BRATISLAVA. Odvolanie štyroch zamestnancov. To podľa predstaviteľov štátu stačí ako odpoveď na podozrivé miliardové tendre na ministerstve obrany a pochybenie polície pri úteku lupiča Romana Červenku.
V zahraničí by odvolanie hrozilo aj ministrovi a policajnému prezidentovi. „Ak mali problémy už skôr, tak tu v Nemecku by bol tlak na to, aby odstúpili, určite veľký,“ povedal Petr Robejšek, riaditeľ Medzinárodného inštitútu pre ekonomiku a politiku v Hamburgu.
Ministerstvu vnútra stačí postih policajtov. „Vyvodenie zodpovednosti je adresné a adekvátne,“ povedal hovorca Erik Tomáš.
Dôvod na odstúpenie nevidí ani minister Kašický. „Nemôžem za to, že úradník konal v rozpore s rezortnými pravidlami.“ Premiér Robert Fico neodpovedal na otázku, či zvažuje Kašického odvolanie.
Packa: Policajti útek tajili
Policajný prezident Ján Packa včera výboru pre obranu a bezpečnosť vysvetľoval útek podozrivého lupiča. Priznal ďalšie zlyhania.
Dvoch policajtov, ktorým cez okno v nemocnici na Kramároch utiekol Roman Červenka, prepustia z polície. Včera to povedal minister vnútra Robert Kaliňák.
Z funkcie odvolá aj okresného policajného riaditeľa Bratislava III, ktorý velil následnej pátracej akcii. Dôvodom prísnejších trestov sú nové zlyhania, ktoré včera pri akcii priznal policajný prezident Ján Packa. Policajti mali pôvodne dostať len zrážky zo mzdy.
Útek tajili
Packa priznal, že dvaja policajti útek Červenku možno až hodinu tajili. Kým lekári vypovedajú, že Červenka utiekol okolo štvrť na štyri, policajti to oznámili až o 16.25. Ešte o 16.05 im volala do nemocnice vyšetrovateľka, kde sú tak dlho a oni povedali, že čakajú na výsledky. V tom čase už však podľa lekárov výsledky dávno boli.
Policajti opísali útek Červenku tak, že skočil rybičku z okna. Keď chcel policajt skočiť za ním, vraj sa cez okno nezmestil.
„Som presvedčený, že to, čo mi napísali do záznamu, je klamstvo,“ povedal Packa.
VIDEO: Packa podozrieva policajtov, že klamú vo svoj prospech
KAMERA: Monika Tódová
Policajti sú podľa neho „flákači“. Jeho osobný názor je, „že ho už dávno hľadali, a keď už nevedeli, kam z konopí a vyšetrovateľka volala druhýkrát, museli s farbou von“.
Polícia začala po Červenkovi pátrať o 16.45. Ak utiekol o štvrť na štyri, mohol byť už veľmi ďaleko. Do Rakúska či Maďarska sa dá z Bratislavy dostať aj za 10 minút.
Policajti ho hľadali hlavne na miestach jemu blízkych. O 17.14 dostali policajti generálnu výzvu na pátranie cez vysielačky. Polhodinu nato vydal zástupca krajského riaditeľa pokyn na dopravnú uzáveru.
Krajský riaditeľ mal dovolenku.
Polícia však Červenkovo meno nezadala do pátracieho schengenského systému. Zodpovedný pracovník si totiž pomýlil kód a vyhlásil len vnútroštátne pátranie. V zahraničí ho tak začali hľadať až o niekoľko dní po tom, čo utiekol. Minister vnútra to považuje za manažérsku chybu okresného riaditeľa, a preto ho odvolal.
Ďalšie zmeny
Packa povedal, že so stavom bratislavskej polície nie je spokojný. Je to podľa neho jediný kraj, kde nedošlo k výmene funkcionárov.
„Došlo k flagrantnému porušeniu všetkých zásad,“ povedal o akcii Kaliňák. Dopravnú uzáveru obhajuje, bola podľa neho potrebná. „Bohužiaľ, nie vždy je to komfortné,“ povedal.
Z poslancov sa polície najviac zastával predseda výboru Rudolf Pučík (SNS). Z prítomnosti médií bol „šokovaný“.
Exminister vnútra Vladimír Palko (KDH) považuje to, že policajti klamali o úteku, za ešte vážnejšie zlyhanie ako samotný fakt, že im Červenka utiekol.
Výbor zaviazal ministra predložiť do tridsať dní správu o celom prípade.
Dvadsaťšesťročný Roman Červenka čelí obvineniu z lúpežného prepadnutia banky, z ktorej začiatkom roka ukradol takmer 170 000 korún. V minulosti bol štyrikrát súdne trestaný, z toho raz za ozbrojenú lúpež a raz za násilie.
Červenkovi hrozí podľa zásady trikrát a dosť doživotie.
Monika Tódová
Kašický odvolával, zoznam firiem tají
Minister obrany odvolal úradníka, ktorý má byť zodpovedný za chybyv tendroch na takmer štyri miliardy korún. Vlastnú zodpovednosť za kauzu naďalej necíti.
Vladimír Vasko, zodpovedný za niekoľkonásobné predraženie zákaziek na ministerstve obrany, už nie je vo svojej funkcii.
Šéf rezortu František Kašický zo Smeru ho včera odvolal z postu riaditeľa Úradu správy nehnuteľného majetku. „Ako manažér nezvládol svoju funkciu, urobil rezortu hanbu.“
Cenu si vypočítali
Šéf inšpekcie ministerstva obrany Ľubomír Ábel hovorí, že pri vyhlásení sporných tendrov za štyri miliardy korún, na ktoré upozornil denník Pravda, boli porušené zákony o verejnom obstarávaní, rozpočtových pravidlách a smernica ministra z roku 2006 o pravidlách konkurzov. Kašický pripustil, že verejné súťaže na letnú a zimnú údržbu, respektíve upratovanie priestorov ministerstva pripravoval tím ľudí, kľúčovú zodpovednosť však nesie Vasko, ktorý „to celé riadil a koordinoval“. Sporné tendre včera Kašický zastavil, nové sa podľa neho nevypisujú. S Vaskom už Kašický hovoril, uspokojivé vysvetlenie údajne nedostal. „Vraj to prepočítali tak, ako to prepočítali. Dôležité sú pohnútky, ktoré ho k tomu viedli,“ poznamenal bez ďalších podrobností Kašický.
Vasko nechcel svoje odvolanie komentovať. „Na ministerstve máme hovorcu a tlačové oddelenie. Dovidenia.“ Zostáva pracovníkom ministerstva, o jeho ďalšom pôsobení sa rozhodne po skončení vyšetrovania.
Vasko predsedal aj komisii, ktorá rozhodla, že vojenský archív v Trnave za takmer miliardu postaví firma Ikores. Jej majiteľ Jozef Kopecký daroval Smeru 200tisíc korún.
SDKÚ: Na vine je Kašický
Opozičná SDKÚ trvá na tom, že politickú zodpovednosť za kauzu nesie Kašický.
„Odvolať jedného úradníka nestačí. Nejde o jeden prípad, ale minimálne o štyri. V jednom už dokonca prišlo aj k otváraniu obálok s ponukami,“ pripomína poslanec SDKÚ Martin Fedor.
Kašický zodpovednosť za kauzu stále odmieta. „Nikdy sme nechceli dať štyri miliardy na upratovanie. Nemôžem za to, že úradník konal v rozpore s rezortnými pravidlami.“ Argumentuje aj tým, že k podpisu zmlúv ani k prevodu peňazí nedošlo. „Ôsmeho januára som nariadil preveriť všetky tendre za rok 2007, takže by sme na to určite prišli.“
Fedor mu neverí: „Keď takto flagrantne zlyhá jeden kontrolný mechanizmus, neexistujú záruky, že by sa na to prišlo neskôr.“ SDKÚ vyčíta ministrovi aj to, že nechce zverejniť zoznam firiem, ktoré sa do sporných tendrov za niekoľko miliárd prihlásili. „Nevidím dôvod, prečo by to ministerstvo nemohlo urobiť, zákon to nezakazuje,“ myslí si Helena Fialová z Úradu pre verejné obstarávanie.
Marek Vagovič
Aféry Kašického ministerstva
Výbuch továrne v Novákoch, pri ktorom zomrelo osem ľudí.
Miliardová výstavba vojenského archívu sponzorom Smeru.
Tendre na odhrabávanie snehu, kosenie trávy a upratovanie za takmer štyri miliardy.
Najväčšie kauzy Packovej polície
Zmätočné vyšetrovanie útoku na študentku Hedvigu Malinovú.
Zadržanie kazašskej novinárky, čo legálne demonštrovala.
Hrubý zákrok proti sprejerovi, ktorý mal povolenie sprejovať.
Útek lupiča Romana Červenku.
Autor: vag, mož, vev