BRATISLAVA. Najmä pre odstavené dva bloky jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach budeme mať nedostatok elektrickej energie. Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka bude preto po roku 2009 deficit elektriny na Slovensku narastať. Minister oznámil, že v najbližších mesiacoch vyhlási tender na výstavbu piateho jadrového bloku v Bohuniciach. Bližšie technické či ekonomické otázky zatiaľ však vyriešené nie sú.
Elektriny bude málo,
treba stavať nové zdroje
Odstaviť dva zastarané bloky, ktoré boli postavené podľa sovietskej technológie, sme sa zaviazali v rámci prístupových rokovaní s Európskou úniou.
„Predčasnou odstávkou týchto blokov, podobne ako postupným odstavovaním najmä tepelných elektrární pre ich technickú a morálnu opotrebovanosť, prídeme o značné výrobné kapacity elektriny pri jej neustále sa zvyšujúcej spotrebe,“ povedal Dárius Bošjak z ministerstva hospodárstva.
Ako bude tender prebiehať a aké budú jeho podmienky, nie je známe. „Zatiaľ je to v štádiu rozhodovania. V prvom polroku bude ministerstvo finalizovať podklady potrebné na vyhlásenie tendra,“ povedal Bošjak.
Na otázku SME, akou sumou prispeje štát na výstavbu nového reaktora, je podľa ministerstva zatiaľ predčasne hovoriť. Samotný tender môže trvať niekoľko rokov. Podľa ministerstva ide o projekt, ktorý „by sa mal realizovať a finalizovať v rokoch 2020 až 2025“. Nová elektráreň by mohla o necelé dve desaťročia ročne vyrábať sedem až osem terawatthodín, čo je očakávaná pätina až štvrtina ročnej spotreby Slovenska.
Záujem vraj majú viacerí
Záujem postaviť nový jadrový blok by podľa neoficiálnych informácií malo viacero zahraničných energetických spoločností. Okrem Enelu – Slovenských elektrární – prichádzajú do úvahy český ČEZ, nemecké firmy E.ON a RWE či francúzsky Electricité de France.
Generálny riaditeľ Enelu Fulvio Conti prejavil záujem „rehabilitovať“ výrobné kapacity v Jaslovských Bohuniciach. „Momentálne je pre nás prioritou výstavba tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach,“ povedal hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva. Na súbežnú výstavbu ďalšej atómovej elektrárne nemá podľa neho spoločnosť dostatok kapacít.
Záujem o výstavbu prejavil aj ČEZ. „Slovensko je pre nás jedným z cieľových trhov, radi by sme sa na tender, pokiaľ bude vypísaný, pozreli,“ povedala hovorkyňa ČEZ Eva Nováková.
Záujem prejavil aj nemecký energetický gigant RWE, ktorý vlastní Východoslovenskú energetiku. „RWE má záujem investovať do jadrovej energetiky v regióne strednej a východnej Európy, Slovensko nevynímajúc,“ povedala Andrea Danihelová z Východoslovenskej energetiky. V prípade, že ministerstvo vyhlási tender, RWE bude o účasti uvažovať.
V marci minulého roka premiér Robert Fico po rokovaní so šéfom nemeckého energetického koncernu E.ON povedal, že Nemci majú záujem postaviť v Bohuniciach elektráreň.
Potenciál na jadro máme
Podľa Novákej z ČEZ jadrová energetika zažíva vo svete i v Európe renesanciu. Rozhodnutie o energetickej politike, a teda i ďalšie využívanie a výstavba jadrových zdrojov je plne v kompetencii jednotlivých národných vlád. „Je to i otázka stanovenia miery energetickej závislosti od iných krajín. Slovensko má dostatok vzdelaných ľudí i potenciál, aby jadrovú energetiku ďalej rozvíjalo,“ povedala Nováková.
Podľa Kopřivu je výstavba ďalšieho energetického zdroja opodstatnená, ak „bude optimálne rozložený takzvaný výrobný mix jadrových, tepelných a vodných elektrární a obnoviteľných zdrojov“.
Rozhoduje však aj to, či je v krajine proinvestičný a transparentný regulačný rámec.
Ministerstvo chce, aby sa pri budovaní reaktora využila existujúca infraštruktúra elektrárne v Bohuniciach. V súčasnosti sa riešia technické otázky súvisiace s výkonom, pričom sa berú do úvahy dva varianty. „Buď postavíme jeden reaktor s výkonom 1100 megawattov, alebo dva 600-megawattové reaktory. Každý z nich má svoje za a proti,“ povedal Bošjak.
S využitím dvoch 600megawattových reaktorov nie sú zatiaľ skúsenosti, išlo by teda o prototypové riešenie. Ak by sme postavili jeden veľký reaktor, ministerstvo bude musieť vyriešiť otázku záložného zdroja pre prípadné odstávky reaktora, povedal minister Jahnátek.