BANSKÁ BYSTRICA. Použitou ihlou sa poranila upratovačka na pracovisku Národnej transfúznej služby SR (NTS) v Banskej Bystrici. Takmer pol roka žila v neistote, či netrpí niektorým z prenosných nákazlivých ochorení. Postup zamestnávateľa pri riešení úrazu považuje za nezvládnutý. Transfúzne stredisko výhrady odmieta. Podľa riaditeľky Renáty Dundovej urobili všetky kroky, aby sa včas zistili prípadné následky poranenia.
VIDEO: Upratovačka sa na transfúzke pichla použitou ihlou
KAMERA: Ján Krošlák
Upratovačka Mária Kolivošková z Banskej Bystrice sa ešte vlani na jar poranila použitou injekčnou striekačkou na transfúznej stanici. „Platia prísne pravidlá, ako likvidovať použitý materiál, ale táto ihla bola priamo v odpadkovom koši. Zapichla sa mi hlboko do prsta.“
Očkovanie len proti tetanu
Ranu jej na pracovisku vydezinfikovali a ošetrili, spísali zápisnicu o poranení. „Zaujímala som sa aj o ochranné očkovanie, ale nik na to nereagoval,“ tvrdí. Odporučili ju k jej obvodnej lekárke. „Lekárka presne nevedela, čo v takýchto prípadoch robiť. Zaočkovala ma iba proti tetanu, a to bolo všetko,“ dodáva. Hoci žiadala podrobné testy, vykonali jej ich až s časovým odstupom.
Dnes už má potvrdené, že výsledky rozborov sú negatívne. Napriek tomu považuje postup zamestnávateľa pri riešení úrazu za nezvládnutý. Obrátila sa preto na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva a na ministerstvo zdravotníctva, aby postup zamestnávateľa prešetrili.
„Mali pravdu v tom, že prenosné ochorenia sa v krvi neprejavia hneď. Od odborníkov však viem, že mi mali urobiť prvotné vyšetrenia, ktoré by neskôr porovnali s odbermi, vykonanými v časovom odstupe,“ hovorí Kolivošková.
Podľa nej aj odbery, ktoré jej urobili takmer pol roka po úraze, musela sama urgovať cez riaditeľstvo v Bratislave. Dovtedy žila v strachu. Najväčšie obavy mala z AIDS či hepatitídy typu B a C. Zaočkovať sa dá z týchto ochorení iba proti hepatitíde B. Ani toto očkovanie nepodstúpila.
„Svoje už zohrávala psychika. Už som sa dokonca bála pobozkať svojich príbuzných,“ hovorí.
NTS: Urobili sme všetko potrebné
Riaditeľka NTS Renáta Dundová povedala, že poranenie pani Kolivoškovej zaevidovali ako drobné poranenie. Neprišlo totiž k pracovnej neschopnosti trvajúcej minimálne tri dni, čo sa kvalifikuje ako pracovný úraz. Riaditeľka dala prípad prešetriť, pričom žiadne porušenie základných postupov a noriem o ochrane zdravia pri práci sa nezistilo.
„Následne po pichnutí boli vykonané všetky nevyhnutné opatrenia,“ povedala Dundová. Vrátili sa aj k analýze výsledkov všetkých darcov krvi v inkriminovanom období. „Šetrenie ukázalo, že všetci darcovia boli zdraví“.
NTS po uplynutí troch mesiacov iniciovalo vyšetrenie Márie Kolivoškovej na infekčnom oddelení, pričom výsledok bol negatívny. Na pracovisku NTS v Banskej Bystrici jej v septembri urobili potrebné virologické vyšetrenia, ktoré tiež potvrdili, že nedošlo k nákaze.
Ochranu pred hepatitídou B neposkytli
Podľa Márie Avdičovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici k pochybeniu zo strany zamestnávateľa prišlo, keď po úraze nepodali očkovaciu látku a hyperimúnny gamaglobulín, ktorý je ochranou pred hepatitídou typu B.
Od tohto očkovania možno upustiť, ak pracovníka pred vstupom do pracovného pomeru zaočkujú komplexne. Mária Kolivošková takéto očkovanie neabsolvovala.
Úrad verejného zdravotníctva prešetroval podnet ako anonymnú sťažnosť.
Autor: Kveta Fajčíková © SME