás nie je žiadna lesbička či homosexuál, ktorý by pri adopcii uspel. Svoje meno nechce prezradiť v obave, že stratí zamestnanie.
Dnes si dieťa musia porodiť
Aktivistka tvrdí, že lesbičkám dnes ostávajú len dve možnosti ako vychovávať dieťa. Buď ho majú ešte z predchádzajúceho heterosexuálneho vzťahu, alebo nahovoria nejakého priateľa napríklad na umelé oplodnenie. Vedia, že ide o pololegálne riešenie.
S partnerkou sa potom podieľajú na výchove dieťaťa. „Ale pre dieťa je partnerka podľa zákona cudzou osobou,“ hovorí aktivistka. Ak by sa matke niečo stalo, dieťa by partnerke úrady s najväčšou pravdepodobnosťou zobrali. „Žijú tak svoje životy a stále veria, že ani jednej sa nič nestane.“
Aj preto lesbické organizácie na Slovensku rozsudok privítali.
„Veľmi nás to teší, pretože konečne máme pocit, že aj na dôležitých miestach sedia ľudia, ktorí citlivo premýšľajú a vnímajú ľudské odlišnosti a nechajú sa nimi viesť a obohacovať,“ hovorí Hana Fábry zo združenia Museion.
Lesbičke nesmú uprieť dieťa
Úrady žene nemôžu odoprieť adopciu preto, že žije s inou ženou.
Francúzsko diskriminovalo lesbickú učiteľku, ktorá si nemohla adoptovať dieťa, rozhodol v utorok Európsky súd pre ľudské práva, podľa ktorého žena doplatila na svoju sexuálnu orientáciu. Ide o historický rozsudok, ktorý môže byť precedensom v celej Európe.
Francúzka mala podľa Dohovoru o ľudských právach právo na rodinný život, ktorý jej úrady upreli. Paríž jej musí zaplatiť 10tisíc eur. „Francúzske právo dovoľuje jednej osobe adopciu dieťaťa, čím pripúšťa aj možnosť adopcie homosexuálom,“ píše sa v rozsudku. Desať sudcov hlasovalo za, sedem proti.
Učiteľka v škôlke E. B. žila dlhé roky v stabilnom partnerstve s priateľkou, čo v roku 1998 spomenula aj v žiadosti o adopciu. Keď jej úrady odmietli vyhovieť, v roku 2002 sa obrátila na Štrasburg.
„Francúzsko už nebude môcť odmietnuť adopciu nezosobášenej osobe na základe jej homosexuality. To isté platí pre všetky krajiny Rady Európy, ktoré dovoľujú adopciu nezobratým ľuďom,“ povedala jej právnička.
(hud)