HAVANA, BRATISLAVA. „Nepozvali sme medzinárodných pozorovateľov, nie je to potrebné. Urny nám postrážia pionieri a hlasy sa verejne zrátajú,“ hovorí o voľbách kubánsky ambasádor na Slovensku David Paulovich Escaloana. Suverénne vyhlasuje, že voľby na karibskom ostrove sú vždy férové a na rozdiel od Ameriky aj demokratické. Tam podľa neho majú šancu kandidovať iba milionári, ktorí si dokážu financovať nákladnú kampaň.
Kubánska opozícia i západné krajiny tvrdia, že voľby do parlamentu sú veľké divadlo. Na kandidačné listiny sa nedostal nikto, kto nezískal podporu komunistickej strany. A kuriózne je, že o 609 miest súperí 609 kandidátov.
Úprimné vlastenectvo?
Aj keď voľby nie sú povinné, pravidelne sa na nich zúčastňuje asi 97 percent Kubáncov. Podľa politológov ide o klasický znak autoritárskych režimov a pripomína hlasovanie v bývalom sovietskom bloku.
Havana tvrdí, že na ľudí nikto nevyvíja tlak, aby išli voliť. „Kubánci berú hlasovanie ako svoju vlasteneckú povinnosť. Potvrdzujú tak, že súhlasia so socialistickým systémom,“ tvrdí ambasádor Paulovich.
Poukazuje na to, že od začiatku volieb v 70. rokov si jeho krajania nikdy nezvolili predstaviteľa opozície. Pretože nikdy nedostal možnosť zúčastniť sa na voľbách.
Prázdne lístky
Opozícia je napriek nemožnosti kandidovať aktívna. Prejavuje sa aj tým, že časť voličov vhadzuje na protest do urny prázdne lístky. Pri komunálnych voľbách v októbri ich oficiálne zostalo „bielych“ vyše 300tisíc.
Voľby do parlamentu sú súčasťou komplikovaného procesu, ktorý sa zavŕši v marci. Zvolení poslanci spomedzi seba vyberú 31 členov Štátnej rady, ktorá rozhodne, či pri moci zostane Fidel Castro. Chorľavý vodca už naznačil, že nebude brániť „mladej krvi“. Pravdepodobne ho nahradí o šesť rokov mladší brat Raúl.