Pôda u nás v zime často premŕza. Mráz zlepšuje štruktúru ílovitých pôd, urýchľuje zvetrávanie hornín a minerálov a ničí pôdne patogény aj škodcov. Súčasne však škodí tým, že trhá vodovodné potrubie, obnažuje korienky trvaliek a likviduje teplomilné rastliny.
Najviac premŕza pôda bez snehu pri holomrazoch, a to až do hĺbky 1,2 metra. V našich nížinách a zasnežených vrchovinách, pohoriach a dolinách to je len na 10 až 30 dní, keď premrzne priemerne do hĺbky 0,4 a maximálne 0,8 metra.
Z hľadiska premŕzania má význam nielen hĺbka a dĺžka trvania, ale aj intenzita mrazu. Tá je v nížinách v hĺbke 0,2 metra najviac 5 °C, ojedinele aj 10 °C, zatiaľ čo na pahorkatinách bez snehu najčastejšie 10 °C a zriedkavo aj 15 °C. Pôdna voda zamŕza pri teplote 6 °C.
Potrubie a stavby
V súvislosti s premŕzaním pôdy sa ukladá vodovodné potrubie do hĺbky najmenej 0,5 metra, najčastejšie však do hĺbky 1 metra, v mrazových kotlinách aj do 1,5 metra.
V mokrej pôde sa voda premení na ľad, čím zväčšuje svoj objem. To je nebezpečné nielen pre rastliny, ale aj pre rôzne stavby, najmä so slabšími základmi.
Pri záhradných jahodách pestovaných na zamokrenej ílovitej pôde dochádza k obnaženiu koreňov na jar. Pomáha im nástielka z kompostu alebo lístia, prípadne odvodnenie alebo plošné prevzdušnenie jahodoviska drenážnou vrstvou z úlomkov konárov a drvenej kôry. Zväčšený objem pôdy môže aj nakloniť väčšie stromy a obnažiť povrchové korene. Provizórne stavby a pergoly sa môžu pod vplyvom mrazu na pôdu takisto nakloniť a zrútiť. Často tiež praskajú betónové chodníky, narušia sa vydláždené terasy a odpočívadlá. Príčinou je nedostatočná drenáž.
Teplomilné druhy
Zamrznutú pôdu neznášajú ani teplomilné rastliny. Subtropickým a tropickým druhom u nás zamŕzajú nielen nadzemné časti, ale aj korene. Z drevín citlivých na mráz sú to najmä čajové ruže, vinič hroznorodý, rododendrony, dula, marhuľa, mandľa, moruša, broskyňa a gaštan jedlý. Znesú len krátkodobý mráz 5 °C. Ak je v hĺbke 0,2 metra pôdy menej než 10 °C, hynú.
Nástielka pre otužilé druhy
Chladuvzdorné rastliny znášajú mráz aj 10 °C, ale len na krátky čas. Patria k nim najmä čerešňa, cibuľa, kamélia japonská, mrkva obyčajná, pivonka lekárska, rebarbora vlnitá a mnohé ďalšie rastliny.
Pred väčšími mrazmi ich ochraňujeme nástielkami alebo fóliovými krytmi. Vo fóliou zakrytej skalke prezimujú i na mráz citlivejšie tučnolisty a niektoré kaktusy. Čemerica pod fóliou zakvitne už v decembri alebo januári. Nástielky z čečiny, lístia alebo slamy prekryté snehom chránia rastliny aj pred surovejšími mrazmi.
Zoltán Bedrna