PARÍŽ, BRATISLAVA. Dal jej naozaj diamantový zásnubný prsteň v Egypte? Zosobášili sa tajne v Elyzejskom paláci, tak ako to napísal v pondelok denník L'Est Republicain?
Zvedavosť francúzskych médií tentoraz nedráždi žiadna filmová či futbalová hviezda. Francúzi po prvýkrát v dejinách piatej republiky prelomili tabu posvätnosti súkromia svojich štátnych predstaviteľov.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa za osem mesiacov v úrade ocitol až šesťkrát na titulke bulvárneho magazínu Paris Match. Po jeho októbrovom rozvode s Ceciliou a romániku s talianskou speváčkou Carlou Bruniovou sa chytili aj renomované denníky vrátane jemu spriaznených novín Le Figaro. „Zatiaľ čo barel ropy flirtuje so stodolárovou hranicou, Sarkozy flirtuje s Bruniovou,“ komentoval denník.
Ako Havel a Veškrnová
Sarkozy vyprovokoval médiá čiastočne sám svojím žoviálnym vystupovaním a komplikovaným súkromím. Oproti predchodcom je mladší a ambicióznejší. „Púta na seba väčšiu pozornosť. Rozviedol sa a vybral si nezvyčajnú ženu, Nefrancúzsku, to je pre médiá veľké sústo,“ povedal Ladislav Špaček, český expert na mediálnu komunikáciu a bývalý hovorca prezidenta Václava Havla.
Sarkozyho príbeh mu pripomína vývoj vzťahu médií k Havlovi. „České médiá boli voči Havlovi striedme, až kým sa neoženil s herečkou Dagmar Veškrnovou,“ myslí si Špaček.
Francúzske médiá sa dlho riadili nepísaným embargom na akékoľvek informácie spoza rodinných dverí svojich politikov. Keď sa na konci úradovania prezidenta Francoisa Mitteranda jeden z novinárov opýtal na jeho milenku a nemanželskú dcéru, dostal odpoveď: Et alors? A čo? A vec bola vybavená.
Pod tlakom médií
Sarkozymu nie je záujem médií príjemný. Práve tlač vytvára na prezidenta tlak. „Obyčajne sa ľudia o tom, či sa vezmú, rozhodujú oveľa dlhšie. Politici sú nútení konať rýchlo,“ hovorí Špaček.
Diplomatický protokol je k rôznym partnerským zväzkom tolerantný, problémom však môžu byť konzervatívne krajiny. Aj preto je avizovaný sobáš s Bruniovou zrejme takým rýchlym procesom. Na mediálny ošiaľ najviac dopláca Sarkozyho rodina. Jeho desaťročnému synovi sa už niekto telefonicky vyhrážal.
Politik potrebuje dôstojnosť, aby bol autoritou.
Ladislav Špaček, expert na mediálnu komunikáciu