Štvrtok, 29. júl, 2021 | Meniny má MartaKrížovkyKrížovky
PRÁVNY SPOR ZMARIL PLÁNY OTVORIŤ NOVÉ LYŽIARSKE STREDISKO V BANSKEJ ŠTIAVNICI UŽ V TEJTO SEZÓNE

Ako Kaník bojoval o jeden kopec

Bývalý minister zvolal nelegálne valné zhromaždenie a previedol pozemky lyžiarskeho strediska na svoju rodinu. Vraj, aby „predišiel tunelovaniu“.

Bývalý minister Kaník podnikal so svojím bývalým poradcom. Dnes sa obviňujú, že jeden druhého chcel okradnúť.Bývalý minister Kaník podnikal so svojím bývalým poradcom. Dnes sa obviňujú, že jeden druhého chcel okradnúť. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Banská Štiavnica zažila nebývalo hmlistú zimu. Najväčšia hmla však ležala nad strediskom Ski Centrum, ktoré v Štiavnických vrchoch stavajú rodina bývalého ministra práce druhej Dzurindovej vlády Ľudovíta Kaníka a bratislavský finančný investor.

Ambiciózny projekt na novú štvorsedačkovú lanovku, bar a reštauráciu, parkovisko, hotel a celoročné atrakcie, ktoré mali fungovať už v sezóne 2007-2008, dnes krachuje.

Majitelia vedú vojnu, podali na seba už niekoľko žalôb. Spoločný podnik je na mizine a zadlžený, pôžičky zrušili a prinajmenšom časť majetku sa ocitla v cudzích rukách.

Porovnanie verzií oboch strán ukazuje, že viac v nepráve je Ľudovít Kaník. Okresný súd v Žiari nad Hronom 15. januára označil dva Kaníkove pokusy o ovládnutie spoločnej firmy za protizákonné.

VIDEO: Ľudovít Kaník sa bránil, cíti sa byť poškodený


Príliš veľa dôvery?

Ľudovít Kaník, ktorého rodina sa angažuje v projekte Ski Centra od roku 2003, začal koncom roku 2006 rokovať o vstupe nového 50-percentného partnera do podniku s Júliusom Strapekom z finančnej skupiny Across Holding.

Spolumajiteľom Ski Centra sa napokon stala 27. februára 2007 firma JSP s r.o. – klient Acrossu, ktorého majetok spravuje Asset. Konateľmi sa stali Štefan Stanko z JSP a Kaníkov brat Norbert.

Každý konateľ smel konať nezávisle a valné zhromaždenie Ski Centra mohlo rozhodovať aj vtedy, ak jeden z nich nebol prítomný. Obe strany neskôr pripustili, že ich obchodný vzťah bol príliš založený na dôvere a primálo na pravidlách.

„Bolo to veľmi nerozumné a ľahkovážne, a bola nadmerná miera dôvery, ale u mňa vyplývala z toho, že Jula Strapeka som poznal dlhé roky, robil mi poradcu, keď som bol ministrom, a naozaj som mu maximálne dôveroval,“ hovorí Ľudovít Kaník.

„Priznávam, že tam bolo trochu naivity, ale každý biznis musí byť o dôvere,“ povedal Strapek.

Spor sa začal pôžičkou

Pre Kaníka nastal kľúčový okamih sporu 10. januára 2007, keď Stanko sám podpísal rámcovú zmluvu na pôžičku 100 miliónov korún pre Ski Centrum od JSP, ktorého bol jediným majiteľom.

Zaviazal spoločnosť platiť polpercentný úrok za každý deň omeškania splátok po 31. októbri, čo bolo zhruba 300–tisíc korún denne.

Kaník označil úverové podmienky za „likvidačné“ a tvrdil, že „motív bol jednoznačne v tom, že Across si vytvoril silnú zbraň proti spoločnosti, veľkú pohľadávku, ktorá môže poslúžiť na ovládnutie firmy“. Tvrdil, že o pôžičke sa dozvedel v septembri.

Stanko zas ukazuje zoznam prác za viac ako 300 miliónov korún, ktoré malo Ski Centrum nakontrahované v roku 2007, a ktorý podpísal aj Kaník.

„Čo si myslel, odkiaľ pochádzajú peniaze na zaplatenie 120 miliónov za novú lanovku, 70 miliónov za hotel, 20 miliónov dodávateľovi?“ pýta sa Stanko. „Je absurdné, ak Kaník tvrdí, že o pôžičke nevedel.“

Pôžička sa stala splatnou a týždeň nato Okresný súd v Žiari nad Hronom vydal platobný rozkaz, aby Ski Centrm zaplatilo 58 miliónov korún. Dlh zostal nesplatený a penále medzitým vzrástlo na 30 miliónov korún.

Stanko trvá na tom, že zmyslom pôžičky bolo financovať a nie tunelovať Ski Centrum. „Svedčí o tom aj fakt, že nikto dodnes pôžičku od Ski Centra nevymáhal,“ hovorí.

Preliali 200­tisíc

Kaník mal podozrenie, že jeho partner využíva finančné zbrane, aby ho vytlačil zo spoločného podnikania, Stanko zase podozrieval Kaníkovu rodinu, že spoločnosť tuneluje tak, že zvyšuje dodávateľské kontrakty.

V júni 2007 JSP napríklad zistila, že účet Ski Centra za zemné práce bol zvýšený o vyše 200­tisíc korún oproti pôvodnej ponuke 450­tisíc korún od firmy Bačíkstav. V žalobe, ktorú preto Stanko podal 19. decembra, sa píše, že Bačík povedal, že ho o to požiadal Norbert Kaník, ktorý vraj neskôr žiadal, aby mu Bačík dal tieto peniaze v hotovosti, potom, čo bol účet zaplatený.

V liste, ktorý poslal Norbert Kaník Strapekovi, sa neskôr ospravedlnil za „moje zlé rozhodnutie, asi najhoršie v živote“.

Tvrdil, že Bačíka požiadal, aby pomohol jednému z jeho bývalých obchodných partnerov, Vladimírovi Nemčokovi, ktorý bol v peňažnej tiesni. „Zašiel som za ním s prosbou (nie príkazom), či by tento môj problém vedel vyriešiť... výslovne som mu povedal, že tie peniaze nechcem ani vidieť, nech ich dá Nemčokovi.“

„Pre mňa to bol moment, keď som stratil všetku dôveru vo svojich partnerov,“ povedal Stanko.

Ľudovít Kaník nepoprel, že nejaké triky s dodávateľskými cenami sa objavili. Poprel však, že by jeho brat bol zapletený do čohokoľvek nekalého. „Je to, ako hovorí príslovie – kto chce psa biť, palicu si nájde,“ hovorí.

Kto koho odvolá

S nástupom jesene sa finan­čné problémy Ski Centra zhoršili. 20. novembra 2007 prišli Kaníkovci s novým manévrom – zvolali tajné mimoriadne zhromaždenie.

Napriek Stankovej neprítomnosti zmenili program zhromaždenia – čo je v rozpore s Obchodným zákonníkom – a doplnili ho o nový bod, odvolanie konateľa Stanka. Na jeho miesto dosadili Ľudovíta Kaníka. Kaníkovský klan tak úplne ovládol Ski Centrum.

JSP potom zvolala ďalšie valné zhromaždenie a opäť dosadila svojich konateľov. Kaníkovci ich vzápätí na treťom valnom zhromaždení opäť odvolali.

Vyše 100­tisíc štvorcových metrov pozemkov Ski Centra medzitým previedli na rodinnú firmu Kaník a spol. Kaník obhajoval tento krok ako nevyhnutný „pre zamedzenie snáh o predaj majetku zo strany JSP a vytunelovanie Ski Centra“.

Kaníkovci prišli o všetko

Začiatkom nového roku však kaníkovská firma o pozemky prišla. Okresná prokuratúra proti ich prevodu protestovala a tak miestny kataster vrátil pôdu Ski Centru.

Ski Centrum ich následne na to previedlo na súkromnú osobu, Antona Nováka, bývalého Strapekovho obchodného partnera.

Minulý týždeň Okresný súd v Žiari nad Hronom potvrdil, že kaníkovské valné zhromaždenie – teda ani prevod pozemkov – neboli v súlade so zákonom.

Keďže Kaníkovci už nemajú v Ski Centre konateľa, nemali svojho zástupcu ani pred súdom. Nemohli sa tak brániť, či odvolať proti rozhodnutiu.

„Naša strana nemala vôbec informácie, že súdne konanie prebieha,“ povedal Kaník. „Nemali sme možnosť sa k tomu pred súdom vyjadriť, a nemôžme sa ani odvolať.“

Ďalšia zima bez lyžiarov

Pre miestnych, ktorí dúfali, že stredisko napokon otvoria v tomto roku, bolo právne a finančné handrkovanie obrovským sklamaním.

Na úpätí lyžiarskeho svahu bez snehu buldozéry stále odhrýzajú pôdu zo zeme. Prístupová cesta vyzerá ako močiar ohraničený zhrdzavenými zábradliami, budova reštaurácie je nedostavaná, zasnežovacie zariadenie chýba.

„Niekedy mám pocit, že toto mesto je zakliate,“ hovorí Zuzana Parajová, prevádzkovateľka penziónu Príjemný oddych v historickom centre Banskej Štiavnice. Penzión nedávno zrekonštruovali za milióny korún, ale v januárový deň bol prázdny. Po lyžiaroch ani stopy. „Namiesto toho, aby ľudia spolupracovali a privábili do mesta turistov, niekedy sa zdá, akoby tunajších ľudí viac zaujímalo hádzať si polená pod nohy.“

Príbeh Ski Centra

September 2006 – Ľudovít Kaník oslovil Júliusa Strapeka z Across Finance s prosbou, aby kúpil polovicu podielu v Ski Centrum Banská Štiavnica, s.r.o.

5.12.2006 – Ski Centrum a Slovenská záručná a rozvojová banka podpísali zmluvu na úver za 49 miliónov korún.

10.1.2007 – JSP a Ski Centrum podpísali zmluvu na rámcový úver za 100 miliónov korún, splatný 31.októbra

27.02.2007 – JSP vstúpilo do Ski Centra ako 50-percentný partner firmy Paradais s.r.o., ktorú ovládali Kaníkovci.

Jún 2007 – konateľ Stanko zistil, že účet za práce od firmy Bačíkstav bol navýšený zo 451 515 na 657 354 korún. Lukáš Bačík tvrdí, že ho o to žiadal Norbert Kaník, ktorý chcel peniaze pre seba. Kaníka odvolali z funkcie konateľa.

október - november 2007 – JSP a Kaníkovci intenzívne rokovali o vyrovnaní financií Ski Centra, ale bezvýsledne.

7.11.2007 – Okresný sud v Žiari nad Hronom vydal platobný rozkaz, aby Ski Centrum zaplatilo 58 miliónov korún za úver podpísaný s JSP v januári.

20.11.2007 – Norbert Kaník zvolal mimoriadne valné zhromaždenie, ktoré napriek neprítomnosti JSP odvolalo konateľa Stanka a zvolilo na jeho miesto Ľudovíta Kaníka.

12.12.2007 – JSP zvolalo mimoriadne valné zhromaždenie.Kaníkovci neprišli, hoci ich pozvali v októbri (trikrát vrátili doporučený list). Zhromaždenie ich odvolalo z funkcií konateľov a zvolilo Stanka a Mariana Čičmanca za JSP.

17.12.2007 – Kaníkovci zvolali ďalšie mimoriadne valné zhromaždenie, ktoré znovu odvolalo konateľov Stanka a Čičmanca a zvolilo Kaníkovcov.

20.12.2007 – Stanko zistil, že 100–tisíc štvorcových metrov pozemkov, ktoré patrili Ski Centru, bolo prevedených na firmu Kaník a spol. s r.o., na základe dvoch zmlúv, ktoré Kaníkovci podpísali za Ski Centrum, keď boli konateľmi.

21.12.2007 – SZRB vyhlásila úver za okamžite splatný (prevedené pozemky Ski Centrum založilo v prospech banky).

3.1.2008 – Kataster vyhovel sťažnosti prokurátora a vrátil pozemky Ski Centru, ktoré ich vzäpätí previedlo na súkromnú osobu Antona Nováka.

15.1.2008 – Okresný sud v Žiari nad Hronom vyhlásil obe kaníkovské valné zhromaždenia za neplatné; konateľmi Ski Centra zostali Stanko a Čičmanec.

(tom)
Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 3. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 10. Od Česka až po Jadran
 1. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 2. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 3. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 6. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 7. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 8. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 9. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 536
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 136
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 381
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 337
 5. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 140
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 930
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 743
 8. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 728
 9. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 2 476
 10. Od Česka až po Jadran 2 330
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bývalému nitrianskemu futbalistovi Františkovi Rapanovi pred dvomi rokmi vo fakultnej nemocnici operovali zdravé koleno.

Nitrianska nemocnica dostala za zbabranú operáciu pokutu osemtisíc eur.


17 h

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 536 obetí.


a 4 ďalší 14 h

Zuzana Rehák Štefečeková vyhrala na olympiáde trap.


Boris Vanya 6 h