NAIROBI, BRATISLAVA. Možno keby Barack Obama kandidoval za prezidenta namiesto v Spojených štátov v Keni, bol by v tejto africkej krajine pokoj. Názor na senátora z Illinois, ktorého rodina z otcovej strany žije na západe Kene pri Viktóriinom jazere, majú totiž obe v súčasnosti súperiace etniká rovnaký. Baracka Obamu považujú za nádej pre celú Afriku.
Americký senátor s kenskými koreňmi však bojuje o Biely dom vo Washingtone. A zatiaľ čo sa on pripravuje na ďalšie hlasovania v Nevade, krajina jeho otca naďalej horí. Počas včerajšieho druhého dňa protestov opozície podľa jej vodcu Raila Odingu zastrelila polícia sedem ľudí.
Jedného Obamu, prosím
Otec senátora z Illinois a americká matka sa spoznali na štúdiách na Havaji. Veľmi rýchlo po narodení malého Baracka sa rozišli. Napriek tomu, že nádejný černošský kandidát na prezidenta navštívil krajinu svojho otca len raz v roku 2006, medzi Keňanmi je veľmi populárny. Azda viac ako kenskí vytrvalci, ktorých rýchle nohy najviac preslávili túto východoafrickú krajinu.
O Obamovej obľube v Keni hovorí aj fakt, že počas jeho pobytu v krajine sa rapídne zvýšil predaj miestneho piva značky Senátor. Podľa amerického Newsweeku nápoj domáci okamžite premenovali na Obamu. V dedine, kde žije väčšina Obamových príbuzných vrátane jeho babičky, je zatiaľ pokoj.
Horšie na tom bol jeho strýko Said Obama, ktorý v stredu podľa agentúry AP kvôli rozvášnenému davu v meste Kisumu radšej nevychádzal z domu.
Nestranný senátor
Obamova rodina patrí ku kmeňu Luov, ktorý tvorí hlavné jadro opozície. Zhodou okolností boli senátorov otec, ktorý zomrel pred 25 rokmi, a otec vodcu demonštrantov Raila Odingu blízki priatelia.
Neprekvapuje preto, že v súčasnej situácii plnej násilia sa opozícia viackrát pokúšala získať amerického senátora na svoju stranu a vyťažiť čo najviac z jeho popularity. Neúspešný prezidentský kandidát Odinga dokonca vyhlasuje, že je Obamovým bratancom.
Kandidát na amerického prezidenta však zatiaľ zostáva nestranný a vyzýva najmä na mier. „Lídri znepriatelených kmeňov by mali svojich stúpencov upokojiť a vyriešiť súčasnú situáciu mierovou cestou,“ povedal senátor minulý týždeň pred primárkami v New Hampshire.
Obamove výzvy situáciu nijako nezlepšili. Od vypuknutia krízy zomrelo okolo 700 ľudí. Z toho 47 podľa ľudskoprávnej organizácie Human Right Watch zastrelila polícia. Európsky parlament včera pohrozil, že ak násilnosti neprestanú, zastaví Keni finančnú pomoc.