AMSTERDAM, BRATISLAVA. Nebude to doslova vojnový stav, ale scenáre, ktoré holandská vláda pripravila, k tomu nemajú ďaleko. Podľa denníka De Volkskrant dal kabinet premiéra Jana Petera Balkenendeho dokopy 20-stránkový dokument, ktorý zahŕňa evakuáciu ambasád a ich pracovníkov na Blízkom východe. Vláda chystá kampaň, v ktorej bude brániť slobodu prejavu, ale zároveň naznačí, že sa s filmom nestotožňuje. „Holandsko má tradíciu slobody slova, náboženstva a presvedčenia. Zbytočné urážky určitých osôb alebo skupín v tom však nemajú miesto,“ povedal premiér Balkenende.
Stále nikto nevie, čo bude desaťminútový dokument obsahovať a či sa vôbec nájde v Holandsku televízia, ktorá ho odvysiela. Autor je však dostatočnou zárukou, aby sa krajina pripravila na najhorší scenár. Geert Wilders, šéf krajne pravicovej Strany pre slobodu (PVV), ktorá má v parlamente deväť poslancov, je ostrým kritikom islamu.
Už minulý rok naznačil, že film ukáže Korán moslimov ako „fašistickú knihu“, ktorá núti ľudí k „hrozným činom“. Mnohí sa obávajú, že na konci Wilders Korán roztrhá alebo podpáli a svet si zopakuje masívne protesty, ktoré v roku 2005 vyvolali karikatúry proroka Mohameda zverejnené v Dánsku.
Holandsko má navyše dosť svojich vlastných tráum. V roku 2002 zažilo prvú politickú vraždu vo svojich moderných dejinách, keď 33-ročný beloch zastrelil populistického politika Pima Fortuyna krátko pred parlamentnými voľbami, ktoré mohli tohto kritika cudzincov a moslimov vyniesť až do úradu premiéra.
Dva roky po Fortuynovi umlčal moslimský fanatik režiséra Thea van Gogha za film o týranej moslimskej žene a olandsko zažilo vlnu násilností.
Nie bezdôvodne sa teraz Holanďania obávajú podobných reakcií. Wildersovi bude musieť vláda predĺžiť 24-hodinovú ochranu, ktorú dostal po van Goghovej vražde.
Pre nich i pre Wildersa sa už začalo odpočítavanie. Film by sa vraj mal odvysielať v piatok.
Doterajšie útoky
máj 2002: zavraždili populistického politika Pima Fortuyna za kritiku cudzincov a moslimov
november 2004: moslimský fanatik zavraždil režiséra Thea van Gogha za film Submission o zneužívaní moslimskej ženy.
2006: poslankyňa a autorka scenára Submission (Pokora) Ayaan Hirsi Aliová ušla do USA, pretože ju holandská vláda nechcela ďalej chrániť. Po vražde van Gogha sa vyhrážali aj jej.