Všadeprítomná výzdoba v Belehrade pripomína, že pravoslávni Srbi oslavovali Vianoce iba nedávno. Pravdepodobne to boli ich posledné sviatky, keď bolo Kosovo súčasťou ich územia. V najbližších týždňoch sa chystajú kosovskí Albánci vyhlásiť s podporou väčšiny západných krajín nezávislosť.
A do toho Srbi volili svojho nového prezidenta. Podľa týždenníka Vreme však nešlo o voľby, ale o referendum. V hre boli dvaja hlavní kandidáti a dve rôzne cesty pre Srbsko. Proeurópska Borisa Tadiča a cesta izolácie a smerovania na Rusko Tomislava Nikoliča.
Počasie sa usmialo na Tadiča
Takmer jarné počasie, ktoré včera vládlo v Srbsku, pomohlo volebnej účasti. Podľa Centra pre voľby a demokraciu odvolilo do piatej hodiny 48 percent, čo je viac ako v minulých voľbách. To by mohlo nahrávať práve Tadičovi. „Tadičovi mladí, proeurópski voliči sú nestáli, no včera ho podporili,“ povedal pre SME šéfredaktor liberálneho denníka Danas Mihal Ramač.
Neočakávalo sa, že by jeden z kandidátov získal viac ako 50 percent. Rozhodujúci súboj tak bude až o dva týždne v druhom kole volieb.
Tadičova súčasná situácia je podľa Ramača lepšia ako pred štyrmi rokmi, keď sa v rovnakom súboji s Nikoličom stal nakoniec prezidentom. Ako hlava štátu získal rešpekt západných krajín. Bývalý psychológ viackrát vyhlásil, že Srbsko by malo pokračovať v nastúpenej ceste do Európskej únie aj v prípade, že Kosovo za podpory európskych štátov vyhlási nezávislosť.
Čo ak Nikolič?
Na druhej strane Nikolič reprezentuje Srbskú radikálnu stranu Vojislava Šešelja, ktorý čelí v Haagu obvineniam zo zločinov proti ľudskosti. Samotný Nikolič bol tiež podozrivý z účasti na masakre Chorvátov vo východnej Slavónii.
V máji minulého roku sa mu za pomoci premiéra Koštunicu podarilo stať predsedom srbského parlamentu. Po stretnutí s ruským veľvyslancom povedal v parlamente, že Srbsko by sa malo stať súčasťou Rusko-bieloruskej únie a vyvážiť tak hegemóniu Spojených štátov. Pod tlakom ostatných strán napokon po pár dňoch z postu predsedu parlamentu odstúpil.
„Už nebude žiadne vydieranie, Rusko je pre Srbsko omnoho lepší partner,“ povedal Nikolič aj včera, keď odvolil.
„Ak by sa stal Nikolič srbským prezidentom, bola by to katastrofa pre Srbsko,“ hovorí Ramač. O Kosovo sa však nebojí. Podľa neho ho Srbi stratili už v roku 1999 a v súčasnosti nemajú vojenskú ani diplomatickú silu, aby ho získali späť.
Ktorý je ten rusofil?
Hoci sú obaja kandidáti úplne rozdielni, ten, kto nepozná srbských politikov a neovláda cyriliku, by sa pri pohľade na ich bilbordy mohol ľahko pomýliť.
Kým proeurópskemu prezidentovi Borisovi Tadičovi v pozadí vanie srbská trikolóra, proruský Tomislav Nikolič sa milo usmieva na modrom, európskom pozadí. Obaja sa snažili zmiernením svojej rétoriky získať na svoju stranu čo najväčší počet voličov.
Tadičovi mladí, proeurópski voliči sú nestáli, no včera ho podporili.
Mihal Ramač, šéfredaktor liberálneho denníka Danas
Autor: Belehrad