Oscarové jubileum bez hviezdnej účasti?

V utorok vyhlásili nominácie na Oscara. Program galavečera, ktorý bude 24. februára, však nemá kto chystať, lebo štrajkujúci scenáristi sa stále s veľkými štúdiami nedohodli.

Je možné, že o filmových cenách, nomináciách a víťazoch čítate už aspoň po desiaty raz. Rozhodovali kritici v New Yorku, novinári v Los Angles, zo Zlatých glóbusov bola tlačovka, a Briti sa tešia, že to priláka pozornosť na ich ceny BAFTA.

Podozrivé Oscary

Už sa vám to zdá byť nudné? Aj to je možné. Ani Oscary sa medzi tým všetkým súťažným napätím neblysli. V nominá­ciách americkej filmovej akadémie nie je žiadne veľké prekvapenie.

Ani jej členovia nevideli minulý rok nič lepšie ako temných bratov Coenovcov, britskú vojnovú drámu Pokánie alebo Juno, sviežu komédiu s nekorektným humorom. Nenašli lepšieho herca, ako je Johnny Depp, Daniel Day-Lewis, Viggo Mortensen. Aj na nich zapôsobila mladá Ellen Page z Juno a Ma­rion Cotillard v úlohe Edith Piaf. Až je to podozrivé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jediné, v čom sa americká akadémia s kritikmi výrazne ro­z­­­­­chádza, je film Útek do divočiny. Režisér Sean Penn nomináciu nedostal, a tak sa teraz asi utvrdzuje v tom, čo vyhlasuje už od vojny v Iraku – že je na čiernej listine Hollywoodu.

Prídem alebo neprídem

Vzrušenie teda treba hľadať inde. Našťastie, je. Čím sa ne­chceme vysmievať organizátorom, ktorí sú teraz nešťastní. Ale ak sa o osemdesiatom ročníku Oscarov dnes tak veľa hovorí, je to naozaj najmä preto, že hollywoodski scenáristi ešte stále štrajkujú. To znamená, že štvorhodinovú šou nemá kto pripraviť.

Zvyčajne na nej pracuje vyše desať scenáristov, a dnes by už mali mať za sebou mesiac roboty. Ak oni píšu napríklad tie patetické uvádzacie prejavy pred vyhlásením jednotlivých kategórií, potom to nie je žiadna hviezdna námaha. Ale aj to je asi lepšie ako to, keď žiadny scenár nie je.

SkryťVypnúť reklamu

Alebo to, keď nie sú herci. Už sa dokázali vzdať Zlatých glóbusov a výstraha, že štrajk scenáristov neprekazia ani pri Oscaroch, je vážna. „Bol by som rád, keby ma mama videla v telke, ale keď bude štrajk pokračovať, na Oscarov neprídem,“ odcitovala nominovaného herca Vigga Mortensena BBC.

Plán B je neistý

Že 24. februára príde, povedal zatiaľ iba Jon Stewart, moderátor šou. Hoci, píše Reuters, aj on povedal pôvodne nie. A ak by si to ešte raz rozmyslel, žiadny plán B zatiaľ akadémia nemá.

Jediný náhradný program - zatiaľ zverejnený - by mohol byť akýsi zostrih zo ročníkov. Povedzme, že by bol veľkolepý.

Aj tak by sa však tento ročník zaradil medzi tie tragické. V roku 1938 museli Oscarov odložiť pre záplavy. V roku 1968 pre vraždu Martina Luthera Kinga. A v roku 1981 ich posunuli po útoku na Ronalda Reagana.

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní s týmito udalosťami sa môže zdať strach z ohrozenia tohtoročnej slávnosti malicherný. Tento rok však to najväčšie ohrozenie prišlo priamo z hollywoodskeho vnútra.

Kliknite - obrázok zväčšíte.

Stĺpček Olivera Reháka

Štrajkokazi

Presne mesiac zostáva do vyhlasovania Oscarov. Rovnako ako mená víťazov teraz všetkých zaujíma, či bude mať jubilejný ročník tradičný galavečer a červený koberec.

Rozhodnú o tom scenáristi, už dlho štrajkujúci za vyšší podiel na ziskoch z distribúcie filmov. Idú opäť obnoviť rokovania s producentmi, ktorí sa momentálne tvária, že majú navrch a oscarovský večer bude za akýchkoľvek okolností. Ak scenáristi a ich kolegovia herci, režiséri či kameramani zo solidarity neprídu, organizátori sú pripravení namiesto hviezd ukázať divákom zostrih z minulých ročníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Štrajkujúci to myslia vážne, čo už ukázali sabotovaním Zlatých glóbusov, z ktorých sa stala nudná tlačovka. Oscary sú však niečo iné (ich 80. ročník špeciálne) – ide o prestíž a zviditeľnenie sa.

A tak nie všetci majú jasno, či sa do Los Angeles vyberú, keď k dohode scenáristov a producentov nepríde. Isté je, že medzi štrajkokazov sa plánujú zaradiť aj tvorcovia skvelej komédie Juno, čo by nás mohlo tešiť. Jej režisér Jason Reitman je totiž výbor­ný (podpísaný napríklad pod vtipnou satirou Ďakujeme, že nefajčíte) a jeho otec Ivan pochádza z Komárna. Držať v ruke Oscara, ktorý má s touto krajinou niečo spoločné, to by sme si radi pozreli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu