PRAHA. Prvý zošit rozsiahlej dvadsaťosemdielnej encyklopédie vyšiel 22. januára 1888. Aj po 120 rokoch, v čase internetu a digitálnych médií však ostal Ottov slovník náučný pohotovým a spoľahlivým prameňom kvalitných informácií.
Popularitu, prestíž a rozsah Ottovho slovníka náučného, ktorý doma ľudovo volajú Oťas či Oťák, neprekonala doteraz žiadna z novodobých encyklopédií vydaných v Česku. Dvadsaťosem zväzkov obsahuje 28 912 strán, hesiel sa uvádza 139 418, text dopĺňa 4888 ilustrácií a 479 strán zvláštnych príloh. Na spracovaní sa autorsky podieľalo 1086 odborníkov.
Otcom myšlienky a realizátorom bol popredný pražský nakladateľ Jan Otto. Kým čitatelia otvorili prvý zošit slovníka s heslami „A - Abélard“, stálo to štyri roky práce a prekonávania ťažkostí vyplývajúcich aj z nedôvery akademickej obce, ktorá pochybovala o tom, či sa dá takéto rozsiahle dielo vôbec vytvoriť. Na jeho príprave sa podieľal aj Tomáš Garrigue Masaryk, preto mnohí akademici slovník bojkotovali, takže vo februári 1887 Masaryk rezignoval.
Slovník prvými zväzkami vzbudil u verejnosti obrovský záujem a práca na ňom sa stala akýmsi všenárodným dielom. Zo zamýšľaných šiestich zväzkov sa rozrástol na úctyhodných 28 dielov, bol dokončený až po dvadsiatich rokoch v roku 1908, neskôr, v rokoch 1930 až 1943, ho doplnil ešte takzvaný Ottov slovník náučný novej doby.
Dielo zhrňuje všetko, čo obnáša poznanie do konca 19. storočia, to, že zostáva stále nenahraditeľnou študijnou pomôckou, potvrdil aj veľký záujem verejnosti o jeho druhé vydanie v roku 1996. Užívateľom, ktorým je listovanie v knihách už málo pohodlné a flexibilné, ponúka svoju digitálnu verziu na CD-rome a mnoho hesiel na internete.