BAGDAD, TEL AVIV. Šiitský sviatok Ašura sa tento rok stal testom bezpečnostnej situácie v Iraku. Mal ukázať, či sa stav v krajine skutočne zlepšil tak, ako to tvrdia Američania a miestna vláda.
Sekta a chladné počasie
Uplynulé dva roky sa totiž náboženské zhromaždenia stali terčom útokov sunnitských extrémistov. Teraz paradoxne najviac problémov spôsobila malá radikálna šiitská sekta Synovia neba, ktorá očakáva návrat „strateného imáma“.
Šiitskí veriaci však čelili aj ďalšej výzve: mimoriadne chladnému počasiu, ktoré postihlo na zimu nepripravený Blízky východ.
Zákaz pre autá
Aj keď tohtoročná Ašura nebola krvavá ako predchádzajúce, predsa sa len odohralo niekoľko incidentov, pri ktorých zahynulo niekoľko desiatok ľudí. Násilie sa však vyhlo centru náboženských zhromaždení počas Ašury - Karbale.
Teroristom komplikovali „prácu“ bezpečnostné opatrenia, zákaz používať autá v desiatich z osemnástich irackých povincií, aj nové bezpečnostné stanovištia. V pohotovosti bola armáda a polícia.
Šiiti si Ašurou pripomínajú zavraždenie a údajne aj zohavenie mŕtveho tela vnuka proroka Muhameda Husajna (na snímke Reuters) sunnitmi v 7. storočí nášho letopočtu. Sviatok charakterizujú pochody mužov a často aj nedospelých chlapcov, ktorí sa bičujú kovovými reťazami a silno sa udierajú do hrude. Má to symbolizovať obetu a trest za to, že nepomohli Husajnovi uniknúť pred strašnou smrťou.
Mráz ako obeta
Tohtoročná Ašura bola nebývalo chladná a viacerí šiiti agentúre AFP povedali, že aj útrapy v mraze, sú svojím spôsobom obetou. „Ale ani zima nám nezabráni vzdať poctu imámovi Husajnovi,“ povedal jeden z veriacich. Krčil sa v studenom stane a popíjal čaj.
Do Iraku - hlavne do Nadžáfu a Karbaly na oslavy Ašury prichádzajú aj šiiti z okolitých krajín. Tento rok prišlo niekoľko tisíc Iráncov, ale aj veriaci z Pakistanu, Indie či Tanzánie. „Každý rok je to tu impozant-nejšie,“ komentoval príbeh Ašury v Karbale jeden zo sýrskych pútnikov.
Veľkolepé oslavy obnovili v Iraku len nedávno, pretože za Saddáma Husajna boli zakázané. Saddámov režim šiitov často zaznával a obával sa príležitostí, pri ktorých sa zhromažďovali.
Na Ašuru prišli do Karbaly dva milióny ľudí. Slávnosť prebehla bezproblémovo.
Akil alChazalí iracký guvernér