Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky

Vysokých škôl bez prijímačiek pribúda

Právnická fakulta UK, Fakulta manažmentu Prešovskej univerzity, Ekonomická univerzita, Žilinská univerzita. To sú len niektoré zo škôl, kam sa tento rok môžete dostať bez toho, aby ste išli na prijímacie pohovory.

ILUSTRAČNÉILUSTRAČNÉ (Zdroj: ČTK)

Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave oznámila, že nebude tento rok vôbec organizovať prijímacie pohovory. Žiakov vezmú na základe známok zo strednej školy. Dekan Marián Vrabko ako hlavný dôvod uvádza inováciu otázok, ktorá bola stále ťažšia.

Tristo študentov na denné bakalárske štúdium a stopäťdesiat na externé fakulta vyberie pomocou kritérií prijímacieho konania, ktoré ako experiment schválil akademický senát. O ich prijatí rozhodnú koncoročné známky z posledných dvoch ročníkov strednej školy, maturitného vysvedčenia a štyroch profilujúcich predmetov - slovenský jazyk, cudzí jazyk, dejepis a náuka o spoločnosti. V súčte oboch vysvedčení, maturity a profilujúcich predmetov možno získať maximálne 330 bodov.

Skryť Vypnúť reklamu

Poplatok za prijímacie konanie zostal rovnaký ako vlani. Každý prihlásený zaplatí 1500 korún. Najväčšie šance sa tak otvorili zberačom čo možno najlepších známok.

Jednotkári akoby už boli prijatí. Pri horších študijných priemeroch dostanú druhú šancu.

Rozhodnutie právnickej fakulty nepotešilo organizátorov rôznych prípravných kurzov či takzvaných doučovateľov. Ich výnosný prameň sa takto scvrkol. A to ešte netušia, že bratislavský experiment môže mať aj nasledovníkov.

Zmeny pripúšťa aj košická fakulta

Prodekanka pre štúdium na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach docentka Dobrovičová hovorí, že aj ich fakulta uvažuje v budúcom školskom roku o istých zmenách pri prijímacích pohovoroch. "Myslím si, že prijímačky úplne neotvoríme, istý počet by sme mohli brať na základe známok, ale ponechali by sme aj klasické skúšky."

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko záleží, ako návrh v októbri schváli akademický senát fakulty. Zatiaľ sa o jedno miesto uchádzajú traja až štyria maturanti, aj preto v Košiciach neupustili od prijímačiek. "A smerodajné pre nás bude aj to, ako rozhodne ministerstvo školstva o externej časti maturitnej skúšky. Kým to nebude jasné, nebudeme brať do úvahy známky z maturity," hovorí prodekanka Dobrovičová.

Poradie na základe známok

Už tri roky sa bez prijímačiek obišli na Fakulte manažmentu Prešovskej univerzity v Prešove. Aj teraz sú prijatí všetci tí uchádzači, ktorí sa umiestnia v poradí vytvorenom na základe ich aritmetického priemeru známok na maturitnom vysvedčení zo strednej školy od najnižšieho tzv. výsledného čísla - do stanoveného počtu uchádzačov pre prijatie na štúdium podľa kapacít fakulty.

Skryť Vypnúť reklamu

Úspešnosť maturitnej skúšky tento rok pocítia aj uchádzači na bratislavskej Pedagogickej fakulte UK. Napríklad pri študijných programoch francúzsky jazyk a kultúra a španielsky jazyk a kultúra. Poradie prijímaných na plánovaný počet miest bude zostavené podľa úspešnosti na maturitnej skúške.

Známky z výročných vysvedčení vo vybraných študijných odboroch stredných škôl opätovne uzná aj Ekonomická univerzita v Bratislave. Pri celkovom študijnom priemere do 1,2 za prvý až tretí ročník strednej školy (pri päťročných stredných školách na výročných vysvedčeniach za prvý až štvrtý ročník) im bude odpustená prijímacia skúška. Netýka sa to však fakulty medzinárodných vzťahov.

Aj na Žilinskej univerzite budú uchádzačov s dobrými výsledkami zo stredných škôl prijímať bez prijímacej skúšky. Prorektor Michal Pokorný hovorí, že väčšinou prihliadajú aj na typ a výsledky maturitnej skúšky.

Skryť Vypnúť reklamu

Výber školy už nie je náhodný

Stanislava Urblíková, výchovná poradkyňa z Gymnázia na Pankúchovej ulici v Bratislave, hovorí, že už badá u študentov záujem vybrať si školu na základe budúceho uplatnenia. Maturanti z oktávy B uvažovali nad svojím smerovaním už pri výbere seminárov v treťom ročníku. Emocionálne predstavy už teraz vytesňujú pragmatickým premýšľaním o budúcnosti. Hovoria, že ich tak vedú aj rodičia. Aj preto neraz nad environmentalistikou víťazí ekonómia. Zahraničie ich už neláka, hovoria, že všetky vysoké školy ponúkajú semester v zahraničí, kto sa tam chce na časť štúdia dostať, tak sa dostane cez rôzne programy. Ako poistku majú technické smery štúdia.

Hodnotenie verejných škôl stredoškoláci poznajú málo

Stredoškoláci nepoznajú hodnotenie verejných vysokých škôl na Slovensku, ktoré už tretí rok robila Akademická rankingová a ratingová agentúra. Juraj Považan, pracovník agentúry, hovorí, že aj keď spolupracujú s niektorými výchovnými poradcami, ukazuje sa to ako málo. Preto sa budú musieť zamerať na samotných stredoškolákov maturantov, ktorí sú napokon ich cieľovou skupinou.

Skryť Vypnúť reklamu

Papierové prihlášky nahradia elektronické

Do dvoch až troch rokov by mali papierové prihlášky na vysoké školy nahradiť elektronické. Počíta s tým návrh ministerstva školstva, podľa ktorého sa tak ušetrí papier, zníži počet chybne vyplnených prihlášok a náklady na poštovné.

Najväčším prínosom má byť zjednodušenie podávania prihlášok. Ročné prevádzkové náklady na spracovanie elektronických tlačív by mali dosiahnuť takmer štyri milióny korún.

Už dnes je podanie elektronickej prihlášky lacnejšie o niekoľko sto korún.

Elektronickú prihlášku od začiatku minulého roku využívajú napríklad študenti Žilinskej univerzity. "Vlani sa takto prihlásilo na štúdium približne 11 percent uchádzačov a zatiaľ máme s týmto riešením len dobré skúsenosti," hovorí prorektor Michal Pokorný.

Skryť Vypnúť reklamu
Ako študovať v Česku

V školskom roku 2006/2007 študovalo na českých vysokých školách 16 500 slovenských študentov. To je o dvetisíc viac ako rok predtým.

Česká spoločnosť SCIO zorganizovala tento týždeň v Bratislave informačný seminár o aktuálnych zmenách týkajúcich sa prijímacích skúšok na českých vysokých školách.

Výchovní poradcovia získali kompletné informácie o systéme národných porovnávacích skúšok, ktoré v tomto roku nahradia klasické prijímacie pohovory na vyše50 fakultách českých vysokých škôl. Podrobnejšie informácie môžu študenti získať na internetovej adrese ww.scio.cz//nsz.

ANKETA

Maturanti pri výbere školy pozerajú nauplatnenie v praxi

Na bratislavskom Gymnáziu na Pankúchovej ulici budú tento rok maturovať študenti štyroch tried. Zástupcov oktávy B sme sa spýtali, ako si vyberajú vysokú školu.

Skryť Vypnúť reklamu

TOMÁŠ BOLEČEK

Ja som už rozhodnutý dva roky. Bude to aplikovaná informatika na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK alebo na STU, prihlášku pošlem aj na manažment na Univerzitu Komenského. Dúfam, že vystačím s tým, čo sa učím v škole.

PAVOL ČERVENKA

Výber bol spojený s informatikou. Na prvom mieste je STU, fakulta informatiky a informačných technológií. Tu by som mal robiť skúšky. Bez prijímačiek, na základe známok sa dostanem na elektrotechnickú fakultu a na matfyz. Prihlasovať sa budem elektronicky, to je lacnejšie.

TOMÁŠ GIBEJ

Rozmýšľam medzi dvoma vysokými škola. Na štyri fakulty Ekonomickej univerzity by ma mohli cez známky prijať bez prijímačiek, takže to mám o čosi ľahšie. Toto si nechávam ako záchranu, ak ma nezoberú na právo.

Skryť Vypnúť reklamu

HANA MIKLÓSSIOVÁ

Chcela by som sa zamerať na matematiku. Prihlášky si podám na matematicko-fyzikálnu fakultu, na aplikovanú matematiku a poisťovnícku matematiku. Rozhodovala som sa na základe toho, ktoré predmety mi išli počas štúdia najlepšie. Mám trochu problémy s komunikáciou, a tak by som chcela robiť niečo s výpočtami. Prihlášku si asi dám aj na manažment.

LINDA DOVINOVÁ

Rozmýšľala som o Masarykovej univerzite v Brne, kde ma zaujali viaceré odbory, sociológia, psychológia. Inak uvažujem nad ekonómiou alebo environmentalistikou. Environmentalistika ma baví, ale zasa ekonomika by ma uživila, je perspektívna.

ADRIANA HORNÁČKOVÁ

Pôvodne som mala záujem o právo. Ako som sa dozvedela, že to bude v Bratislave bez prijímačiek, tak váham, lebo mi celkom nevychádzajú známky z profilových predmetov. Takže skúsim právo v Banskej Bystrici, kde sú iné kritériá prijatia. Oprobujem aj pracovnú psychológiu a špeciálnu pedagogiku, kde berú bez prijímačiek.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Získaj náskok pred štartom
 2. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 3. Trnavská univerzita: 385 rokov akademickej excelentnosti
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 6. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 8. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 9. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 10. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 2. BILLA má nový vernostný program pre deti – „SuperOsma“
 3. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 4. WESTech je distribútorom Dell Technologies na Slovensku
 5. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 6. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 8. FVT orientovaná na modernú výučbu prepojenú s praxou
 9. 26 years of providing you with essential information
 10. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 20 360
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 15 233
 3. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 438
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 7 316
 5. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 7 100
 6. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 664
 7. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 6 377
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 207
 9. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 6 132
 10. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 6 063
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu