Fed zatiahol záchrannú brzdu

Hypotekárna kríza už zasiahla aj slovenských investorov. Ľudia, ktorí si uložili peniaze do amerických podielových fondov, prišli za rok asi o 20 percent. Odborníci radia, že treba vyčkať a peniaze nevyberať. Situácia sa má zlepšiť.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA)

BRATISLAVA. K pondelkovému prudkému prepadu akciových trhov v Európe a Ázii sa včera pripojili aj americké akcie. S nimi sa v pondelok neobchodovalo pre štátny sviatok v USA. Približne o 12.00 h amerického času hlavný akciový index new­yorskej burzy Dow Jones strácal oproti piatku asi jeden a pol percenta. Za celý minulý týždeň prišiel asi o deväť percent.

Investorov neupokojila ani centrálna banka USA (Fed), ktorá včera nečakane znížila úroky o 0,75 na 3,5 percenta. Fed tým chce docieliť lacnejšie pôžičky pre firmy aj ľudí a rozbehnúť tak americkú ekonomiku, ktorá je na hrane recesie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Menový fond varuje

Investori na svetových tr­hoch sa obávajú rizika, že americká ekonomika začne klesať. Spolu s tým budú klesať aj zisky firiem v USA, čo sa môže preniesť do Európy a Ázie. To bol dôvod, prečo včera väčšina búrz od Paríža až po Tokio zažila najväčšie prepady od pádu dvoji­čiek. Problémy americkej ekonomiky vyvolala hypotekárna kríza v USA z leta minulého roka a neschopnosť dlžníkov splácať úvery za nehnuteľnosti.

VIDEO ČTK: Výrazný prepad akcií na svetových trhoch


Podľa šéfa Medzinárodného menového fondu Dominiqua Strauss-Kahna je situácia vážna. Pre agentúru Reuters povedal, že kríza v USA už zasiahla ostatné vyspelé ekonomiky a môže sa preniesť aj do rozvíjajúcich sa ekonomík, kam patrí aj Slovensko. Ministri financií EÚ, ktorí sa včera stretli v Bruseli, situáciu tak dramaticky ne­vnímajú. Recesia v USA neznamená, že začne padať aj eu­rópska ekonomika. „Aj keď USA skĺznu do recesie, nie je to žiadna tragédia,“ povedala francúzska ministerka financií Christen Lagardová. Na rozdiel od amerických trhov väčšina eu­rópskych začala znovu rásť. Polepšila si londýnska aj parížska burza. Miernu stratu mali vo Frankfurte.

SkryťVypnúť reklamu

Prepad akciových trhov cítia aj ľudia na Slovensku, ktorí investovali do podielových fondov. Vo všeobecnosti platí, že v súčasnosti zarábajú tí, ktorí majú peniaze v korunových dlhopisových alebo peňažných fondoch. Straty majú najmä investori akciových fondov. Odborníci však radia: nepanikáriť a nevyberať v súčasnosti peniaze, lebo potom strata nebude dočasná, ale trvalá. Akcie doteraz straty vždy vymazali a dlhodobo prinášajú najväčší zisk.

Analytici upozorňujú, že panika straty vymazať nepomôže, skôr naopak. „Odporúčame držať sa svojich dlhodobých investičných cieľov a horizontov. Výpredaj pri lokálnej panike máva zvyčajne veľmi nepriaznivé dôsledky pre výnosy investorov,“ povedal portfóliový manažér ČSOB Vladimír Ravinger. Očakáva, že po niekoľkých mesia­coch začnú akciové trhy znovu „produkovať“ zisky. „Poklesy na akciových trhoch sú bežné a doteraz sa historicky podarilo vážnejšie aj menej vážne poklesy zmazať alebo zmierniť rastom akcií,“ povedal Miroslav Ovčarik z Pioneer Investments Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

História nepustí

História nám ukazuje, že obdobia poklesu, aké dnes zažívajú akciové trhy, sú zvyčajne najlepšie na nákup akcií alebo akciových fondov. „Veľkosť súčasného poklesu akciových indexov vytvára podľa nášho názoru pre investora s dlhším investičným horizontom zaujímavú investičnú príležitosť,“ povedal Richard Šimulčík z Tatra Asset Management.

Napríklad americké akcie priniesli za posledných 10 rokov podľa analytika Allianz–Slo­venská DSS Mária Blaščáka investorom priemerný ročný výnos cez päť percent. A to napriek tomu, že na prelome storočí praskla bublina technologic­kých akcií a v roku 2001 akcie čelili prepadu po páde dvojičiek.

Dôchodkové jednotky stratili dve percentá

Pokles na akcio­vých trhoch sa dotkol aj zhodnotenia dôchodkových fondov.

SkryťVypnúť reklamu

Prepad na akcio­vých trhoch sa odrazil aj na hodnotách dôchodkových jednotiek rastových a vyvážených dôchodkových fondov v druhom pilieri. Rastové fondy od začiatku roka stratili 2 až 3 percentá, kým pokles na akciových tr­hoch dosiahol 12 až 25 percent.

Je to dané tým, že dôchodkové spoločnosti investujú do akcií podstatne menej, ako im to umožňuje zákon. Časť straty vykrylo aj zhodnotenie dlhopisov.

Podiel akciových investícií v rastových fondoch je v súčasnosti len niečo okolo 20 percent – podľa zákona by mohol dosiahnuť aj 80 percent. „Penzijné fondy na vyspelých kapitálo­vých trhoch majú akciovú zložku zvyčajne od 50 do 80 percent,“ povedal Vladimír Mlynek z VÚB Generali.

Priemerný ročný výnos rastových fondov počítaný od začiatku ich vzniku v apríli 2005 je okolo 3,6 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálny vývoj akciových trhov sa v menšej miere dotkol vyvážených fondov. Podiel akcií v ich portfóliách dosahuje okolo 15 percent. V konzervatívnych fondoch nie sú akcie zastúpené.

Následky poklesov na akcio­vých trhoch zmierňuje aj to, že sporitelia posielajú svoje prí­spevky na dôchodkové účty postupne. Svoje podiely v dôchodkovom fonde nakupujú za rôzne ceny, čím sa znižuje riziko, že nakúpia draho. Nákupná cena sa tak priemeruje. „Pri pravidelnom sporení od vzniku fondov je pravdepodobne priemerná cena nákupov nižšia ako aktuálna hodnota, teda aj pri súčasnom poklese hodnoty fondov nie je klient v strate,“ povedal Miroslav Kotov z Allianz DSS.

Podstatné je aj to, že sporenie na dôchodok v druhom pilieri je dlhodobé. Aby niekomu vznikol nárok na dôchodok z druhého piliera, podľa súčasného zákona musí sporiť najmenej 15 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek viacerým poklesom v minulosti sa akcie v dlhodobom horizonte zhodnocovali o 8 až 12 percent ročne.

Hodnota dôchodkovej jednotky klesla už aj v minulosti, no v priebehu niekoľkých týždňov stratu vymazala. Napríklad od 9. mája do 13. júna 2006 sa hodnota dôchodkovej jednotky znížila o 1,5 percenta, no už 27. júla boli všetky straty vymazané a hodnota dôchodkovej jednotky bola nad úrovňou z 9. mája.

Zákon zároveň stanovuje prís­ne limity, akú časť majetku fondu môže správca investovať do akcií jednej spoločnosti. Tá však musí mať vysoký rating. „Snažíme sa o defenzívnejšiu regionálnu akciovú štruktúru, uprednostňujeme vyspelé trhy pred rozvíjajúcimi sa,“ povedal člen predstavenstva ČSOB DSS Vladimír Šošovička.

Ak by sa výnos niektorého z fondov výrazne odchýlil od priemeru na trhu, dôchodková spoločnosť to musí dorovnať z vlastných zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

(of)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 599
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 336
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 721
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 159
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 360
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 848
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 363
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu