TREBIŠOV. Približne 500 obyvateľov Trebišova vyjadrilo v pondelok na verejnom zhromaždení zásadný nesúhlas s projektom výstavby tepelnej elektrárne na severnom okraji mesta. Ďalšie desiatky ľudí sa do preplnenej kinosály mestského kultúrneho strediska nedostali.
Ministerstvo súhlasí
Účastníci zhromaždenia piskotom reagovali na informáciu o kladnom stanovisku ministerstva životného prostredia k projektu, ktorú im poskytol primátor Vladimír Anďal a jeho zástupca Ľubomír Cibere.
VIDEO: Názory občanov na výstavbu elektrárne
„Je to nehanebné. Nechápem, ako môže ministerstvo, ktoré má chrániť životné prostredie, súhlasiť s výstavbou najväčšej tepelnej elektrárne na Slovensku dvesto metrov od obytnej zóny a necelý kilometer od centra mesta,“ povedal predseda občianskeho združenia Trebišov nahlas Gejza Gore.
VIDEO: Predseda občianskeho združenia Trebišov nahlas Gejza Gore
Nový energetický zdroj s tromi uhoľnými a jedným paroplynovým blokom s celkovým výkonom 885 megawattov za 37 miliárd korún chce postaviť Československá energetická spoločnosť, ktorú založili v roku 2006 miestni podnikatelia Róbert Funfrovič a Michal Jankaj. Zástupcovia spoločnosti sa na zhromaždení nezúčastnili.
Pochybné posudky
Viacerí diskutujúci spochybnili posudky, o ktoré sa opiera správa o posudzovaní vplyvov projektu na životné prostredie. Kardiológ Juraj Selecký prečítal otvorený list adresovaný Prezídiu Slovenskej lekárskej komory a Prezídiu Slovenskej kardiologickej spoločnosti.
„Podľa autorky odborného stanoviska, ktorá je, mimochodom, lekárkou, zvýšenie zamestnanosti a súvislosti výstavbou elektrárne bude mať pozitívny vplyv na sociálno-ekonomický rozvoj mesta a okolia a tým aj na zníženie úmrtnosti obyvateľov na kardiovaskulárne ochorenia. Pre mňa je toto tvrdenie absurdné.“
Podľa Gejzu Goreho v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie neboli k dispozícii všetky potrebné odborné posudky. Upozornil prítomných na stanoviská nezávislých odborníkov, podľa ktorých elektráreň výrazne zhorší životné prostredie v meste.
Občianske združenie Trebišov nahlas sa aktívne zúčastní na územnom konaní.
„Máme pripravené rôzne štúdie a posudky právnych kancelárií. Chceme dokázať, že tepelná elektráreň do mesta nepatrí,“ povedal Gore.
Mesto je tiež proti
„Trebišov sa o svoju budúcnosť nemusí báť,“ vyhlásil pred občanmi primátor Vladimír Anďal. Ubezpečil obyvateľov, že samospráva stojí na ich strane.
VIDEO: Primátor Trebišova Vladimír Anďal
„Aj ja som podpísal proti výstavbe elektrárne. Tento projekt ma nepresvedčil,“ povedal pre denník SME.
Ako povedal, mesto pozvalo na zhromaždenie aj zástupcov investora. Ospravedlnili sa, pretože sa vraj o stretnutí dozvedeli neskoro. „My sme ich upozornili včas.“
Podľa primátora je mesto pripravené zabrániť realizácii projektu. Na otázku SME, aké stanovisko k projektu vydá stavebný úrad mesta Trebišov, ktorý je povoľovacím orgánom, odpovedal, že nechce rozhodnutie vopred prejudikovať.
„Budeme v strehu. Máme dobrých poradcov, aby sme dokázali realizácii zabrániť,“ dodal Anďal.
Autor: Text, video: Mikuláš Jesenský