BRATISLAVA. Kríza na americkom hypotekárnom trhu, ktorá sa začala v roku 2006, bude mať dopady aj na úverovú politiku slovenských bánk. Národná banka Slovenska prostredníctvom hovorkyne Jany Kováčovej potvrdzuje tieto obavy: „Je možné očakávať určitý vplyv aj na slovenský bankový sektor.“
Príčinou krízy hypoték v USA bol prudký nárast počtu hypotekárnych úverov pre domácnosti s nízkymi príjmami. Išlo o špecifický typ hypotekárneho úveru, ktorý sa vyznačoval narastajúcou úrokovou sadzbou počas času splácania úveru. Nárast týchto sadzieb spôsobil, že dva a pol milióna nízkopríjmových domácností stratilo schopnosť splácať hypotéku.
Dôsledkom tejto krízy v USA bolo sprísnenie legislatívy, ktorá upravuje vydávanie hypoték. Najväčšie americké banky sa v dôsledku krízy dostali do miliardových strát - Meryll Lynch zatiaľ prišla o 14 miliárd dolárov a Citigroup o 18 miliárd. Takýto katastrofický scenár Slovensku určite nehrozí.
Developerov čaká selekcia
Kríza by sa však mohla prejaviť pri financovaní developerských projektov. Hovorkyňa Národnej banky Slovenska (NBS) pripúšťa, že domáce banky budú mať „zdržanlivejší postoj pri financovaní realitných projektov“. S týmto stanoviskom súhlasia aj nami oslovení developeri.
Ivan Valent, predseda predstavenstva najväčšej developerskej spoločnosti pôsobiacej na Slovensku HB Reavis, si myslí, že „banky budú opatrnejšie pri výbere projektov“.
Súhlasí s ním Radek Polák z českej developerskej spoločnosti Sekyra Group, ktorá pôsobí aj na Slovensku: „Banky budú obozretnejšie a budú si viac vyberať.“
Selekciu developerských projektov zo strany bánk pripúšťa aj Filip Žoldák z najväčšej realitnej kancelárie na Slovensku Lexxus: „Posudzovanie rizika bude dôkladnejšie, na trhu tak zostanú len silní developeri alebo najlepšie projekty.“
Boris Gandel, hovorca Tatra banky, ktorá patrí k lídrom financovania developerských projektov na Slovensku, potvrdzuje, že niektoré typy projektov získajú ťažšie úver. Podľa jeho slov sa môže stať, že banky už nebudú chcieť poskytovať úvery „za každú cenu“ bez dostatočnej účasti developerov na projekte.
Americká hypotekárna kríza môže mať vplyv aj na zdraženie hypoték na Slovensku. NBS však nepredpokladá okamžitý dopad. Pripúšťa však, že negatívne dôsledky krízy sa môžu objaviť neskôr. „Nepriamy dopad bude závisieť od vplyvu americkej hypotekárnej krízy na ekonomiku USA a krajín EÚ,“ povedala hovorkyňa NBS Kováčová. To, že sa americká ekonomika dostane v dôsledku krízy do recesie, potvrdzuje americká investičná banka Goldman Sachs. Podľa jej analýz recesia postihne ekonomiku USA už tento rok. Ekonomika Veľkej Británie taktiež zápasí s problémami.
Začiatkom januára sa oslabila britská libra na historické minimum opoti euru. Americký dolár sa dlhodobo prepadá na historické minimá.
Úroky môžu byť vyššie
Tatra banka podobne ako NBS pripúšťa, že kríza môže mať negatívne dopady aj na bežných klientov bánk. Podľa hovorcu Tatra banky Borisa Gandela je to spôsobené nákladnejším prístupom bánk k voľným zdrojom. „Preto sa nárast týchto nákladov môže prejaviť aj v klientských sadzbách komerčných bánk,“ povedal Gandel.
Znamená to, že kríza sa môže prejaviť vo zvýšených sadzbách hypotekárnych úverov pre bežných klientov.
Úvahy o možnom zdražení hypoték nevyvrátila ani ČSOB. Jej riaditeľka útvaru komunikácie Tereza Copláková taktiež poukázala na možnosť zmeny sadzieb pre klientov. Podľa nej takáto zmena „kopíruje reálnu situáciu na trhu“.
Nepriamy dopad americkej hypotekárnej krízy na slovenský trh bude závisieť od jej vplyvu na ekonomiku USA a krajín Európskej únie.
Jana Kováčová hovorkyňa Národnej banky