Číňania budú rozdávať darované medaily

Organizátorov OH 2008 vyjde výroba medailí lacno – suroviny dostali do daru.

Medaily pod ostražitým dohľadom čínskej polície. Raziť ich budú v Šanghaji, kde zahraničné kovy obohatia o nefrit, posvätný kameň zelenej farby.Medaily pod ostražitým dohľadom čínskej polície. Raziť ich budú v Šanghaji, kde zahraničné kovy obohatia o nefrit, posvätný kameň zelenej farby. (Zdroj: SITA, AP)

BRATISLAVA. Darované sa nerozdáva. V tomto prípade však darca nebude mať námietky.

Rovných 500 dní pred zapálením ohňa vo Vtáčom hniezde predstavili pekinskí organizátori tohtoročnej olympiády svetu podobu medailí, o ktoré sa bude v auguste 2008 bojovať. Tridsaťštyri pôvabných Číňaniek nedávno začalo trénovať ich odovzdávanie. Pár dní pred víkendovým odpočítaním dvojstovky dorazili do Číny aj suroviny: 13,4 kg zlata, 1,34 tony striebra a 6,93 tony medi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medaily až v novoveku

Víťazstvá boli odjakživa, medaily za ne sú však produktom novoveku. Na starovekých olympiádach dostávali víťazi bezprostredne po súťaži len olivové vence. Pravda, doma na nich čakali najrôznejšie výhody. Okrem toho si mohli nechať postaviť v Olympii sochu.

SkryťVypnúť reklamu

Premiéra Coubertinových no­vovekých Hier v Aténach 1896 bola aj premiérou medailí na olympiádach. Podobu im dal barónov krajan Jules Chaplain, chýrny tvorca medailových podobizní súdobých francúzskych prezidentov. Medaily však dostávali iba prví dvaja: víťaz striebornú a druhý bronzovú.

Trojkombinácia zlato, striebro, bronz sa udomácnila až v 20. storočí. Zlato je však v skutočnosti pozlatené striebro. Podľa dnešných precíznych predpisov MOV musí každá zlatá medaila obsahovať minimálne šesť gramov rýdzeho zlata.

Medaila, diplom a nič viac. Olympijská charta je prísna. Žiadne iné ceny sa na Hrách neudeľujú, konštatuje jej paragraf číslo 70. Čo sa deje po nich, dnes nikoho nezaujíma. Z charty už dávnejšie zmizol strašiakový paragraf 26 o amaterizme.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšia baňa a dovozca

Medaily majú vysokú hodnotu len v súvislosti s tým, čo predchádzalo ich udeleniu. Úplne zanedbateľná však nie je ani ich výrobná cena.

Pekinské vyjdú Číňanov lacno. Materiál na ne dostali do daru. Nie od hocikoho a nie mír­nixdírnix. Ani na olympiády sa nič nedáva úplne nezištne.

BHP Billiton je najväčšia banská spoločnosť na svete a Čína zasa najväčším spotrebiteľom kovov – napríklad jej dovoz medi vlani vzrástol o 22 percent.

Firma Billiton už má isté olympijské skúsenosti: bola dodávateľom striebra na medaily sydneyských Hier 2000. Malo to svoju logiku – sídli v austrálskom Melbourne. Teraz dodala všetky potrebné kovy, navyše sa postarala o dizajn medailí.

Najviac je pamätných

Okrem austrálskeho stojí za ňou aj britský a juhoafrický kapitál. Billiton vlani v septembri hrdo oznámil, že rezervy zlata v austrálskom Olympic Dam sú o 50 percent vyššie, ako boli pôvodné predpoklady. Navyše kontroluje aj dve čílske bane: Escondidu, najväčšieho producenta medi, a Spence. Kovy potrebné na medaily OH 2008 nie sú len z Austrálie, ale aj z Čile.

SkryťVypnúť reklamu

Olympijské medaily sú exkluzívny tovar. Pekinské (ak zarátame akcionárov Billitonu) ponesú rukopis všetkých kontinentov. Konečnú podobu dostanú v šanghajskej mincovni.

V júni odtiaľ doručia do Pekingu 57–tisíc medailí. Po tisíc zlatých, strieborných a bron­zových. Zvyšok budú tvoriť pamätné medaily, ktoré dostanú všetci akreditovaní účastníci olympiády.

Medaily v histórii OH

Na prvých novovekých Hrách v Aténach 1896 dostávali víťazi okrem olivovej ratolesti striebornú medailu,druhí v poradí bronzovú medailu a tretí nič.

V Paríži 1900 nedávali medaily vôbec alebo len medaily svetovej výstavy, ktorej boli OH súčasťou.

Medaily prvým trom udeľovali v niektorých odvetviach už v americkom Saint Louis 1904, ale ceremoniál vyhlasovania výsledkov sa stal prirodzeným koncom súťaží až v Londýne 1908.

SkryťVypnúť reklamu

Stálejšiu podobu majú líca medailí od OH 1928 v Amsterdame: grécka bohyňa, olympijské kruhy, názov Hier s poradovým číslom oslavovanej olympiády a miesto konania.

Dnes Olympijská charta presne stanovuje minimálnu podobu medailí: priemer 60 mm, hrúbka 3 mm. Zlatá a strieborná sú zo striebra minimálnej rýdzosti 925 – 1000, pričom medaila za víťazstvo musí byť obohatená aspoň o 6 gramov rýdzeho zlata.

Obsahovú náplň a výtvarné stvárnenie neurčuje, ale výkonný výbor MOV si vymedzil právo schvaľovať podobu medailí na každú olympiádu. Navyše naň prechádzajú autorské práva ich návrhov a po skončení OH musí organizačný výbor odovzdať nielen všetky medaily, ktoré ostali, ale aj raznice medailí a diplomov.

Hniezdo má aj obete

Výstavbu hlavných olympijských športovísk v minulosti zavše sprevádzali tragédie. Peking sa tvári, že sa im vyhol.

SkryťVypnúť reklamu

Britský nedeľník The Sunday Times však včera vyrukoval s tvrdením, že Číňania obete zatajujú. Konzervatívny odhad vraj hovorí o desiatich mŕtvych od začiatku výstavby Vtáčieho hniezda v roku 2003.

Denník sa opiera o názory desiatok čínskych robotníkov, ktoré získal za posledného pol roka v rozhovoroch pod podmienkou dodržania anonymity. Pozostalí vraj nič nepriznajú, lebo dostali vysoké odškodné. Oficiálne čínske miesta zatiaľ nepriznali ani jednu obeť.

Gréci počas výstavby hlavného športoviska letnej olympiády 2004 v Aténach priznali päť tragických prípadov.

Na predchádzajúcich dvoch Hrách v americkej Atlante 1996 a austrálskom Sydney, podľa Sunday Times, došlo vždy iba k jednému smrteľnému úrazu robotníka na stavbe hlavného olympijského štadióna.

SkryťVypnúť reklamu

(mo)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 586
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 120
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 913
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 395
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu