BRATISLAVA. V Pezinku môže vzniknúť neďaleko starého smetiska ďalšia skládka odpadu, napriek tomu, že obyvatelia aj mesto sú proti. Rozhodol tak Krajský stavebný úrad v Bratislave, na čele ktorého stojí syn majiteľa firmy, ktorá o povolenie skládky požiadala. Prednosta úradu a nominant Smeru Ján Man mladší zároveň vlastní aj zhruba 130-tisíc štvorcových metrov pod zamýšľanou skládkou.
„Je to hrubá arogancia moci, skládka nepatrí do mesta,“ hovorí právnička a aktivistka iniciatívy Zuzana Čaputová.
Pezinčania protestujú
Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na umiestnenie skládky napriek zamietavému stanovisku mesta, ktoré novú skládku dokonca zakázalo aj v územnom pláne.
„Nesúhlasíme, aby si Bratislava riešila svoj problém s odpadmi na úkor Pezinka,“ povedal primátor Oliver Solga. Odpadom prevažne z hlavného mesta sa zavážalo aj staré smetisko, ktoré musel majiteľ v októbri zatvoriť.
V odpovedi na otázku, prečo skládku povolil, stavebný úrad zopakoval iba vyjadrenie spred dvoch mesiacov, že „nepovažuje za vhodné sa k priebehu konania vyjadrovať, pretože vo veci prebiehajú správne a súdne konania, ktoré nie sú právoplatne ukončené“.
Solga ponúka vysvetlenie. „Ide o miliardový biznis.“
O tom, či nová skládka zhruba 400 metrov od centra vinárskeho mesta pod Malými Karpatmi vznikne, musí ešte rozhodnúť Inšpektorát životného prostredia v Bratislave. Ten začal konanie v septembri bez toho, aby žiadateľ predložil územné rozhodnutie. Zákon ho pritom vyžaduje. Inšpektorát na to upozornilo takmer 1200 Pezinčanov i mesto, ktorí sa do konania prihlásili a žiadali jeho okamžité zastavenie.
Inšpektorát koncom novembra konanie prerušil a vyzval firmu Jána Mana staršieho Ekologická skládka na doplnenie žiadosti. Už o dva dni na to však zvolal ústne pojednávanie, hoci územné rozhodnutie dostal až o mesiac neskôr 27. decembra. Termín určil na Silvestra.
Rozhodnutie je tajné
Inšpektorát zároveň vyhovel žiadosti Ekologickej skládky, aby územné rozhodnutie vyhlásil za obchodné tajomstvo. Zdôvodnenie povolenia tak obyvateľom i mestu Pezinok ostalo doteraz utajené.
„Inšpektorát vyhovel prevádzkovateľovi na základe jeho žiadosti a zdôvodnenia podľa Obchodného zákonníka,“ povedal riaditeľ inšpektorátu Miroslav Held. Zároveň priznal, že s obdobným prípadom sa doteraz nestretol.
„Je to nezmysel. Územné rozhodnutie zahŕňa vyjadrenia účastníkov konania a orgánov štátnej správy a je v ňom aj zdôvodnenie. Je úplne vylúčené, aby to bolo obchodným tajomstvom,” hovorí právnik združenia Občan a demokracia Peter Wilfling.
Predmetom obchodného tajomstva podľa právnika nemôže byť informácia týkajúca sa znečisťovania životného prostredia či závažného vplyvu na zdravie ľudí.
Ústne pojednávanie pracovník inšpektorátu podľa aktivistky Zuzany Čaputovej ukončil vyhlásením, že napriek výhradám aktivistov a mesta nevidí žiadne prekážky, ktoré by bránili vydaniu povolenia. Riaditeľ Held to vysvetľuje internou smernicou.
„V závere pojednávania podľa interných usmernení inšpekcie sa správny orgán musí vždy vyjadriť o svojom ďalšom postupe.“
Postup inšpekcie je podľa Wilflinga hrubým porušovaním zákonov. „Ak skládku povolia, odporúčam obrátiť sa na súd.“
Čaputová však upozorňuje, že súd môže rozhodovať roky. „Ak súd neodloží aj výkon rozhodnutia, skládka môže byť už dávno vybudovaná a sčasti zavezená.“
Nesúhlasíme, aby si Bratislava riešila svoj problém s odpadmi na úkor Pezinka.
Oliver Solga, primátor Pezinka