Výrazne predražené tendre na ministerstve obrany podľa Úradu pre verejné obstarávanie mohol len ťažko pripraviť iba jeden úradník. Také je jedno z oficiálnych vysvetlení ministra Kašického.
BRATISLAVA. Na ministerstve obrany majú problémy s číslami. Namiesto miliónov chcú súkromným firmám zaplatiť za upratovanie, odhrabávanie snehu a údržbu zelene v kasárňach miliardy korún. Informovali ich o tom v Európskom vestníku verejného obstarávania.
VIDEO: Kašický politickú zodpovednosť za podozrivé tendre necíti
KAMERA: Silvia Pňačková
V rozpočte má ministerstvo na tieto činnosti vyčlenených zhruba 313 miliónov korún ročne, za ich vykonávanie počas štyroch rokov chce podľa informácie z vestníka zaplatiť takmer štyri miliardy. Ročne by tak zaplatili skoro miliardu korún. Informoval o tom denník Pravda. Minister obrany František Kašický včera povedal, že išlo o chybu úradníka.
Ministerstvo má podozrenie
Ministerstvo obrany teraz zisťuje, či musí súťaže zrušiť, alebo stačí upraviť ceny. Hovorca Vladimír Gemela tvrdí, že značne nadhodnotené sumy vo vestníku nemajú nič spoločné s reálnymi plánmi rezortu. Ako vznikli chyby, preveruje inšpekcia ministerstva. Gemela vidí iba dve možnosti. „Mohla to byť účelová snaha o diskreditáciu ministra. Za pravdepodobnejšiu však považujeme chybu úradníka.“ Tunelovanie ministerstva vylúčil.
Vysvetlenie o zlyhaní jednotlivca sa nepozdáva Úradu pre verejné obstarávanie. „Nevidím to tak, že by sa napríklad niekto pomýlil v jednej nule. Tie cifry sú úplne iné, nie je to iba posun o desatinnú čiarku,“ povedala hovorkyňa úradu Helena Fialová.
Riaditeľka odboru legislatívy úradu Katarína Brtáňová hovorí, že väčšinu súťaží nepripravuje úradník, ale komisia. „Obstarávateľ musí zabezpečiť verejné obstarávanie prostredníctvom odborne spôsobilej osoby, ktorá je zodpovedná za priebeh. Na zadaní sa však zväčša podieľa tím ľudí, v ktorom by mal byť aspoň právnik, ekonóm a odborník na predmet obstarávania.“
Kašického predchodca Martin Fedor z SDKÚ hovorí, že úradníci pri vypracovávaní podkladov musia vychádzať z údajov, ktoré podpísal minister v pláne obstarávaní. „Neviem si predstaviť úradníka, ktorý svojvoľne namiesto niekoľko sto miliónov vyhlási tender na upratovanie za 4 miliardy.“
Bývalý minister obrany Juraj Liška z SDKÚ hovorí, že teórii o chybe úradníka by uveril, keby išlo o jednu zákazku. „Ak sa to stane pri troch zákazkách v rozmedzí niekoľkých mesiacov, neverím, že to spôsobila chyba jedného úradníka.“
Gemela si myslí, že keby v súťažiach už nejaké firmy vyhrali, aj tak by zákazky nemohli byť za toľko, ako je zverejnené vo vestníku. „Môžu ísť len do výšky reálnych finančných prostriedkov, ktoré na to má rezort vyčlenené a tie boli niekoľkonásobne nižšie.“
Mal to byť len jednotlivec
Ministerstvo je presvedčené, že súťaže prebiehali v poriadku a chybu spravil niekto zo zamestnancov až v záverečnom štádiu prípravy súťaží.
Minister na záver každého roka schvaľuje takzvaný plán centrálneho obstarávania, v ktorom sú uvedené všetky zákazky, ktoré chce ministerstvo v ďalšom roku obstarávať a aj približné ceny.
„V pláne schválenom ministrom boli na tri súťaže vyčlenené oveľa nižšie peniaze. Samotné súťaže už vyhlasoval Úrad správy majetku, ktorý nepatrí priamo pod ministra, a má riaditeľa, ktorý je za jeho činnosť zodpovedný,“ tvrdí Gemela.
Riaditeľom úradu je Vladimír Vasko. Ten predsedá aj komisii, ktorá rozhodla, že vojenský archív za takmer miliardu korún postaví firma Ikores Slovakia. Jej majiteľ Jozef Kopecký daroval Smeru 200-tisíc korún.
Nevidím to tak, že by
sa niekto pomýlil
v jednej nule. Tie cifry sú úplne iné.
Helena Fialová, hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie
Polícia stíha Mokys
BRATISLAVA. Úrad boja proti korupcii vedie trestné stíhanie vo veci machinácie pri verejnej súťaži a verejnej dražbe. Zamestnancov ministerstva obrany polícia podozrieva, že v priebehu tendra na mobilný komunikačný systém Mokys za 7,5 miliardy korún účelovo zmenili podmienky v prospech firmy BAE Systems. To sa malo diať ešte počas minulej vlády. Denníku SME to potvrdil šéf úradu Tibor Gašpar.
Polícia sa prípadom zaoberá už od marca minulého roka, trestné stíhanie začala 19. novembra 2007. Zmena súťažných pravidiel spočívala v tom, že namiesto ceny sa stala rozhodujúcim kritériom pri výbere firmy logistická podpora. Podľa druhého v poradí, spoločnosti Thales, ktorej ponuka bola o 1,2 miliardy korún lacnejšia ako projekt firmy BAE Systems, sa podmienky zmenili až v poslednom kole.
„Tender bol riadený profesionálne, korektným a transparentným spôsobom,“ reagoval v minulosti John Barter z firmy BAE Systems.
Tender na Mokys sa uskutočnil v roku 2005, keď bol ministrom obrany Juraj Liška z SDKÚ. Zodpovednosť odmieta. „Nikoho som neovplyvňoval, s ľuďmi z komisie som sa ani raz nestretol. Nebolo v mojich silách naštudovať celú technickú dokumentáciu.“
Súčasné vedenie ministerstva na otázku, či môže byť trestné stíhanie dôvodom na vypovedanie zmluvy s BAE Systems, napriek viacnásobným urgenciám neodpovedalo. Hovorca rezortu Vladimír Gemela však v minulosti povedal, že ministerstvo si plní záväzky, ktoré mu vyplývajú zo zmluvy so spomínanou firmou. „Keďže však ide o finančne a časovo náročný projekt, nevylučujeme, že inšpekcia bude preverovať plnenie záväzkov od dodávateľa.“
Známa firma
Aktivity firmy BAE Systems už dlhšie preverujú aj britskí vyšetrovatelia, ktorí ju podozrievajú, že pri verejných súťažiach podpláca. Konkrétne ide o štátne zákazky v Čile, Tanzánii, Juhoafrickej republike či v Rumunsku. V minulosti sa zaoberali aj jej obchodmi v Saudskej Arábii, kde malo byť na úplatkoch vyplatených až 4,2 miliardy korún.
Marek Vagovič
Opozícia: Zodpovedný je minister
Vysvetlenie tendrov bude od Kašického požadovať okrem opozície aj HZDS.
BRATISLAVA. František Kašický nesie politickú zodpovednosť za čudné zákazky na ministerstve obrany, tvrdila včera opozícia. Kritický je aj jeden z vládnych partnerov Smeru: HZDS.
„V okolitých krajinách sa z funkcie odstupuje aj za menšie prešľapy,“ povedal bývalý podpredseda vlády z SDKÚ Ivan Mikloš.
Minister a zodpovednosť
Kašický až do včerajšieho večera o kauze nechcel hovoriť, prvý článok o podozrivých tendroch pritom zverejnil denník Pravda už vo štvrtok a potom do soboty priniesol dve ďalšie kauzy na ministersve obrany.
Vlani po explózii vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch vyvodzoval politickú zodpovednosť okamžite. Ponúkol, že odstúpi a s médiami aktívne komunikoval. Premiér mu vyslovil dôveru a Kašický na ministerstve zostal.
„Pokladám to za závažnú chybu a svedčí to o nekoordinovanosti činností na ministerstve,“ tvrdil včera o tendroch podpredseda HZDS Milan Urbáni. Minister podľa poslanca nesie zodpovednosť za každý tender a verejnosti treba po preskúmaní prípad vysvetliť.
HZDS v decembri po škandále s prevodmi pozemkov pod Tatrami prišlo po nátlaku Smeru o ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu. Skončilo sa to takmer rozpadom vlády.
Šéf bezpečnostného parlamentného výboru Rudolf Pučík zo SNS je ku Kašickému zmierlivý. „Môj názor je, že o tom nevedel.“ Argumentuje, že tender nebol krytý rozpočtom ministerstva. Podpredseda výboru Ján Richter (Smer) si nemyslí, že je Kašický za chyby priamo zodpovedný. „Z toho, čo mám k dispozícii, pochybili úradníci a nie rezort.“
Opozícia
„Ak ide o tender v takejto výške a je to také premrštené, politická zodpovednosť ministra je jednoznačná,“ myslí si Ivan Mikloš. Zodpovedný je aj pokiaľ o okolnostiach tendra nevedel, čo podľa Mikloša znamená, že rezort neriadi. „Neviem, čo by bolo horšie – či to, že o tom vedel, alebo nevedel.“
Za tendre „takéhoto kalibru“ podľa podpredsedu SMK Gyulu Bárdosa minister určite nesie priamu zodpovednosť. Opozícia ho vyzve, aby vec minimálne na parlamentnej pôde vysvetlil. To, že päť dní o kauze mlčal, vraj nie je v poriadku.
„Keď nevie o tendroch za štyri miliardy, tak čo na ministerstve robí a o čom vie?“ pýta sa podpredseda KDH Daniel Lipšic. Predpokladá, že ak Kašický o niečom takom nevedel, jeho ministerstvo neriadi on, ale stranícki sponzori.
(knm)
Miliarda za preklady? Len omyl
BRATISLAVA. Po troch predražených zákazkách zverejnených minulý týždeň sa objavil ďalší tender so zvláštnymi okolnosťami. Podľa vestníka verejného obstarávania zo 7. decembra mala prekladateľská agentúra ACTA dostať od ministerstva obrany štvorročnú zákazku na preklady a tlmočenie za viac ako miliardu korún. To by znamenalo, že agentúra, ktorá je písaná na živnostníka, mala dostávať denne od ministerstva 690–tisíc korún.
V skutočnosti šlo o chybu - klasický „preklep“ zatiaľ neznámeho úradníka. Ten zrejme posunul desatinnú čiarku tam, kam nemal. V skutočnosti totiž šlo o tender na 10 miliónov.
Ministerstvo a Úrad pre verejné obstarávanie sa teraz nevedia dohodnúť, kto je za chybu zodpovedný a vinu zvaľujú jeden na druhého.
(knm)