BRATISLAVA. Vláda včera schválila správu, ktorá tvrdí, že oddlženie zdravotníctva cez spoločnosť Veriteľ mohlo byť realizované v korupčnom prostredí. Zároveň dostali ministerstvá za úlohu vypracovať ďalšie analýzy. Štát prostredníctvom Veriteľa oddlžil zdravotnícke zariadenia približne za 20 miliárd korún.
Zrekonštruovať kauzu Veriteľ je však v dnešnej situácii podľa ministra financií Jána Počiatka nemožné. „Ani na ministerstve zdravotníctva, ani na ministerstve financií, ktoré boli 50percentným vlastníkom Veriteľa, neexistuje kompletná dokumentácia k tomuto projektu,“ povedal.
Podľa neho „je až neuveriteľné, že spoločnosť, ktorá riešila vyrovnanie pohľadávok v sume cez 20 miliárd, nie je vôbec zdokumentovaná“.
Nahrávky chýbajú
Člen dozornej rady Veriteľa Peter Pažitný obvinenia odmieta. „Likvidátorka spoločnosti odovzdala na ministerstvo financií 613 balíkov dokumentácie, ktorá sa týkala Veriteľa,“ povedal Pažitný. Aby sa predišlo špekuláciám, všetky rozhovory boli podľa neho zaznamenané aj na magnetofónové pásky.
Obvinenia z korupcie odmietol v októbri, keď bola prvýkrát správa o Veriteľovi predložená vláde, aj exminister zdravotníctva Rudolf Zajac. „Veriteľ bol sústavne pod dohľadom Národného kontrolného úradu, finančnej správy aj finančnej polície. Podľa môjho názoru k žiadnej korupcii nedošlo ani nemohlo dôjsť,“ povedal.
Počiatek viackrát zopakoval, že dokumentácia chýba. Pásky s rozhovormi mu vraj bývalí zástupcovia Veriteľa vysypali z igelitovej tašky. „V akom strašnom neporiadku musí byť tá dokumentácia, keď niekto príde a vysype mi na stôl nejaké pásky,“ povedal Počiatek.
Minister spochybňoval aj celý projekt. „Mne nestačí deklarácia niekoho, že ten projekt bol dobrý. Nech to preukáže,“ povedal. Ministerstvo financií v správe tvrdí, že je pravdepodobné, že Veriteľ odkupoval pohľadávky aj bez overovania ich reálnej existencie.
Veriteľ ušetril 13 miliárd
Podľa Pažitného však ide o komplikovaný mechanizmus, ľudia mu preto nemusia dobre rozumieť. „Projekt Veriteľ ušetril tejto vláde 13 miliárd korún, ktoré môže použiť na svoje sociálne projekty,“ povedal. Vysvetľuje, že za 20 miliárd boli splatené dlhy za 33 miliárd korún. Veriteľ zároveň chránil verejné zdroje. „Preto neuhrádzal nikomu 100 percent, ale maximálne len 97 percent. Celú sumu záväzkov vrátane penále uhrádzal len v prípade daňového úradu,“ povedal Pažitný.
V správe sa píše, že z krátkodobého hľadiska je možné zhodnotiť tento krok pozitívne vzhľadom na to, že vykazovaný dlh zdravotníctva výrazne klesol. „Samotná realizácia tohto procesu nesplnila očakávania odbornej verejnosti,“ píše sa v správe.
Kauza Veriteľ bude mať podľa Počiatka následky. „Boli podané trestné oznámenia v súvislosti so skresľovaním údajov a ďalšie určite budú nasledovať.“
Vláda zároveň odporučila generálnemu prokurátorovi vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči konkrétnym osobám.