BRATISLAVA. Futbalová vrchnosť pustí perie. Európska organizácia sľúbila klubom bezmála sto miliónov eur, svetová vyše sedemdesiatpäť.
Vďaka tomu nastal zmier. Zástupcovia elitných klubov zoskupených v združení G 14 v pondelok vo švajčiarskom Nyone podpísali memorandum o porozumení, v ktorom uznávajú, že UEFA vládne futbalu na kontinente a FIFA vo svete. Zaviazali sa stiahnuť všetky žaloby, ktoré podali, a sľúbili vyniesť nad sebou ortieľ.
ECA: dva naše kluby
Združenie klubov siedmich krajín vzniklo v septembri 2000 a právne zanikne vo februári. Od pondelka existuje nové: Európska asociácia klubov (ECA).
Bude v nej aj majster San Marína. Slovensko, ak sa v rankingu UEFA udrží do 26. miesta, sa od neho odlíši tým, že bude mať dvoch zástupcov.
Na čele asociácie dočasne stojí Karl-Heinz Rummenige, šéf mníchovského Bayernu (jeho zástupcom je Joan Laporta z FC Barcelona). Ten už v septembri v rozhovore pre Die Welt oceňoval, že nový francúzsky predseda Európskej futbalovej únie Michel Platini „nevidí len zväzy, ale aj veľké kluby“ a že „v porovnaní s predchodcom Lennartom Johanssonom má veľkú prednosť v tom, že sa priatelí so šéfom FIFA Seppom Blatterom“.
V pondelok večer to povedal na plné ústa: „Futbalová rodina sa zjednotila najmä zásluhou Platiniho.“
Výkonný šéf Chelsey Peter Kenyon mu pritakal: „Je to historický deň, ktorý by sa nepodaril bez Michela.“
Pragmatický vizionár
Platini, donedávna nezvyknutý na viazanku, je podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung „pragmatický vizionár“.
Exkapitán francúzskej reprezentácie vie, že futbalom hýbu peniaze. „Je nová generácia lídrov futbalových organizácií a klubov, ktorá prišla z futbalu, a nie z politiky,“ uvedomuje si.
Zároveň však ctí hierarchiu štruktúry moderného športu anglického typu, ktorej opustenie hrozí kolapsom športu či prinajmenej presmerovaním na americkú cestu. V tom hrajú s Blatterom na jednej strune.
Našťastie, obaja sú na čele inštitúcií, ktoré nevisia na šnúrke gatí majiteľov veľkoklubov. Príjmy UEFA za finančný rok 2005 – 2006 prevýšili 700 miliónov eur.
Platini sa pomeril s klubmi tým, že im sľúbil deliť sa o koláč. Za sedem rokov dostanú cez národné zväzy aspoň 97,5 milióna eur. Od Blattera vymámil prísľub na ďalších minimálne 75 miliónov z rozpočtu FIFA.
Na hráča a deň 4000 eur
Internetová stránka UEFA tvrdí, že princípom je „per day per player“. Na hráča a deň na tohtoročnom európskom šampionáte vo Švajčiarsku a v Rakúsku dostane klub odškodné asi 4000 eur, pričom použiť by sa mali najmä na poistku či prípadné liečebné náklady. Na Euro 2012 v Poľsku a na Ukrajine to bude aspoň o tisícku viac. Podľa niektorých zahraničných zdrojov však nárok vznikne iba u hráča, ktorý hráva za klub aspoň dva roky.
Platini sľúbil aj iné ústupky: kvalifikačné zápasy sa namiesto stredy budú hrávať v utorok, aby mali hráči o deň regenerácie na ďalší ligový zápas viac, v záujme obmedzenia počtu zápasov kvalifikačné skupiny budú nanajvýš šesťčlenné, klub nemusí pustiť hráča na viac ako jeden zápas mimo kontinentu...
Napriek tomu Der Spiegel konštatuje: „Európska futbalová únia sa ukázala ako veľkorysá.“ Aj Platini má dobrý pocit: „Keby som bol ustarostený, nenazvem tento deň historickým.“ Rovnako ako prezident barcelonského veľkoklubu FC Joan Laporta, čerstvo vymenovaný za druhého muža ECA: „Hľadali sme riešenie a našli sme ho – je to vážny deň.“