KOLOMBO, BRATISLAVA. Napriek tomu, že na ostrovnej Srí Lanke platilo dovčera medzi vládou a tamilskými rebelantmi prímerie, od roku 2005 pripravil konflikt medzi oboma stranami o život asi 5000 ľudí.
V krajine bol dva roky vyhlásený výnimočný stav a po včerajšom bombovom útoku ho tak rýchlo zrejme ani nezrušia. Tamilskí tigri, ktorí chcú severovýchod Cejlónu vyhlásiť za samostatný štát, zaútočili na autobus v meste Buttala, juhovýchodne od Kolomba.
Zabili dvoch politikov
Útočníci odpálili nálož pri preplnenom autobuse, v ktorom boli podľa BBC aj malé deti. O život prišlo 26 ľudí a najmenej 60 bolo zranených. Pri ďalšom bombovom útoku neďaleko Buttaly bolo zranených niekoľko vojakov.
Predzvesťou nového násilia bol výbuch nastraženej bomby minulý týždeň priamo v hlavnom meste Kolombo. Len krátko predtým zomrel v nemocnici srílanský minister D. M. Dassanayake, ktorý podľahol zraneniam po výbuchu míny. Od nového roka bol už druhým srílanským politikom, ktorý zomrel po cielenom atentáte Tamilských tigrov.
Rebelanti chcú bojovať
Vláda v Kolombe sa preto rozhodla vypovedať prímerie s touto separatistickou organizáciou, ktoré v roku 2002 vyjednali nórski vyslanci. Obvinila rebelantov, že provizórny mier využili na reorganizáciu svojich jednotiek a ich vyzbrojenie. Varovala ich, že do konca roka uskutoční proti „tigrom“ rozsiahly vojenský zásah.
Líder politického krídla tamilských tigrov B. Nadesan tvrdí, že rebelanti sú pripravení na boj. „Ak sa pokúsia o rozsiahlu ofenzívu proti našim silám, srílanské jednotky utrpia veľké straty,“ povedal Nadesan BBC.
Z takmer 20 miliónov Srílančanov tvoria Sinhálci najväčšiu etnickú skupinu, ku ktorej sa hlási až 82 percent populácie. Tamilov je v krajine len 5,1 percenta. Aj keď zahraničné vlády vyslovili nad koncom prímeria poľutovanie, záujem o riešenie konfliktu upadá, napísal Reuters.