Tretieho januára vykradol banku. Po dvoch týždňoch si poňho prišli policajti. On im zakrátko utiekol a včera večer ho ešte hľadali.
BRATISLAVA. V stredu dopoludnia sa bratislavskí policajti tešili, že objasnili prvú tohtoročnú bankovú lúpež. Už poobede s pocitom hanby rozbiehali rozsiahlu pátraciu akciu.
Podozrivý lupič Roman Červenka (26) im ušiel cez záchodové okno v nemocnici na Kramároch.
Večer policajti zablokovali výjazdové cesty z mesta, zastavovali autá, baterkou prezerali značky, tváre vodičov, batožinu. Doprava preto úplne skolabovala. Kontrolovali iba mužov. Akcia pripomínala vlaňajšiu, keď na strednom Slovensku hľadali vrahov Jána Kubašiaka.
Prišli si poňho domov
Červenka podľa polície vykradol tretieho januára pobočku VÚB v bratislavskej Rači len kúsok od činžiaka, kde býva s rodičmi. So zbraňou v ruke prinútil pracovníkov, aby mu dali 170tisíc korún.
Po dvoch týždňoch ho policajti vypátrali a prišli si poňho domov. Na výsluchu mu oznámili, z čoho je obvinený. Počas vypočúvania sa vypýtal k lekárovi. Na urgentný príjem na Kramároch prišiel podľa hovorkyne nemocnice Rut Geržovej o štvrť na tri s podozrením na zápal slepého čreva.
„Lekári ho vyšetrili. Ušiel, keď čakal na chodbe na výsledky,“ povedala Geržová. To bolo niečo po tretej. Červenka sa vypýtal na toaletu, ktorá je na chodbe. Policajti ho pustili bez dozoru. Vyskočiť cez okno na prízemí nebol problém. Okno je dosť veľké, aby sa tadiaľ prepchal stredne veľký muž. Policajti hovoria, že jeho útek si všimli „ihneď“. Z nemocnice je to len kúsok na zastávky mestskej dopravy. Ak mu prišiel rýchlo spoj, mohol sa odviezť na viac smerov vrátane neďalekej železničnej stanice.
Polícia: Je nebezpečný
Policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová tvrdí, že pre rozsiahle opatrenia sa rozhodli, pretože ide o „nebezpečného páchateľa, u ktorého je predpoklad, že môže byť ozbrojený“.
Zbraň Červenka použil pri lúpeži, uňho doma ju však policajti pri prehliadke nenašli. Rovnako ani peniaze z lupu.
Polícia žiada občanov o pomoc pri pátraní. Minister vnútra Robert Kaliňák je podľa hovorcu Erika Tomáša o prípade od začiatku informovaný. „Je dobré, že polícii sa podarilo prvú lúpež tohto roka objasniť,“ povedal Tomáš. „Škoda, že sa mu podarilo utiecť, ale pevne veríme, že ho polícia vypátra a znovu zadrží,“ dodal.
Susedia v činžiaku, kde bývajú Červenkovci, hovoria, že je to normálna rodina. Dom včera strážilo policajné auto.
Bola to chyba
O zákroku policajtov sme hovorili s kapitánom ROMANOM SKŘEPEKOM, hovorcom českého policajného prezídia.
Je správne, ak policajt pustí zadržaného páchateľa samého na toaletu?
„V Česku sa postupuje podľa nariadenia policajného prezidenta. Platí hlavná zásada - počas eskorty musí byť osoba po celý čas pod dohľadom policajtov. Ak chce ísť na záchod, kde má nárok na súkromie, policajt by mal najprv miestnosť prehliadnuť a stáť pri dverách. Miestnosť by nemala mať žiadnu možnosť úniku – teda byť bez okien.“
Ak je to miestnosť s oknom, má byť policajt s páchateľom na záchode?
„Jeden by mal stáť pod oknom, druhý pri dverách a nič by neporušili.“
Aký trest by mohol policajt v Českej republike dostať, ak toto nezabezpečí?
„Môže byť potrestaný disciplinárne, ale nemôžem vylúčiť, že by bol stíhaný za trestný čin marenia výkonu verejného činiteľa z nedbalosti.“
Policajti zverejnili fotografiu unikajúceho páchateľa až na druhý deň ráno. Nebolo neskoro?
„Záleží na taktike. Policajti najprv preverujú okolie páchateľa, miesta, kde by sa mohol skrývať a až potom sa uvažuje o vyhlásení celoštátneho pátrania.“
Polícia v Bratislave zablokovala dopravu. Podobnú akciu nerobila roky. Bol na to dôvod, ak išlo o lupiča, ktorý zobral 170-tisíc korún?
„Nie je to úplne bežné. Využíva sa to najmä u ľudí podozrivých z naozaj závažných trestných činov, napríklad vraždy, alebo u niekoho, kto ujde z väzenia. Uzávery sú skôr preventívne a nebývajú tak často úspešné.“
Stalo sa u vás niečo podobné?
„Stane sa to niekoľkokrát do roka. Väčšinou ide o individuálne zlyhanie policajta.“
(mož)
Záchod využil aj podnikateľ Krejčíř
Podozrivý podnikateľ policajta odprevadil na záchod a ušiel na Seychely.
Českých policajtov v roku 2005 znemožnil podnikateľ podozrivý zo závažných zločinov Radovan Krejčíř .
Policajti ho zatkli v jeho vile a robili domovú prehliadku. Jeden z nich sa po niekoľkých hodinách spýtal, kde je záchod. Krejčíř ho tam odprevadil, zamkol chodbové dvere a zadným vchodom utiekol.
Policajt sa do domu dostal cez záhradu a kolegov sa opýtal: „Kde je inžinier Krejčíř?“ Českí policajti ho už nechytili. Útek si pozreli len na záberoch bezpečnostnej kamery.
Krejčíř sa dostal na Seychelské ostrovy, po čase však išiel do Juhoafrickej republiky, kde je teraz vo väzbe.
(mož)
Policajtov zrejme potrestajú
Odbor kontroly krajského riaditeľstva už policajtov preveruje.
V stredu hrozil trest len Romanovi Červenkovi, teraz polícia vyšetruje aj dvoch policajtov, ktorí s ním išli do nemocnice.
„Ich postup preveruje odbor kontroly krajského riaditeľstva, a ak zistí porušenie predpisov, budú potrestaní,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš.
Inšpekcia ministerstva nemá štatistiku o podobných prípadoch. Preveruje ich len vtedy, ak ide napríklad aj o podozrenie z korupcie. Policajtom zatiaľ hrozí len disciplinárny trest. Môžu dostať znížený plat na niekoľko mesiacov, prísť dočasne o hodnosť alebo ich preradia na iné miesto.
Červenkovi hrozí trest sedem až dvanásť rokov, lúpežou spôsobil škodu väčšieho rozsahu. Hranica je v tomto prípade viac ako 80–tisíc korún. Trest by mohol mať nižší, ak by ho policajti znovu zadržali a peniaze by vrátil.
Policajti po Červenkovom úteku tajili informácie o tom, po kom pátrajú. Jeho fotografiu zaslali médiám až včera dopoludnia a tiež po ňom vyhlásili celoštátne pátranie. Policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová tvrdí, že sa tak rozhodli z taktického hľadiska.
„Nebolo možné informovať, že ide práve o tohto páchateľa,“ povedala.
(mož)
Č FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ |