O zúčtovanie dane musíte žiadať teraz

Zamestnanci môžu požiadať zamestnávateľa o podanie daňového priznania, aj keď mali viacero príjmov.

Na zamestnancov, ktorí nestihnú alebo zabudnú požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane za minulý rok, čakajú starosti s podávaním daňového priznania.Na zamestnancov, ktorí nestihnú alebo zabudnú požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane za minulý rok, čakajú starosti s podávaním daňového priznania. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

Ľudia, ktorí si popri zamestnaní privyrábajú podnikaním, si musia daňové priznanie spraviť sami. Ostatní zamestnanci o to môžu požiadať zamestnávateľa, aj keď mali viacero príjmov.

BRATISLAVA. Nechce sa vám v marci trápiť s daňovým priznaním? Zamestnanci môžu najneskôr do 15. februára požiadať svojho zamestnávateľa, aby im urobil ročné zúčtovanie dane z príjmu za minulý rok. Ak to nestihnú, musia daň priznať do konca marca.

Tlačivá sú vo firmách

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zúčtovanie robia firmy len za tých zamestnancov, ktorí nepodnikali a zarábali iba v zamestnaní. Mohli pritom robiť naraz aj vo viacerých firmách, alebo v priebehu roka zmeniť zamestnanie. V takom prípade musia zhromaždiť potvrdenia o svojich zárobkoch u jedného zo zamestnávateľov. Zúčtovanie im zvyčajne robí ich aktuálny zamestnávateľ.

SkryťVypnúť reklamu

„O vykonanie ročného zúčtovania žiada zamestnanec písomne svojho posledného zamestnávateľa, u ktorého si vo vyhlásení uplatnil nezdaniteľnú sumu na daňovníka, prípadne nárok na daňový bonus,“ povedala hovorkyňa Daňového riaditeľstva Iveta Adamíková. Žiadosť o zúčtovanie by mala mať každá firma vo svojej učtárni.

Milionárska daň sa hlási

Zúčtovanie znamená, že firmy porovnajú celkovú sumu dane, ktorú každý mesiac zrážali svojím pracovníkom a odvádzali štátu, s tým, čo mali odviesť podľa skutočnej výšky príjmov za minulý rok.

Ak pracovník robil minulý rok vo viacerých firmách, ale ani u jednej z nich si neuplatňoval nezdaniteľnú sumu základu dane alebo daňový bonus, je jedno, ktorého zamestnávateľa požiada o zúčtovanie dane. Nezdaniteľná suma bola vlani 95 616 korún. Zamestnanci preto na daniach minulý rok mohli ušetriť až18-tisíc korún. Podnikatelia si nezdaniteľnú časť nárokujú pri podávaní daňového priznania.

SkryťVypnúť reklamu

Na nezdaniteľnú časť základu dane mali do roku 2006 nárok všetci daňovníci, teda zamestnanci aj podnikatelia bez ohľadu na to, koľko zarobili. Od minulého roka však platí takzvaná milionárska daň, ktorá bude ľuďom s vysokými zárobkami krátiť nezdaniteľnú časť základu dane. Dotkne sa to tých, čo vlani zarábali v priemere nad 47,5-tisíca mesačne. Milionársku daň minulý rok ešte nikto reálne nepocítil. Zmena sa prejaví tento rok pri ročnom zúčtovaní dane alebo podávaní daňového priznania.

Dosahy budú rôzne. Napríklad tí, čo zarábajú okolo 50-tisíc v hrubom mesačne, prídu za vlaňajšok spolu zhruba o 1200 korún.

Pracovníci s hrubým platom nad 80-tisíc však až o vyše 18-tisíc korún. Túto sumu budú musieť vrátiť štátu.

Dobrovoľné sporenie na penziu zníži daň

SkryťVypnúť reklamu

K žiadosti o zúčtovanie dane musia zamestnanci priložiť niekoľko dokladov. Okrem potvrdení o zárobkoch od ostat­ných zamestnávateľov, ak nepracovali len u jedného, musia doniesť aj ďalšie. Väčšinou si nimi znižujú svoju daňovú povinnosť.

Ide napríklad o doklady o tom, že si sporili dobrovoľne na penziu v treťom pilieri, teda napríklad si platili životnú poistku, alebo si šetrili na dôchodok v bankách, u obchodníka s cennými papiermi či podielových fondoch. O zaplatené príspevky na dobrovoľnú penziu si daňovník môže znížiť základ dane ročne najviac o 12-tisíc korún, čím ušetrí 2280 korún.

Na túto daňovú úľavu majú ľudia nárok, len ak zmluva o sporení obsahuje dve dôležité podmienky: sporenie má trvať najmenej 10 rokov a penziu budú čerpať až po dovŕšení 55 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Dane musia firmy svojim zamestnancom zúčtovať najneskôr do konca marca. Do tohto termínu musí tiež zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnancov. Zo zúčtovania môže pracovníkovi vyjsť daňový preplatok, ktorý mu štát musí vrátiť. Zabezpečí to firma.

Nedoplatok a dve percentá

Ak zamestnancovi vyšiel nedoplatok, firma mu ho strhne a odvedie štátu. Nedoplatok do sto korún zamestnanec vrátiť nemusí. V takom prípade však príde o možnosť darovať neziskovke, ktorú si vyberie, dve percentá z ročnej zaplatenej dane.

Nedoplatky nad sto korún zamestnanec musí zaplatiť. Nedoplatok môže firma zamestnancom podľa dohody zrážať z platu až do konca roka. Preplatok musí vyplatiť najneskôr vo výplate za apríl, teda v máji.

Možné je aj to, že vypočítaná daň zamestnanca sa rovná zaplateným preddavkom a žiadne ďalšie platby nie sú potrebné.

SkryťVypnúť reklamu

Čo má predložiť zamestnanec

ak ste pracovali u viacerých zamestnávateľov, potrebuje doklady o vyplatených príjmoch

doklad o zaplatenom preplatku alebo zaplatenom nedoplatku z ročného zúčtovania zdravotného poistenia

ak ste si neuplatnili daňový bonus, potrebujete rodný list dieťaťa a potvrdenie o návšteve školy

sobášny list na uplatnenie ne­zdaniteľnej časti na manželku

doklady o zaplatení príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie a životné poistenie

Podnikateľom ročné zúčtovanie neurobia

V roku 2007 som dosiahol príjmy zo živnosti aj zo zamestnania. Vykoná mi zamestnávateľ ročné zúčtovanie, ak ho o to požiadam?

„Nie, pretože v tomto prípade si daňovník musí podať daňové priznanie sám. Použije tlačivo typu B, pretože v zdaňovacom období okrem príjmov z podnikania dosahoval aj príjmy zo závislej činnosti. Priznanie by vôbec nemusel podať, ak by jeho príjem nedosiahol polovicu ročnej odpočítateľnej položky na daňovníka. Za rok 2007 to bolo 47 808 korún.“

SkryťVypnúť reklamu

Môže mi zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie aj v prípade, ak o to požiadam až po 15. februári? Minulý rok mi to odmietol urobiť. Aké sú povinnosti zamestnávateľa, ktorý vykonáva ročné zúčtovanie?

„Zamestnávateľ môže, ale rozhodne nemusí po splnení všetkých ostatných podmienok vykonať ročné zúčtovanie aj zamestnancovi, ktorý podá žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania po zákonom stanovenej lehote, teda po 15. februári. Ročné zúčtovanie za rok 2007 musí zamestnávateľ vykonať najneskôr do 31. marca 2008. Na žiadosť zamestnanca je zamestnávateľ povinný do desiatich dní vydať doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní spolu s údajom o vyrovnaní daňového nedoplatku alebo preplatku, prípadne daňového bonusu.“

Do akej výšky je možné uplatniť daňový bonus na jedno dieťa za obdobie roka 2007? Môže manželka počas materskej dovolenky žiadať o daňový bonus?

SkryťVypnúť reklamu

„Celková výška daňového bonusu za rok 2007 je 6570 Sk za každé vyživované dieťa. Do 30. júna 2007 bola výška daňového bonusu 540 korún mesačne a od 1. júla 2007 sa výška daňového bonusu upravila na sumu 555 korún. Daňový bonus je suma, o ktorú sa znižuje daň. Počas čerpania materskej dovolenky sa nedosahuje príjem podliehajúci dani, teda daň sa neplatí, a tak ani nie je čo znižovať. Daňový bonus je možné uplatniť v prípade splnenia zákonom stanovených podmienok, teda ak sa v zdaňovacom období dosiahnu príjmy aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy. V takomto prípade je vhodné, aby si daňový bonus na dieťa podľa možností uplatnil manžel.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 081
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 426
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 173
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 544
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 491
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 244
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 042
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 881
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu