Bush išiel z Blízkeho východu naprázdno

Bushova cesta po Blízkom východe bola iba zdvorilostná. Žiadny prielom ani prísľuby.

Americký prezident okrem iných krajín na Blízkom východe navštívil Dubaj, Spojené arabské emiráty a Izrael.Americký prezident okrem iných krajín na Blízkom východe navštívil Dubaj, Spojené arabské emiráty a Izrael. (Zdroj: REUTERS)

Bushova cesta po Blízkom východe bola iba zdvorilostná. Žiadny prielom ani prísľuby.

TEL AVIV. Americký prezident George Bush opustil po týždni Blízky východ. Cesta s nízkymi očakávaniami a veľkými slovami sa skončila s nepatrnými výsledkami.

Zdvorilosť nadovšetko

Nijaký prielom v izraelsko-palestínskych vzťahoch, žiadne tvrdé slová od arabských spojencov na adresu Iránu, cielené obchádzanie zmienky o demokratizácii či ľudských právach.

Bush sa všade, kde sa zastavil, stretával skôr so zdvorilosťou ako konkrétnymi prísľubmi. Len zdvorilí mohli byť palestínsky líder Mahmúd Abbás a izraelský premiér Ehud Olmert, keď Bushovi sľubovali, že sa konečne pohnú v rokovaniach tak, aby stihol odísť z úradu ako mierotvorca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Už včera na to Olmert doplatil odchodom jedného z koaličných partnerov, ktorý nedokázal uniesť ani to, že premiér sa rozhodol s Palestínčanmi rokovať o skutočne podstatných veciach.

Ľahké to nebude mať ani Abbás: hnutie Hamas, ktoré reprezentuje dôležitú časť palestínskej spoločnosti, rokovania jednoznačne odmieta.

Navyše v posledných dňoch sa izraelské akcie v pásme Gazy a palestínske ostreľovanie izraelských miest zintenzívnili tak, že priam vylučujú zmysluplné mierové rokovania. Bush sa síce plánuje do oblasti vrátiť v máji, hrozí však, že bude sklamaný.

Opatrní arabskí spojenci

Víziu izraelsko-palestínskej dohody sa mu nepodarilo predať ani arabským spojencom. V Saudskej Arábii aj menších štátoch Perzského zálivu si ho síce trpezlivo vypočuli, ale neprisľúbili žiadnu pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

Na Bushovu prosbu, aby sa saudskoarabská monarchia snažila viac priblížiť k Izraelu, princ Faisal, ktorý šéfuje diplomacii, podľa agentúry AP odpovedal: „Neviem, čo viac by sme mohli urobiť, aby sme sa priblížili k Izraelu“. Saudská Arábia nemá s Izraelom diplomatické vzťahy.

Podobne Faisal zareagoval na výzvu Busha, aby jeho krajina viac tlačila na Irán pre jeho podozrivý jadrový program.

„Irán je náš sused, je to významná krajina regiónu. Prirodzene, nič zlé proti nemu nemáme.“ Arabi si po Iraku neželajú ďalšiu eskaláciu napätia, keďže nedôverujú schopnosti Washingtonu riešiť konflikty rýchlo a bez zbytočného krviprelievania.

Disidentov nenadchol

S Bushovou cestou určite nie sú spokojní disidenti v arab­s­kých krajinách. Bush naznačil čo to o demokracii, ale bol, tak ako jeho hostitelia, len zdvorilý. Verejnosť v týchto krajinách často trpí pod autoritárskymi maniermi svojich vládcov, ale nepotrebuje počuť od amerického prezidenta žiadne kázne.

SkryťVypnúť reklamu

Uvedomuje si to aj sám Bush: „Som si istý, že tu ma ľudia vidia ako vojnového štváča, ale ja sám seba považujem za miero­tvorcu,“ vyhlásil pre televíziu ABC.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu