BRATISLAVA. Slovenka si zobrala za manžela Francúza a žijú spolu v Bruseli. Po niekoľkých rokoch ich vzťah skrachoval. Podľa zákonov ktorého štátu sa však budú rozvádzať, deliť si majetok a komu zostanú deti?
Európska komisia navrhla rozvodové zákony zjednodušiť. Pár by sa mohol sám rozhodnúť, podľa pravidiel akej krajiny sa dá rozviesť.
V únii sa každoročne rozpadne takmer 900tisíc manželstiev, z toho 16 percent tvoria páry z rôznych krajín.
Iránske právo v Európe?
Návrh z Bruselu ihneď rozpútal veľké vášne. Niektoré členské krajiny sa obávajú, že ich súdy budú musieť rozhodovať na základe cudzích zákonov. Najväčšie výhrady má liberálne Švédsko, ktoré podporili aj Fíni a Holanďania.
VIDEO: Pri rozvode medzinárodných manželstiev vznikajú problémy
Hovorí slovenský minister spravodlivosti Štefan Harabin.
KAMERA: Eugen Korda
Ak by zákon prešiel, súd v Štokholme by musel rozhodovať na základe rozvodového práva, ktoré platí v krajine, kde mali naposledy trvalý pobyt. Ak to bolo v Iráne, musel by ich rozvádzať podľa tvrdých islamských zákonov.
Komisia však tvrdí, že nikdy nechcela v Európe propagovať islamské právo šaríu. Chce len umožniť párom, aby si samy mohli vybrať krajinu, v ktorej sa rozvedú.
Výhrady k zákonu majú aj katolícke krajiny ako Poľsko či Írsko, ktoré nesúhlasia so zjednodušovaním rozvodov.
Proti sa postavila aj euroskeptická Británia, podľa ktorej by do týchto vecí nemal Brusel zasahovať. Únia má iba obmedzené právomoci v oblasti rodinného práva, ktoré si stále riadi každý štát po svojom.
Koniec rozvodovej turistiky
Lídri európskej integrácie Francúzsko a Nemecko však zákon podporujú. Denník Financial Times upozornil, že Berlín vlani, keď únii predsedal, dokonca navrhol, aby páry podpísali predmanželskú zmluvu. Dohodli by sa, kde sa chcú dať rozviesť, ak by ich vzťah stroskotal.
Zástancovia zmeny argumentujú aj tým, že nový zákon skoncuje s tzv. rozvodovým nakupovaním. Ak jeden z manželov dobehne na súd prvý, môže dnes využívať liberálnejšie zákony v inej členskej krajine. Napríklad Ír sa rýchlejšie rozvedie v Holandsku.
Po novom by sa však páry mohli rozvádzať iba podľa práva jednej z krajín, ku ktorej „ich niečo spája“, napríklad v nej strávili väčšiu časť manželstva.
Rozvody v Európe
Na Malte sú rozvody nelegálne, pár však môže manželstvo ukončiť v inom štáte únie.
V Španielsku sa dá rozviesť pomerne rýchlo - už po troch mesiacoch manželstva.
Vo Fínsku manželov rozvedú za šesť mesiacov.
Katolícke Írsko zlegalizovalo rozvody iba v roku 1997. Pár však rozvedú až po štyroch rokoch, odkedy manželia nežijú spolu.
Vo Francúzsku sa dá rozviesť po dvoch rokoch odlúčenia.