BRATISLAVA. Zasa komplikujú starším ľuďom život, nech chodia po úradoch. To je jedna z výčitiek, ktoré pozostalí – nájomcovia hrobového miesta – majú k novej povinnosti podpisovať zmluvy.
„Zmluve sa nebránim. Nechápem len, prečo sa to musí robiť, veď doteraz to fungovalo, stačilo potvrdenie,“ hovorí sedemdesiatdvaročný Martin z Bratislavy, ktorý sa stará o hrob svojich rodičov na cintoríne v Slávičom údolí.
Zvýšené náklady
Aj keď je nesporné, že systém zmlúv by mal zaviesť do užívania väčší prehľad a právnu istotu, správcom cintorínov prináša zvýšené výdavky. „Najväčšie problémy sú s doručovaním zásielok s výzvou o predĺženie užívacích práv,“ vysvetľuje Pavol Bielik, vedúci Krematória a cintorínskych služieb spoločnosti ZAaRES v Banskej Bystrici. Oprávnené osoby často neoznamujú správcovi zmeny adresy a zásielky pošta vráti nazad. „Náklady stúpajú, veď ide o stovky doporučených listov,“ dodáva Bielik. Zistenie novej adresy je navyše veľmi zdĺhavé.
Potvrdenia o dedičstve
V Košiciach majú najčastejšie problémy pri požadovaní potvrdení o dedičstve. „Zápisy z dedičského konania nie sú niektorí ľudia za žiadnu cenu ochotní vybavovať. Správca potom nemôže uzatvoriť zmluvu, pretože nemá dôkaz o tom, že záujemca o zmluvu je skutočný dedič a na nájom má právo,“ opisuje situáciu konateľ košickej firmy Rekviem Karol Kačmáry.
Od správy cintorína podľa neho mnohí chcú, aby robila sudcu v prípadoch, keď sa dedičia pri podpise zmluvy predbehnú. Nepríjemné sú situácie, keď súrodenec, ktorý sa o hrob rodičov nestaral, príde včas podpísať zmluvu. „Zo zákona platí, že správca podpíše zmluvu s tým z dedičov, ktorý príde ako prvý,“ vysvetľuje riaditeľ bratislavského Marianumu Miloslav Hrádek.
Inak ako poštou
Vysoké náklady na poštu sa v Bratislave snažia znížiť priebežným podpisovaním zmúv s ľuďmi, ktorí chodia zaplatiť za miesto na ďalšie obdobie. „Pýtal som sa, dokedy musím zmluvu podpísať. Povedali, že mám čas, až keď mi skončí užívacie právo,“ potvrdzuje pán Martin a je s týmto postupom spokojný.
„Spravujeme deväťdesiattisíc hrobových miest. Keby sme mali každému písať, vyšlo by to na niekoľkomiliónovú sumu,“ hovorí Hrádek. Preto posielajú výzvy len tým, o ktorých majú údaje a neplatia za hrobové miesto. Takýchto ľudí sa lehota do roku 2010 netýka, uhradiť nedoplatok a podpísať zmluvu sú zo zákona povinní do roka od doručenia výzvy.
Ďalšou možnosťou, ako informovať pozostalých, ktorí sú známi, neplatia a nemožno im doručiť poštu, sú oznamy na tabuli neplatičov alebo priamo na hrobe. Tí, ak chcú mať hrobové miesto k dispozícii aj naďalej, musia zaplatiť a podpísať nájomnú zmluvu do konca októbra tohto roka.(ht)
Zmluve sa nebránim. Nechápem len, prečo sa to musí robiť, veď doteraz stačilo potvrdenie.
¶
Martin, Bratislava, nájomca hrobu v Slávičom údolí