KÁTHMANDÚ, BRATISLAVA. Nepálci nereagovali na smrť Edmunda Hillaryho len trúchlením a modlitbami.
Po ňom a po Šerpovi Tenzingovi Norkejovi, s ktorým Novozélanďan 29. mája 1953 zavŕšil vôbec prvý výstup na Mount Everest (8848 m), mienia pomenovať najvyššie položené medzinárodné letisko v Himalájach.
Národný sviatok: 29. mája
Leží v Lukle na ceste do základného tábora pod najvyšším vrchom sveta v nadmorskej výške skoro 2900 m. O jeho vybudovanie sa v šesťdesiatych rokoch výdatne zaslúžil práve Hillary. Podobne ako o desiatky škôl, nemocníc a mostov v oblastiach, kde žijú Šerpovia. Budhistickí mnísi sa po jeho úmrtí 11. januára vo veku 88 rokov modlili zaňho ako za „otca Šerpov“.
Ako informuje Himalayan Times, nepálsky minister kultúry, turistiky a letectva Prithivi Subba Gurung predložil vláde návrh, aby letisko v Lukle nieslo mená dvoch ľudí, ktorí ako prví stáli na Evereste: Hillaryho a Tenzinga. Navyše žiada, aby 29. máj vyhlásila za Deň Everestu a stal sa novým nepálskym národným sviatkom.
Hillary sa v roku 1964 pričinil aj o založenie nepálskej asociácie turistických organizácií Himalayan Trust. Dnes jej šéfuje 84-ročná Elizabeth Hawleyová, už takmer pol storočia v Nepále žijúca Američanka, preslávená ako precízna kronikárka všetkých himalájskych horolezeckých výstupov. Tá je dodnes aj vďaka Hillaryho iniciatíve honorárnou konzulkou Nového Zélandu v Nepále.
Hawleyová teraz navrhla, aby sa po Hillarym a Tenzingovi pomenovalo jedno z najvyšších nepálskych vyznamenaní.
V Lukle Hillary aj smútil
V Lukle pod južnými stráňami Everestu malo v roku 1975 pristáť aj lietadlo, na ktorého palube bola Hillaryho prvá manželka Louise a ich dcérka Belinda – obe sa stali obeťou leteckej havárie.
Hillary si jedenásť rokov po ich smrti vzal za druhú manželku vdovu po svojom kamarátovi z hôr Petrovi Mulgrewovi, ktorý zahynul pri katastrofe DC 10 v Antarktíde.
Pre kráľovnú dlhá cesta
Hillary bude mať v utorok pohreb v Aucklande. Bez účasti anglickej kráľovnej Alžbety II., ktorá ho ako člena britskej výpravy na Mount Everest 1953 krátko po nástupe na trón povýšila do šľachtického stavu. Podľa New Zealand Herald poverila zastupovaním generálneho guvernéra Ananda Satyananda.
Na kritiku médií reagovali v Buckinghamskom paláci vyhlásením, že pre vyše osemdesiatročnú kráľovnú by to bola už dlhá cesta. Navyše, na apríl sa v kaplnke Windsorského zámku chystá spomienková slávnosť za účasti Hillaryho rodiny.